Celstraf oncoloog wegens zwart geld Monteur brengt lijk naar de politie Wasbrigade' zorgt voor schoon goed vluchtelingen NIEUWS 9 AMSTERDAM. De zwartsparende hoogleraar Gerrit S. (70) moet van de rechtbank in Amster dam anderhalfjaar de cel in. De gepensioneerde oncoloog van het Erasmus MC in Rotterdam sluisde jarenlang enorme geld bedragen weg naar een bankre kening in Zwitserland. Volgens de rechtbank heeft S. zich 'puur uit eigen finan cieel gewin' in de periode tus sen 1986 en 2014 schuldig ge maakt aan belastingontduiking en witwassen. De rechtbank neemt hem de gedragingen ern stig kwalijk omdat 'belas tingontduiking de belastingmo- raal in Nederland aantast'. Gerrit S. regelde miljoenen euro's van de farmaceutische in dustrie voor kankerbestrijding en smokkelde een deel voor ei gen gebruik naar het buiten land. Toen het bankgeheim on der druk kwam te staan, reed hij het geld in drie ritten weer terug naar zijn huis. In zijn be- zemkast trof de politie later driekwart miljoen euro in con tanten aan. Het vonnis werd met onge loof aangehoord door vrienden en bekenden van S. „Ik heb in mijn lange loopbaan veel meegemaakt, maar dat men sen zelf met een dode naar het po litiebureau komen... Nee", zegt po litiewoordvoerder Bernhard Jens. Enigszins ongelovig hoorden de politiemensen op het bureau het relaas van John R., ook wel Dikke John genoemd, aan. Toen zijn verhaal kop en staart begon te krijgen, namen ze een kijkje in zijn auto. En verrek, achterin zijn witte bestelbus lag het lichaam van een man. Na een dag onderzoek bleek dat inderdaad de vermiste man uit Maarssen te zijn. Dikke John werd aangehouden. Gisteren deed de politie uitge breid sporenonderzoek in het huis van John R. in de Utrechtse wijk Overvecht. Buren kijken vreemd op als ze horen dat de zo rustige en teruggetrokken John verdacht wordt van moord. Ook in café De Klop in het winkelcen trum in de buurt klinkt verbazing alom. „Hij zegt nooit veel, zit al tijd op een stoeltje voor de kroeg, maar is de rust zelve. Hij kan wel aardig drinken", zegt een stam gast. John R. had een eigen autoscha- debedrijf, dat in 2009 failliet werd verklaard. Volgens de rechtbankge- gevens zat hij daarna vier jaar in de schuldsanering. Die schulden had hij in 2013 volledig afbetaald. Hij kon weer verder met een scho ne lei. De Utrechter repareerde auto's van klanten uit zijn kennissen kring. Daarvoor gebruikte hij vaak de spuiterij of werkplaats van be vriende garagebedrijven. Ten tijde van zijn faillissement ging zijn re latie met een vrouw uit Maarssen uit, vertelt de bovenbuurman. Daar zou R. behoorlijk onder ge bukt gaan. Veel veel zag hij zijn buurtgenoot niet: „Hij was zelden thuis." Dat beamen vaste klanten van De Klop. „Hij kwam hier meestal om 4 uur 's middags in zijn werk plunje naartoe en ging pas om een uur of 10 's avonds naar huis." Over de relatie van John R. met het 53-jarige slachtoffer uit Maars sen heeft de politie nog niks mee gedeeld. Zaterdag kwamen enkele 'bekenden' naar het politiebureau om te melden dat de man vermist was. Dinsdag bleek de man die John R. op het politiebureau afle verde, de vermiste Maarssenaar te zijn. In de Veka Sporthal in Helmond hangt woensdagochtend tegen tie nen een opvallende rust. De mees te vluchtelingen slapen nog. Ze zijn ontspannen nu ze weten dat ze nog tot zaterdag op deze op- vanglocatie mogen blijven. Vrijwilliger Betty Smeulders moet dus even wachten op nieu we zakken