Toezichthouder tikt ProRail op de vingers De weerstand neemt toe in de 22 Doel windenergie half gehaald De mooiste dag voor alle koopjesjagers in de VS, Black Friday, barst vandaag los. Maar de koopgekte is op zijn retour. Windmolens die nu in Nederland op het land staan, hebben een vermogen van bij elkaar 3.000 me gawatt. Dat is de helft van het natio nale doel om in 2020 een 'windver mogen' van zeker 6.000 megawatt te halen, goed voor jaarlijks circa 4 mil joen huishoudens. „Het biedt geen werk en ook geen zekerheid", stelt WD-Kamerlid Anne Mulder. Vooral seizoenwer kers die op tijdelijke contracten werken zijn de dupe, zegt hij. Vol gens de recreatiebranche zullen bijvoorbeeld duizenden medewer kers gedwongen thuis zitten om dat ze pas na zes maanden weer een nieuw tijdelijk contract kun nen krijgen. Voorheen was dat nog drie maanden en daarmee kon de branche wel uit de voeten. Een vast contract zit er niet in om dat bijvoorbeeld campings in de wintermaanden dicht zijn, waar door in die periode geen werk is voor receptionisten en schoonma kers. Sportclubs en tuinders kam pen met soortgelijke problemen. Ook basisscholen zeggen de du pe te worden van de wet, nu inval krachten pas na zes maanden weer ingezet kunnen worden. De spoeling wordt daardoor zo dun dat bij ziekte of een bijscholings dag één leraar soms twee klassen tegelijkertijd onder zijn hoede moet nemen. Een scholengroep in Noord-Limburg heeft ouders al ge waarschuwd dat in uiterste nood kinderen zelfs naar huis gestuurd moeten worden. PvdA-minister Lodewijk As scher (Sociale Zaken) heeft tot dusver niets gedaan met signalen uit de praktijk, stelt Mulder. „As scher vindt dat vakbonden en werkgevers samen een oplossing moeten vinden. Maar dat lukt niet." De VVD, die de wet eerder steunde, wil dat Asscher stopt om van zijn wet een 'prestigeproject' te maken. Hij moet een uitzonde ring maakt voor seizoenwerkers en basisscholen. De liberalen krij gen steun van het CDA. „Deze wet leidt in de seizoensarbeid tot het vernietigen van banen en scha de voor de economie. Dat kan niet de bedoeling zijn", zegt CDA'er Pieter Heerma. Mulder: „Toegeven leidt misschien tot gezichtsverlies voor Asscher, maar je kunt beter ten halve draaien dan ten hele dwalen." PvdA-Kamerlid Roos Vermeij vindt dat haar collega's te snel conclusies trekken. „De wet is pas vijf maanden van kracht, er wordt door sociale partners nog volop gesproken." Al elf jaar werkt de Texel se Ria Schuijt bij bezoe kerscentrum De Bonte Belevenis bij Den Hoorn. Ze laat mensen binnen, staat in de winkel en als de nood aan de man is, helpt ze bij het pa pierscheppen, een van de zes oude ambachten die er op het landgoed worden gedemon streerd. Dat doet ze precies negen maanden per jaar, de andere drie zit de 63-jarige in de WW. Geen probleem, vindt Schuijt. „In de winter zijn we dicht. Tja, als er niks binnenkomt, waar moeten mijn bazen dan hun personeel van betalen?", zegt ze. Als het aan PvdA-minister Lo dewijk Asscher (Sociale Zaken) ligt, krijgt Schuijt binnenkort ech ter tegen haar zin een vast con tract. Sinds 1 juli van dit jaar moe ten er minstens zes maanden zit ten tussen tijdelijke contracten, anders wordt het flexcontract na twee jaar automatisch omgezet in een verbintenis voor onbepaalde tijd. Voor Schuijt betekent die wetswijziging in de praktijk dom weg dat ze straks niet drie maar zes maanden noodgedwongen thuis zit. „Ik wil helemaal geen vast contract, want ik weet nu al dat ik volgend jaar terug kan ko men. Maar de eigenaren moeten straks in juli, dus midden in het hoogseizoen, 22 mensen ontslaan. Dat kan toch niet de bedoeling zijn?" Schuijt is lang niet de enige die door de nieuwe flexwetgeving eer der slechter dan beter af is. Vol gens Recron, de