Wat is er gebeurd sinds 13/11? Geheime tunnels IS ontdekt Rusland is al lang Frankrijk ten strijde na 'Parijs' 12 NIEUWS TERREUR De Franse president sprak gisteravond met Vladimir Poetin. De Amerikanen, Duitsers en Britten kreeg hij al mee. HEROVERING SINJAR Abdelhamid Abaaoud (27 of 28), het vermoedelijke brein achter de aanslagen in Parijs, wilde op 18 of 19 november nieuwe aan slagen plegen tussen de wolken krabbers van La Défense, het za kencentrum van Parijs. Op de avond van de aanslagen van vrij dag 13 november blijkt Abaaoud te zijn teruggegaan naar de ca fés waar hij eerder meedeed aan het doodschieten van veer tig gasten. Zijn telefoon is terug gevonden met exacte locaties en tijdstippen van zijn par cours. De dader heeft zelfs vlak bij politiemannen, hulpverle ners en journalisten gestaan bij de Bataclan, waar 89 mensen werden gedood. De officiële doodsoorzaak van zijn nicht, Hasna Ait Boulahcen (26), is dat ze is 'gestikt' als gevolg van de explosie in Abaaouds vluchtap- partement in de Parijse voor stad Saint-Denis, waar een nog onbekende terrorist zich op blies. Zes van de acht IS-aanvallers die op 23 november toesloegen in Parijs waren Europeanen die allen voor langere of kortere tijd in Syrië zijn geweest. Van de acht kamikazes bliezen zes terroristen zich vrijwillig op, eentje ontplofte toen hij werd geraakt door politiekogels. De achtste man, Salah Abdeslam (26), pleegde geen zelfmoord. Hij is nog steeds voortvluchtig. Vast staat nu dat Salah Abdes lam 'strijdend ten onder' had moeten gaan in de buurt van de Sacré-Coeur-basiliek. De bom- gordel die later in de voorstad Montrouge is gevonden was waarschijnlijk van Abdeslam. In België zitten momenteel vijf mensen gevangen. Ze zouden Salah Abdeslam hebben gehol pen te vluchten. Andere beken den van Abdeslam vormden een terroristische cel met zware wapens, waaronder kalasjniko- vs en bomvesten. Zij wilden in België eenzelfde golf aanslagen plegen als in Parijs. Inmiddels maakt de Belgische politie ook jacht op Mohamed Abrini uit Molenbeek. Hij heeft aan het stuur gezeten van de zwarte Renault Clio, een van de auto's die werd gebruikt bij de aanslagen in Parijs. Net als Ab deslam heeft ook Abrini een cri mineel verleden. Hij is kort in Syrië geweest en keerde in juli terug naar België. Franse media noemen Abrini de bommenma ker van het commando terroris ten. De NAVO zelf heeft er behoefte aan de relatie met haar machtige, naaste buur uitgebreid te analyse ren. Gerekend wordt op een docu ment tegen de volgende NA- VO-top in Warschau midden vol gend jaar. Van een steeds betere vriend sinds het eind van de Kou de Oorlog is Rusland de afgelopen zeven jaar voor de NAVO geëvolu eerd tot een hoogst onbetrouwba re partij. In 2008 vielen de Russen de Geo rgischedeelre publieke n Abchazië en Ossetië binnen, om niet veel later hun onafhankelijk heid te erkennen. Begin 2014 volg den de Krim en later Oost-Oekraï- ne. De bijzondere samenwerking tussen de twee blokken in de NAVO/Ruslandraad ging prompt de vriezer in: geen bijeenkomsten meer, geen civiele en militaire sa menwerking, enkel nog contac ten, voor zover nodig, op ambassa- ROTTERDAM/MOSKOU. Vier topont moetingen in vier dagen tijd. Hol lande sprak met Barack Obama, David Cameron én Angela Merkel over een gezamenlijke aanval op doelen van Islamitische Staat in Syrië. Hollande hoopt een coalitie te smeden om sterker te staan tegen de moslimextremisten die eerder deze maand achter de bloedigste aanslag in Frankrijk ooit zat. Het lijkt Hollande slimmer om gezamen lijk op te trekken. „Onze vijand is Islamitische Staat. De extremisten hebben