vuile was. „Geeft niks, ik vind dit mooi om te doen", ver telt de Helmondse. Tegen half elf zijn zo'n dertig zakken verzameld. De helft ver dwijnt achterin Smeulders' auto, de rest gaat met een andere vrij williger mee. Op zo'n vijftien adressen steken bewoners de han den uit de mouwen. Smeulders zelf heeft dinsdag zes wassen ge draaid. „Tussendoor ben ik terug gegaan om te helpen bij het serve ren van de lunch. En weer terug om thuis te strijken." Voor het vandaag zover is, stopt ze bij Nelleke den Ouden (72). Ze woont in Residentie Brouwhorst, het appartementen complex voor senioren op een ook bij was. Prompt schiet ze vol. „Ik vond dat heel moeilijk. Ik wilde in de zaal voor stellen: laten we alle maal een wasje doen, maar was bang om drek over me heen te krijgen. Gisteren deed ik twee hand wassen met baby kleertjes. Ik dacht: och arm, die kindjes toch." Marie Wilbers en man Tiny (73) woon den jaren in Hel mond-West waar zij sociaal werk deden. „De tijd dat buitenlan- ders kwamen, ver- gelijk benaderen." steenworp van de sporthal. Den Terwijl de Wilbersen zich op- Ouden overhandigt twee zakken maken om drie nieuwe wassen te fris geurend goed en neemt twee draaien, levert Smeulders nog een vuile pakketjes aan. „Iedereen kan zak af bij Gerda Krüger (84). In iets doen", zegt ze in haar woonka- het uitzicht van haar woonkamer mer. „We zitten in een warm domineert het blauwe dak van de huis, met elke dag warm eten." sporthal. „Gisteren zag ik al die Haar werkzame leven heeft bedjes op tv, ze hebben helemaal Den Ouden zich ingezet voor ar- geen privacy", zegt ze. moedebestrijding, met name on- Krüger zat tijdens de informa- der kinderen. „Vorige week zei ik: tiebijeenkomst aan dezelfde tafel stel je voor dat jouw eigen kinde- als Nelleke den Ouden en Marie ren dit overkomt. Dan is de was Wilbers. „Fijn dat toch een paar het minste wat je kunt doen." van de 140 bewoners dit doen. Dat zei Den Ouden op de infor- Mensen zijn zo bang, zelfs dat er matiebijeenkomst voor bewoners ziekten in die kleren rondhan- van de residentie. „Die middag gen." Krüger lacht hardop. „Maar was nogal negatief', stelt buur- kom, ik moet gauw de wasmachi- vrouw Marie Wilbers (71), die er ne aanzetten." r IPHONE 6S KENZO HOESJE 1GB DATATEGOED 100 BELMIN/SMS GRATIS •l HOESJE GEHELE PERIODE EENMALIG BIJBETALEN DONDERDAG 26 NOVEMBER 2015 door Chris Klomp De politie doet onderzoek in de woning van de verdachte die zich deze week meldde met een dode in zijn auto. foto Koen Laureij door Ivar Penris UTRECHT. Bij de politie in Maarssen keken ze vreemd op toen automon teur John R. zich deze week bij de balie meldde. In de bestelbus die hij voor de deur had geparkeerd, lag het lijk van een 53-jarige man uit Maarssen die al bijna twee we ken werd vermist. door Simon Rood HELMOND. Op vijftien adressen in Helmond draaien wasmachines de ze week overuren. Zo blijven de 187 vluchtelingen die tijdelijk de sporthal bevolken verzekerd van schone kleding. Betty Smeulders is een van de vrijwilligers die de zak ken vuile was ophaalt en aflevert bij de wasvrouwen. Zelf draait ze tussendoor ook een paar extra was jes en strijkt de boel. Vrijwilligsters Marie Wilbers, Gerda Krüger en slaafden, moeilijke ty- Nelleke den Ouden, foto Rene Manders pes. Je moet iedereen NU VOOR SLECHTS ook in zwart Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 tilburg Heuvelstraat 48 1046(2) Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9