Schatkist loopt 100 miljoen mis 16 NIEUWS Holland Casino wil snelle legalisering van internetgokken en een zelfde belastingtarief als spelen in een casino. Duizenden Kenianen stonden de hele nacht in de rij om er maar bij te kunnen zijn. Paus Franciscus hield gisteren een openluchtmis in de Keniaanse hoofdstad Nairobi, waarbij een miljoen toehoorders werden verwacht. Het was de eerste mis van de paus in Afrika. Na Kenia bezoekt hij nog Oeganda en de Centraal-Afrikaanse Republiek. HOOFDDORP. Internetgokken blijkt véél populairder dan ge dacht. Bijna 1,5 miljoen Nederlan ders spelen soms tot vaak in illega le online casino's, blijkt uit onder zoek in opdracht van Holland Ca sino. Ze besteden een half miljard euro, waardoor de schatkist jaar lijks too miljoen euro misloopt. De getallen zijn beduidend ho ger dan de cijfers van Britse gok- consultant H2 Gambling Capital, die de Nederlandse online gok- markt op 250 miljoen euro waar deert. Dat is véél te voorzichtig, blijkt uit onderzoek uitgevoerd door Motivaction onder ruim 17.000 Nederlanders boven de 18: liefst 15 procent -1,5 miljoen land genoten - speelt wel eens bingo, poker, roulette of blackjack onli ne. Populair is ook online wedden op sportwedstrijden. Bijna 800.000 mensen spelen minstens vier keer per maand of meer, de rest minder frequent. Ge middeld geven online gokkers 26 euro per maand uit. De 500 miljoen euro is een con- servatieve schatting: opdrachtge ver Holland Casino wijst op Dene marken, waar internetgokken al ja ren legaal is. De 5,6 miljoen De nen vergokten dit jaar tot en met september al 338 miljoen euro on line. „En Nederland telt drie keer zoveel inwoners", zegt Michael Verheul van Holland Casino. Hoogleraar bedrijfseconomie Kees Cools, die medio dit jaar nog door de Tweede Kamer als expert werd gehoord over de online gok- markt, noemt de cijfers betrouw baar. „De getallen van H2 komen van aanbieders van online gokken zelf. Het is in hun belang de markt te laag in te schatten, om een te hoog belastingtarief te voor komen." Duidelijk is dat het kabinet gro te bedragen belasting misloopt - jaarlijks minstens 100 miljoen - zolang legalisering uitblijft. Poli tiek Den Haag worstelt al een de cennium met het gokdossier. Ook het kabinet-Rutte wist de ingangs datum van 2015 niet te halen. Inmiddels ligt er tóch een deal tussen VVD en PvdA, meldde de ze krant maandag. Staatssecretaris Klaas Dijkhof (Justitie) lijkt daar mee de laatste hobbels rond legali seren van online sportwedden schappen te nemen. Vraag is wat de senaat doet, het kabinet mist daar immers een meerderheid. Holland Casino roept het kabi net op zo snel mogelijk te legalise ren. De staatsaanbieder staat te trappelen en ontwikkelde afgelo pen jaren al een online casino, sa men met Playtech, 's werelds grootste casino-software leveran cier. Geheel tevreden over de kabi netsplannen is Holland Casino niet. Het bedrijf verzet zich tegen het plan online gokken met 20 pro cent veel lager te belasten dan spe len in het casino (29 procent). „On line gokken wordt daarmee nog la ger belast dan een fles bronwater, die immers onder het normale btw-tarief valt", aldus Verheul. „Dat is toch niet uit te leggen?" Holland Casino pleit voor één uni form tarief. Hoogleraar Cools is het eens met Holland Casino en noemt aparte tarieven in strijd met het gelijkheidsbeginsel. „De kosten voor online gokken liggen nota be ne lager dan die van een fysiek ca sino." Hij spreekt dan ook van 'concurrentievervalsing' en 'een vorm van chantage' door de gokbe drijven. Mei Li Vos, Tweede Ka merlid voor regeringspartij PvdA, is eveneens voor één tarief. „Twee tarieven werkt gewoon niet." Eén uniform tarief kost de schatkist ook geen geld, nu de on line gokmarkt aanzienlijk groter blijkt. Half miljard euro online vergokt door David Bremmer 1,5 Anderhalf miljoen Nederlanders spelen 'soms tot vaak' in online casino's, blijkt uit onderzoek. Dit is vooralsnog illegaal. Man/vrouw Leeftijd 18 304050 60 70 Bingo Poker Casino Sport Uitgaven Locatie maandelijks 20,65 45-75 26,84 17 CIJFERS GEBASEERD OP HET GEMIDDELDE VAN HOOGFREQUENTE ONLINE SPELERS Zuid West/oost West/oost en randgemeenten Grote steden 271115 I JG BRON: MOTIVACTION KENMr LOOPT UIT VOOR MIS De paus wordt enthousiast onthaald als hij aankomt op het terrein van de Universiteit van Nairobi. Vanwege de historische mis kregen Kenianen een dag vrij. foto Thomas Mukoya/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16