Jonge vluchtelingen 'na kerst' naar school Onvoldoende bewijs voor stelen bij Orionis What's in a name? Kapsel Terreurorganisatie 'besmet' een 2 ZEELAND Heetten ze nu Maria of Jan, dan was er niks aan de hand. Maar Isis is zeldzaam. En een terreurbeweging. COMMENTAAR Wat zegt een naam nu? Weinig, als je de persoon zelf niet kent. Dan kan een naam hele vreemde associaties oproepen. Pas als je iemand leert ken nen, krijgt een naam een invulling en daarmee een echte waarde. Daarom geven ouders hun kinderen een naam die zij mooi vinden of die bij de familietraditie hoort, zonder zich zorgen te maken of die naam later nog wel zal passen. Want de persoon maakt de naam, niet andersom. Bij de naam Isis denkt iedereen aan Islamitische Staat. Ook al is Isis in de Egyptische mythologie de naam van een godin van de vruchtbaarheid, nu wordt het toch al snel een beetje pijnlijk als je je aan anderen voorstelt als 'Isis'. Dat is jammer. Want de dra ger van de naam valt niets te ver wijten. En de naamgever ook niet - hoewel sommige ouders hun kinderen wel erg vreemde of zeer exotische namen geven. Wie Isis heet, moet zich vooral niet gedwongen voelen om iets uit te leggen. Het is een schitterende naam die toevallig ook wordt gebezigd voor een afschuwelijke beweging. IS zal leren dat terreur uiteindelijk kansloos is tegen vrijheid, medemenselijk heid, helende liefde en vruchtbaarheid. Vrouwen met de naam Isis wijzen ons op een mooie toekomst. Weg van de angst. Wie Isis heet, moet zich vooral niet gedwongen voelen om iets uit te leggen De onderwijskoepels Probaz (christelijk onderwijs) en Perspec- to (openbaar) werken de komen de weken een huisvestingsplan uit voor de basisscholieren. De In ternationale Schakelklas van scho lengemeenschap De Rede maakt zich op voor de opvang van leerlin gen van het voortgezet onderwijs. De onderwijsorganisaties pleeg den gistermiddag overleg met on derwijswethouder Cees Liefting van Terneuzen en vertegenwoordi- Volgens Liefting zijn de kinderen na aankomst al leerplichtig, maar is er in de praktijk extra tijd tot acht weken. gers van het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA). Liefting zei na afloop: „Pas op het moment dat de gemeenteraad een definitie ve beslissing heeft genomen over het collegevoorstel om 800 asiel zoekers voor een jaar op te vangen is er duidelijkheid over het aantal kinderen. Gaat het om 800 vluch telingen, dan gaan we ervan uit dat er onderwijsvoorzieningen moeten worden geregeld voor 80 basisscholieren en 55 leerlingen van het voortgezet onderwijs." Onderdak Liefting gaat er niet vanuit dat er een tijdelijke school wordt gehuis vest op Marina Beach. De onder wijskoepels moeten samen onder zoeken waar de kinderen het bes te onderdak kan worden geboden. De wethouder: „De onderwijsin stellingen hebben nog wat tijd om alles onderling te regelen en ook de financiële gevolgen op een rij te zetten. Het is wel zo dat de ge meente een belangrijke rol speelt bij die huisvesting, maar we hoe ven niet voor alle kosten op te draaien. Daar zijn ook landelijke vergoedingsregelingen voor." Vol gende week vrijdag is er opnieuw overleg. Almanak Wat zegt een kapsel over je leeftijd? Dat is een gevoelig onderwerp. Nie mand wordt er graag aan herinnerd dat hij wel erg grijs wordt. Dat is een andere manier van zeggen dat je be hoorlijk oud begint te ogen. Dat had die zoon in dat Walcherse gezin goed begrepen. „Weetje dat je haar weer vijftig tinten grijzer is geworden?", zei hij tegen zijn moeder, met een knipoog in de richting van het boek dat ze zat te lezen. Tijd voor een kleurspoeling, besefte ze. Maar de hint naar zijn vader was té subtiel. Die raakte er van in verwarring. „Pa, je kapsel past goed bij je leeftijd." Tips en trucs fondsenwerving Zeeuws-Vlaamse stichtin gen en verenigingen kun nen zaterdag informatie krijgen over financiële mo gelijkheden voor projecten. De zogenoemde Meet Match wordt van 10.00 tot 13.30 uur in het Bio Base Europe Training Center in Terneuzen gehouden. Ze ven fondsen zijn aanwezig om het gesprek met de deelnemers aan te gaan. Ook is er een workshop 'elevator pitch', om een plan in een minuut te le ren formuleren. Opgeven via fondsen@dezb.nl. Weer forse partij coke gevonden In de haven van Antwer pen is opnieuw een forse hoeveelheid cocaïne gevon den. Het gaat om een partij van bijna vijfhonderd kilo. De drugs werden vorige week gevonden in een con tainerschip, maar het par ket heeft het gisteren pas bekend gemaakt. De Ant werpse haven lijkt af te ste venen op een recordjaar qua drugs. In 2012 - nu het recordjaar - werd 17,5 ton cocaïne onderschept. Vori ge maand stond de teller voor 2015 al op 14,5 ton. Roos Blufpand in Ledeltheater Zangeres Roos Blufpand staat zaterdag in het Ledel theater in Oostburg voor een van haar drie theater concerten. In de muzikale show wordt Roos begeleid door vijf muzikanten en presenteert zij voor het eerst werk van haar nieu we plaat 'Hoe dan', die