Afgedankte ambulance is risico na 'Hannover* 2800 politieagenten en honderden beveiligers moeten wereldleiders beschermen 8 NIEUWS TERREUR Maandag begint in Parijs de internationale klimaattop. Maar hoe beveiligen de Fransen die na de terreuraanslagen die 130 levens kostten? Een stevig en hoog ijzeren hek schuift heel lang zaam open. Bewakers controleren wie er bin nenkomt. Verderop staat een gendarme: hij is ge huld in een kogelvrij vest, heeft een automatisch wapen in zijn handen en draagt een pistool op zijn heup. Welkom op vliegveld Le Bourget, even ten noorden van Parijs, waar maandag de internationale klimaat top begint. Er worden zo'n 40.000 gasten ver wacht. Daarbij zijn meer dan hon derdveertig staatshoofden en rege ringsleiders, onder wie de presiden ten Barack Obama, Xi Jinping en Vla dimir Poetin. Achter de politieman staat een enorme tent, die dient als goed be waakte entreezaal. De duizenden de legaties, journalisten en maatschappe lijke organisaties moeten ieder door één van de 32 metaaldetectiepoortjes. En daar mogen ze alleen door als ze over hun officiële klimaattopbadge van de Verenigde Naties beschikken. Hun koffers moeten één voor één door de 32 bagagescans. „Ik moest laatst even naar het toi let", zegt een bij de top werkende chauffeur die met een officieel shuttlebusje de officiële gasten heen en weer rijdt. „Maar ik mocht niet: ik had m'n badge niet bij me. En ieder een kent me hier, hè!" „Als het op veiligheid aankomt, kiezen we voor een zero tolerancebe- leid", aldus de Franse minister van Binnenlandse Zaken Bernard Caze- neuve. Hij maakte gisteren bekend welke maatregelen zijn genomen om terroristen en andere kwaadwillen den buiten de deur te houden. Na de aanslagen van 13 november, die aan 130 mensen in Parijs het leven kost ten, wil de Franse regering geen en kel risico nemen. Sinds twee weken worden de bui tengrenzen van Frankrijk weer be waakt en dat gaat door tot het einde van de top, op 11 december. „Daar voor hebben we 8.000 agenten inge zet", aldus Cazeneuve. „Op en rond Le Bourget, de locatie van de top, heb ben we 2.800 politiemensen rondlo pen." Dat is twee keer meer dan aan vankelijk voorzien vóór de aanslagen in Parijs. VN-bewakers En dat is nog lang niet alles. In de conferentiegebouwen zelf, met meer dan dertig zalen op 140.000 vierkan te meter, zijn het ruim honderd be veiligers van de Verenigde Naties die de orde bewaren: de klimaattop wordt georganiseerd door de Fran- sen, maar is een VN-aangelegenheid. De VN-bewakers worden op hun beurt weer ondersteund door drie honderd beveiligers van particuliere bedrijven. Die agenten en ordebewakers wor den in de stad Parijs aangevuld met de duizenden extra militairen en agenten die daar sinds de aanslagen rondlopen. „In Parijs houden we tij dens de klimaattop een grote milieu bijeenkomst met zo'n duizend burge meesters en lokale bestuurders die af komstig zijn uit de hele wereld", zei burgemeester Anne Hidalgo gisteren. „De hele wereld komt eigenlijk naar Parijs. Dan moet je wel buitengewo- Zelfs een gifgasaanval wordt door de autoriteiten niet uitgesloten ne maatregelen nemen." Met alles wordt rekening gehouden. Zelfs een aanval met gifgas wordt niet uitgeslo ten. Per decreet heeft het Franse le ger toestemming gekregen om medi ci en hulpverleners van tegengif te voorzien, in het geval mensen wor den vergiftigd met bijvoorbeeld het zenuwgas Sarin. Vliegverbod Alle protesten en bijeenkomsten op de openbare weg zijn verboden en bo ven Le Bourget geldt sinds dinsdag een vliegverbod. Reisjes van school kinderen naar de klimaattop zijn alle maal afgezegd. „Het dreigingsniveau in Frankrijk is nog steeds heel erg hoog", zegt mi nister Cazeneuve. „Daarom voeren we nu alle veiligheidsmaatregelen nog verder op, met de komst van zo veel internationale gasten." Die hoeven overigens niet voor de beruchte Parijse fdes te