Schippers grijpt naast eretitel atlete van het jaar Oud-coureur David Coulthard onder de indruk van Max Verstappen 20 SPORT Het debuutjaar van Max Verstappen is vergelijkbaar met die van de groten der aarde uit de Formule 1 Nog één avondetappe in de woestijn van Abu Dhabi, dan is het spraakmakende seizoen van Max Ver stappen (r8) in de Formule 1 voltooid verleden tijd. BBC's commentator en voormalig topcoureur David Coulthard verge lijkt het debuutjaar van de tiener met dat van vier wereldkampioenen. Groot-Brittannië, 30 jaar en wereldkam pioen in 2008, 2014 en 2015 De Brit debuteert in 2007 in de For mule r. Namens McLaren, de rijke renstal die zijn loopbaan vanaf jonge leeftijd financierde. Hamilton eindigt in het wereldkampioenschap op een gedeelde tweede plaats, op één punt van Kimi Raikkönen. Coulthard: „Lewis zat in zijn eer ste jaar naast Alonso, een wereldkam pioen. Ik moet zeggen dat zijn de- buutjaar indrukwekkend was. Hij won vier Grands Prix en verloor de ti tel, geloof ik, op één punt. Wat we daarna gedurende zijn carrière heb ben gezien, is dat hij die trend heeft voortgezet. Iedereen kon meteen zien dat Hamilton star quality heeft." Duitsland, 28 jaar en wereldkampioen in 2010, 2011, 2012 en 2013 Halverwege 2007 stapt de Duitser in bij Toro Rosso, waar hij een jaar later zijn eerste complete seizoen rijdt. Vet- tel sluit het kampioenschap af als achtste, wint tijdens een regenrace in Monza zijn eerste en Toro Rosso's tot op heden enige Grand Prix. Coulthard: „Er is bij Toro Rosso in tien jaar maar één keer een coureur in de top tien van het wereldkampi oenschap geëindigd: Vettel. Max maakt daar nu ook kans op. Als hem dat lukt, zelfs zonder een Grand Prix-zege, vind ik dat zijn debuut net zo indrukwekkend is. Bij Seb kon je na de eerste race zien dat hij een ster zou worden, de overwinning in Mon za bevestigde dat. Weet je trouwens dat hij een van de redenen was waar om ik wist dat ik bij Red Buil moest stoppen? Seb was de toekomst. Ik wist dat hij mijn opvolger was." De meest gelauwerde coureur ooit zet tegen betaling van 150.000 Ameri kaanse dollars (met de complimen ten van Mercedes) in 1992 de eerste stap in de Formule r. Nadien verpul vert hij alle belangrijke records. Schu macher rijdt in 1992 zijn eerste com plete seizoen voor Benetton. Coulthard: „Jaaaa... Spa-Francor- champs, 1992. Het debuut van Mi chael: zevende in de kwalificatie. Hij finishte de race weliswaar niet (pro blemen met de versnellingsbak, red), maar Michael had al genoeg laten zien om te tonen dat hij heel speciaal was. Max is in mijn optiek van dezelf de klasse als Schumacher, alleen is echt vergelijken wat moeilijk omdat hij nog niet met kampioensmateriaal heeft gereden." Stapt als ventje van 20 bij Minardi in voor zijn eerste meters in de Formule 2. De Spanjaard haalt in Duitsland met een tiende plaats zijn beste sei zoensresultaat bij het achterhoede team. Hij tekent vervolgens voor Renaults fabrieksteam. Coulthard: „Als je een kans krijgt om ergens in te stappen, moet je dat doen. Alonso kreeg die bij Minardi, waar hij zijn kunsten ver van het strijdtoneel vooraan mocht showen. Ik herinner me eerlijk gezegd geen hoogtepunt van zijn debuutjaar, wel dat hij binnen het team een klasse apart was. Alonso liet er direct zijn potentieel zien, ging naar Renault en de rest is eigenlijk geschiedenis." De jongste coureur ooit in de Formu le 2, is bij zijn debuut in maart bij de Australische GP 27 jaar en 264 dagen oud. Dit seizoen twee keer vierde (Hongarije en Amerika). De tiener wordt