brancheorganisa tie voor recreatieondernemers, komt driekwart van haar leden in 'Als er niks binnenkomt, waar moeten mijn bazen dan hun personeel van betalen?' de problemen als seizoenswerkers straks zes maanden uit dienst moeten omdat een vast contract er niet in zit. „Minister Asscher zegt op te komen voor de fatsoen lijke arbeidsmarkt maar laat sei zoenskrachten in veel seizoensbe- drijven keihard in de steek", stelt Recron-voorzitter Adri van der Weyde. Het beroep op de WW zal al leen maar groter worden, waar schuwt hij, waarmee de minister zich in de eigen voet schiet. Van der Weyde: „Als je elk jaar terug wilt keren, zal je minder dan zes maanden kunnen werken. Als je toch langer wilt werken, is het in veel gevallen niet meer mogelijk om het volgende seizoen terug te keren. Dat was nooit de bedoeling van deze wet." Ook in het basisonderwijs kla gen scholen steen en been. Zij zit ten vooral in hun maag met inval krachten. Die moeten na een inval beurt zes maanden in de wacht, stelt Hans Soentjens. Hij is voor zitter van het college van bestuur van Kerobei, een verbond van 21 scholen met 600 medewerkers in de regio Venlo. „Dit is typisch zo'n wet die achter een Haags bu reau is bedacht, maar voor onze scholen is het desastreus", foetert hij. Basisscholen zijn wettelijk ver plicht kinderen op te vangen en kunnen geen lessen laten uitval len. Als de leraar ziek wordt, moet er terstond een vervanger worden ingevlogen. Soentjens: „In princi pe zijn er genoeg invalkrachten in te huren. Maar wie eenmaal bij ons is geweest, kan pas na een halfjaar terugkomen. Dit gaat ten koste van kinderen en de kwali teit van het onderwijs." Het liefst zou Soentjens zien dat Asscher ingrijpt. „Deze wet is een gedrocht. Laat hem maar bij ons komen, dan ziet hij het zelf." DEN HAAG. ProRail is door de Au toriteit Consumenten Markt (ACM) op de vingers getikt over de variabele kosten die de spoor- beheerder in rekening brengt aan vervoerders. Het is de tweede keer dat Pro- Rail in deze kwestie door de toe zichthouder terecht wordt gewe zen, na klachten van de regiona le spoorvervoerders Arriva, Con- nexxion, Syntus en Veolia. In juli constateerde ACM al dat ProRail onvoldoende duide lijk had gemaakt welk deel van de onderhoudskosten en vervan gingsinvesteringen van het spoor variabel zijn. Dit keer be treft de terechtwijzing van de toezichthouder de onvoldoende motivering van de percentages voor variabele onderhoudskos ten van spooronderdelen als over wegbeveiliging, bruggen en tun nels. „Bij deze percentages is bij voorbeeld de onderliggende do cumentatie niet meer te achter halen. Dat is noodzakelijke infor matie. ProRail mag alleen de va riabele kosten in rekening breng en aan spoorvervoerders", zegt ACM-bestuurder Henk Don in een verklaring. ProRail krijgt tot 1 juni 2016 om de tarieven die de spoorver voerders moeten betalen en de onderbouwing daarvan opnieuw voor te leggen. Economie 424 Biologische winkels hebben last van supers. Die zetten vorig jaar 424 miljoen euro bio om; plus 10 procent. De omzet in biowinkels daalde tot 169 miljoen euro. WD schiet op flexwet Asscher door Laurens Kok DEN HAAG. De WD wil de nieuwe regels voor flexwerk amper vijf maanden na invoering alweer aan passen. Volgens de liberalen werkt de Wet werk en zekerheid, die mensen eerder aan een vast con tract zou moeten helpen, niet. 'Seizoenwerkers en scholen zijn de dupe' door Laurens Kok De nieuwe flexwet die voor meer vaste banen moest zorgen, maakt zijn belofte nog niet waar. Seizoens werkers en scholen waarschuwen voor een averechts effect: minder werk, minder zekerheid. Zij roepen minister Asscher op in te grijpen. Ria Schuijt, seizoenwerker Verzet tegen het Grote Graaien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22