vrezen. Zon dag en maandag zullen alle wegen en snelwegen rond het conferentieter rein en rond de twee internationale vliegvelden, Charles de Gaulle en Or- ly, worden afgesloten zodra een dele gatie aankomt of weer vertrekt. „Ik roep alle Parijzenaars op om zondag en maandag hun auto thuis te laten. Al het openbaar vervoer is die dagen gratis voor iedereen", aldus burgemeester Anne Hidalgo. Te koop. Volledige ingerichte en werkende ambulance met APK tot eind oktober 2016. Na 10 jaar trou we dienst in de regio Rotterdam Rijnmond is deze auto - compleet met stickers en blauwe zwaailich ten - toe aan een tweede leven. Voor 7.950 euro mag de auto wis selen van eigenaar, zo valt te lezen in de advertentie op Marktplaats. Het is zeker niet de enige adver tentie. In de showroom van han delaren staan tientallen afgedank te officiële ambulances in de ver koop. En bijna allemaal met 'toe ters en bellen'. Veel van deze au to's zijn bedoeld voor de export, blijkt bij navraag. Maar sommige Nederlanders kopen ze ook om ze bijvoorbeeld om te bouwen tot camper. Met de verkoop van afgedankte ambulances is volgens het Ministe rie van Veiligheid en Justitie niets mis, zolang ze maar zijn ontdaan van sirenes en alle stickers. Ambu lancevervoerders zijn verplicht de auto's te strippen vóór verkoop, al dus het ministerie. Maar in vrijwel alle adverten ties staan niet-gestripte ambulan ces te koop. Sommige handelaren geven bij navraag aan dat ze de au to alsnog ontdoen van sirenes bij een verkoop. Anderen kijken hele maal nergens naar, geven ze zelf toe. Dat is de verantwoordelijk heid van de koper. Ziekenwagens zijn volop te koop op Marktplaats, soms met sirenes en de stickers er nog op Zo wordt het mensen met kwade bedoelingen wel heel gemakkelijk gemaakt om aan hun ultieme ver momming te komen, waarschuwt veiligheidsexpert Glenn Schoen. Volgens Schoen zou de overheid er alles aan moeten doen om te voorkomen dat deze voertuigen zo makkelijk zijn te verkrijgen. Te meer omdat ambulances op plek ken kunnen komen waar niet ie dereen mag zijn. En ze bijstand le veren bij evenementen, dus op plekken staan waar veel mensen bij elkaar komen. „Je mag hopen dat de overheid hier nu werk van maakt. Na de gebeurtenissen in Hannover is dit absoluut een zorg punt geworden." Onlangs bleek ook dat ziekenwagens worden ge bruikt om drugs in te smokkelen. De handel in officiële ambulan ces is des te opmerklijker nu hulp diensten na de verijdelde aanslag rond de oefenwestrijd Duits- land-Nederland in Duitsland op hun hoede zijn. Daar zou een am bulance bij worden gebruikt. Bel gië waarschuwde gisteren alle hulpverleners voor terroristen die zich mogelijk vermommen als hulpverlener. Ook in Nederland is men op zijn hoede. Het Instituut Fysieke Veilig heid (IFV) zegt op te treden als de stickers van hulpdiensten worden misbruikt. Afgelopen jaar gebeur de dat 133 keer, maar waterdicht is die controle niet. Er moeten mel dingen komen van de politie. Het IFV gaat niet actief op zoek naar overtreders. Ambulancezorg Nederland heeft geen signalen dat ambulan ces met sirenes en stickers wor den verkocht, maar dringt er van daag bij alle ambulancevervoer ders op aan dat de regels worden gevolgd. De ziekenwagens mogen alleen geheel gestript worden ver kocht. Klimaattop maakt van Le Bourget een vesting door onze correspondent Frank Renout door Raymond Boere en Carla van der Wal ROTTERDAM. Oude ambulances blij ken voor een prikkie te koop te zijn op internet. Zelfs de stickers en sirenes zitten er nog op. Niet handig, zeggen veiligheidsexperts, nu België waarschuwt voor terroris ten die vermomd als hulpverleners aanslagen zouden kunnen plegen. Franse militairen en poli tie te paard patrouilleren in Le Bourget, ten noorden van Parijs, bij de locatie waar de klimaattop wordt gehouden, foto's AFP/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8