in februari uitkomt. Roos uit haar uiteenlopende stem mingen in diverse muzika le stijlen. De voorstelling begint om 20.15 uur. Kaar ten kosten 15 euro. Kerken maken kerstpakketten De kerken in de Kanaalzo ne willen ook dit jaar weer kerstpakketten samenstel len voor mensen met wei nig geld. Daarin zitten levensmidde len en wat lekkers. Er zijn vierhonderd aanvragen voor een pakket ingediend. De kerken financieren een deel zelf, maar ze vragen ook particulieren om bij dragen te doen. Die zijn welkom op het rekening nummer van de diaconie ën, onder vermelding van 'Kerstpakkettenactie': NL11RAB O 0306157659. Ramadan Elsayed heeft er zijn buik van vol. Sinds de opkomst van ter reurbeweging Isis is de naam van zijn pizzeria besmet. De Bressiaan- der heeft op het raam de belette ring al laten aanpassen. Sis, staat er nu. Gisteren heklom Elsayed een hoge trap om ook de eerste let ter van de lichtreclame te verwij deren. Met Isis of - zo u wilt - IS wil hij niets te maken hebben. Dat het maar duidelijk is: Elsayed bakt pizza's, en verder niets. Meisjes die Isis heten, stichtin gen met die naam, dj's - allemaal hebben ze tegenwoordig 'iets uit te leggen'. DJ 100% Isis lijdt er ook in zakelijk opzicht onder. Er zijn landen waar de ster nu persona non grata is. Alléén vanwege haar naam. Toch piekert ze er niet over die te veranderen. Isis (van der Wel) is geen artiestennaam, maar die van haarzelf, laat haar boe kingskantoor weten. Bovendien: de naam Isis is eeuwenoud, stelt de dj, die het 'blasfemisch gebruik van de Egyptische godinnennaam Isis door IS-aanhangers' veraf schuwt. 'De actuele misstanden mogen geen aanleiding zijn de wa re betekenis van de naam Isis te vergeten.' Laat het dan ook duide lijk zijn: La Belle Isis, de geurende Gallicaroos die elk jaar bloeit in de Zeeuwse Rozentuin in Kats, is niet genoemd naar de heethoofdi ge jihadi's maar naar Isis, de godin van de vruchtbaarheid. Alsof er al niet lang vóór de ter reur van Isis zich manifesteerde, vrouwen waren die met ere die naam droegen. Hadden ze nou een veel voorkomende naam als Maria gehad, dan had er geen haan naar gekraaid. Maar Isis is in Nederland betrekkelijk zeldzaam. „Als we ooit een meisje krijgen, noemen we haar Isis", zei Dennis Rijsbergen tegen zijn vrouw, op huwelijksreis in Egypte. Tien jaar geleden werd Isis Rijsbergen gebo ren, precies aan het begin van een geboortegolf Isissen in Nederland. „Toevallig ontmoettten we een paar keer een kindje met dezelfde naam, toen we naar het consulta tiebureau gingen", zegt haar va der. Dat de naam van zijn dochter nu 'besmet' is, stoort hem enorm. „Ik heb op het punt gestaan om een brief naar de media te sturen met het verzoek voortaan alleen IS te gebruiken, Islamitsche Staat." Zijn dochter begrijpt niet dat premier Rutte nog Isis zegt, ter wijl de organisatie zich tegenwoor dig zelf als IS presenteert. Een jaar 'Ik zag op het nieuws dat ze mensen gingen onthoofden en doodschieten. Kinderen gingen toen grapjes maken' geleden kreeg ze door dat er iets aan de hand was met haar naam. „Ik zag op het nieuws dat ze men sen gingen onthoofden en dood schieten. Kinderen van mijn school gingen toen grapjes ma ken: 'O, ben jij bevriend met Isis!' Of: 'Jij bent zeker de leider van Isis'. Ik heb het toen tegen de juf gezegd. En nu is het over." De twaalfjarige Isis van der Lin de uit Vlissingen weet nog dat ze voor het eerst werd nageroepen. VLISSINGEN. De misstanden die bedrijfsrecherchebureau Hoff mann vorig jaar constateerde bij onderdelen van werkbedrijf Orio nis zijn aangepakt, maar er is geen juridische vervolging inge steld. Daarvoor was te weinig be wijs, zegt bestuursvoorzitter en Vlissings wethouder Sem Stroosnijder van de Walcherse sociale werkplaats. Opdrachtgevers van het werk bedrijf zijn niet geschaad, stelt hij. Er is een periode te weinig leiding gegeven bij enkele onder delen, erkent hij wel. Een aantal mensen is disciplinair gestraft. In een campagne 'Zo doe je dat' zijn de gedragsregels benadrukt. Stroosnijder wijst op het bijzon dere karakter van de werkvoor ziening. „Daar werken ook men sen die niet van nature weten wat wel en niet kan. Maar bij elk bedrijf van 700 werknemers kun je nooit garanderen dat er niet iets gebeurt." Op misbruik van de bedrijfswagen wordt volgens Stroosnijder al langer toegezien met gps-volgapparatuur. „Hoff mann heeft die gegevens ge bruikt. Het verhaal ging dat bus jes die een inboedel vervoerden eerst naar handelaren reden op een parkeerplaats aan de A58: dat bleek niet waar." door Wout Bareman TERNEUZEN. De vele tientallen vluchtelingenkinderen die voor een jaar in recreatiepark Marina Beach in de Braakman worden gehuis vest, kunnen naar verwachting na de kerstvakantie naar school. Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN ANTWERPEN OOSTBURC TERNEUZEN Wie Isis door Ondine van der Vleuten Isis Rijsbergen door Claudia Sondervan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 81