door kenners vergeleken met grootheden als Schumacher, Senna en Vettel. Coulthard: „Max heeft net als de vier andere coureurs star quality. Het is lastig iets negatiefs over hem te zeg- 'Volwassenheid van Max heeft meeste indruk gemaakt' gen, zijn entree heeft de nodige im pact veroorzaakt. Als je zijn debuut jaar bekijkt, kun je niet anders conclu deren dan dat die indrukwekkend is: de inhaalmanoeuvres, de manier waarop hij met teleurstellingen is om gegaan en ook zijn zware crash in Mo naco. Dat was voor hem het diepte punt dit jaar. Maar zulke dingen ge beuren in deze sport. Zulke ervarin gen heb je nodig om te groeien. Max' volwassenheid heeft dit jaar op mij de meeste indruk gemaakt." Coulthard: „Zijn vader Jos heeft met de keuze voor Toro Rosso de juiste be slissing genomen. Max mag er fouten maken en, zoals in Singapore, zonder consequenties weigeren zijn teamge noot voor te laten gaan, ha ha. De keu ze heeft perfect uitgepakt. Wat Max en Jos presteren is het resultaat van focus, ftard werken en een sterke fa milieband. Daar heb ik bewondering voor. Ik geloof absoluut dat Max de kampioen van de toekomst is en ook de toekomst van de Formule 2. Dat lijkt me duidelijk na zijn prestaties, hij beschikt over het complete pak ket. Ik weet dat hij minstens zo goed is als Schumacher, Alonso en Vettel. Als Max in de toekomst geen races en titels gaat winnen, dan is er echt iets fout gegaan." Het IAAF-panel heeft daarmee ge kozen voor de wereldrecords van Dibaba. Aan Schippers kleefde wellicht wel het meest bijzondere verhaal. Het blanke meisje dat in mum van tijd uitgroeide tot we reldster in het van oudsher door zwarte sprintsters gedomineerde onderdeel. Maar een wereldrecord liep de wereldkampioene op de 200 meter niet. Dibaba wel. Twee maal zelfs: op de 2500 meter en op de 5000 meter indoor. Vorig jaar was Schippers, die momenteel op trainingsstage is in Zuid-Afrika, ook genomineerd, maar toen ging de prijs naar de Nieuw-Zeelandse kogelstootster Valerie Adams. Bart Bennema, de trainer van Schip pers, viel wel in de prijzen. Hij ontving de aanmoedigingsprijs voor coaches. Bij de mannen kreeg meerkam- per Ashton Eaton de voorkeur bo ven sprinter Usain Bolt en hink- stapspringer Christian Taylor. De verkiezing was ontdaan van alle glitters en glamour. Door al het naar buiten gekomen doping- nieuws in de atletiek vonden de hoge heren het traditionele feeste lijke gala in Monaco niet gepast. IAAF-voorzitter Sebastian Coe ver telde op de persconferentie ook zijn baan bij Nike op te zeggen. Over die functie was ophef ont staan, vanwege vermeende belan genverstrengeling. Coe ontkende dat gisteren nog maar eens, maar liet wel weten nu af te zien van zijn werkzaamheden bij het sport- kledingmerk. van de door André Venema LEWIS HAMILTON SEBASTIAN VETTEL MICHAEL SCHUMACHER Duitsland, 46 jaar en wereldkampioen in 1994,1995, 2000, 2001, 2002, 2003 en 2004 FERNANDO ALONSO Spanje, 34 jaar en wereldkampioen in 2005 en 2006 MAX VERSTAPPEN Nederland, 18 jaar Lewis Hamilton, Fer nando Alonso, Max Ver stappen, Michael Schu macher en Sebastian Vettel (v.l.n.r.). foto's AFP, AP Getty Images en Reuters David Coulthard oud-coureur door Pim Bijl MONTE CARLO. Dafne Schippers is niet verkozen tot beste atlete van de wereld in 2015. De Ethiopische middellangeafstandsloopster Gen- zebe Dibaba ging er met de presti gieuze titel vandoor, zo werd giste ren op een persconferentie van de internationale atletiekfederatie be kendgemaakt. Dafne Schippers foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20