gebieden, strij ders en materieel", zei Hollande gisteren. „Ik be kijk hoe we kunnen sa menwerken en coördine ren, om deze terreurbe weging te kunnen ra ken, maar ook om een oplossing voor vrede te bereiken." Obama, Cameron en Merkel kreeg hij al mee. Sinds september werkt Frankrijk samen met de Amerikanen. Het Franse leger stuurde na de aan slagen in Parijs, die 130 mensen het leven kost ten, een vliegdekschip richting het Mid den-Oosten om de aan vallen op IS te kunnen opvoeren. Gisteren probeerden de Britse premier het La gerhuis over te halen IS in Syrië aan te vallen. „We zijn het Frankrijk verschuldigd", vindt de premier. „Het is een van onze trouwste bondge noten en ze willen onze hulp", zei hij. „Als we na de terreur in Parijs niet helpen, wanneer dan wel?" Labour-leider Jeremy Corbyn waarschuwde dat militair optre den 'onbedoelde gevolgen' kan hebben. Hij wees naar eerdere mi litaire interventies in Irak, Libië en Afghanistan die de landen in een geweldsspiraal stortte. De vrees dat Groot-Brittannië risico op terreuraanslagen loopt als het luchtaanvallen in Syrië gaat uit- 'Islamitische Staat is onze gezamenlijke vijand' 'We zijn klaar om samen te werken met Parijs' voeren, wijst Cameron van de hand. „We staan toch al bovenaan het lijstje van landen die IS wil treffen. Het afgelopen jaar verijdel den we zeven aanslagen die door IS waren beraamd." Ook Merkel liet gisteren weten Frankrijk te hulp te schieten. Duitsland ondersteunt de strijd te gen IS met tankvliegtuigen, ver kenningsvliegtuigen en een fre gat. Verder gaan de Duitsers satel lietinformatie met het Franse leger delen, be loofde de regering in Ber lijn gisteren. Duitsland bewapende en trainde al Koerden in Irak om te vechten tegen IS. Poetin trok tot dusver re zijn eigen plan. Rus land steunt de Syrische president Bashar al-As- sad en bombardeert naar eigen inzicht doe len in Syrië. Hollande schoof gisteravond in het Kremlin bij Poetin aan tafel om zijn coali tie tegen IS compleet te maken. Poetin stelde dat terreurdaden beide landen dwingen samen te werken tegen een 'ge zamenlijke vijand'. „We zijn klaar om samen te werken met Parijs", al dus de Russische presi dent. Veel concreter werd het niet. De besprekin gen werden overscha duwd door de knallende ruzie die Rusland voert met Turkije. Eerder deze week schoot het Turkse leger een Russische straaljager uit de lucht. Het toestel voerde een missie uit in Syrië maar schond daarbij het I\irk- se luchtruim. Waarschu wingen werden gene geerd, waarop de militairen beslo ten het gevechtstoestel neer te ha len. Rusland reageerde furieus. Het land heeft nu sancties afgekon digd tegen Turkije. Investerings projecten zijn geschrapt. Verder verbrak Moskou gisteren de con tacten tussen de luchtmachten van beide landen vanwege 'de daad van agressie tegen Rusland'. door Bob van Huët PARIJS. Sinds de aanslagen van vrijdag 13 november heeft de Franse politie ruim 1.200 huis zoekingen verricht. Daarbij zijn tot nu toe 166 mensen aange houden. 230 wapens werden ge vonden, waarvan de helft (auto matische) geweren. HET BREIN AANVALLERS CHAUFFEUR door onze correspondent Frans Boogaard BRUSSEL. De verhouding tussen Tur kije en Rusland en breder, tussen de NAVO en Rusland, is een van de belangrijkste gespreksonderwer pen op de tweedaagse ministeriële NAVO-raad komende dinsdag en woensdag in Brussel. Bijna de hele agenda van de buitenlandministers is direct of indirect aan deze twee landen gewijd. Hollande smeedt zijn coalitie tegen IS door Cerben van 't Hof Francois Hollande Vladimir Poetin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12