persoonlijk verraden door de Turkse leider NIEUWS 7 Tlirks ego nu nog groter €99,G0 €49,50. Ê^KOOPJEDEALNL) DAGAANBIEDINGEN VAN 26 NOVEMBER Net zoals Erdogan (62) zich eer der door zijn 'vriend' en 'broeder' Assad persoonlijk verraden voelde toen deze weigerde Erdogans ad vies op te volgen om in overleg te treden met de oppositie, voelt Poe- tin (63) zich nu diep gekrenkt en in zijn eer aangetast. In de machowereld van Turkije en Rusland zijn eer, respect en wraak veel belangrijker dan in het Westen. Poetin en Erdogan zijn beide heerszuchtige vaderfiguren die door hun aanhangers worden aanbeden als 'grote leiders'. Staats mannen waar hun gevolg tegenop kijkt, omdat ze allebei een eind hebben gemaakt aan de eeuwen lange vernedering door het Wes ten. Ze zijn voorbeelden van de nieuwe autocraten die met verkie zingen aan de macht zijn geko men, maar hun land besturen op een autoritaire manier. Dat Euro pa en Amerika beide leiders her haaldelijk bekritiseerden wegens hun gebrek aan respect voor grondrechten, schiep een band. Ze omarmen graag de slachtoffer rol wanneer ze zich weer eens on heus bejegend voelen door het ar rogante Westen en het 'christelij ke Europa'. Sinds Recep Tayyip Erdogan in 2003 premier werd, was er een per soonlijke klik met Poetin. Dat was bijvoorbeeld goed te zien tijdens hun lunch in Sochi in de zomer van 2005. Beide komen uit arme arbei dersgezinnen. Poetins vader was bij de marine. Erdogans vader was bij de kustwacht. Via de politiek klommen ze omhoog en proberen ze hun droom van een herstel van de oude glorie van hun landen - tsaristisch Rusland en het Otto maanse Rijk - te verwezenlijken. Hoewel Turkije en Rusland ge il! de machowereld van Türkije en Rusland zijn eer, respect en wraak veel belangrijker dan in het Westen. zworen vijanden zijn die in de af gelopen vijf eeuwen twaalf keer oorlog hebben gevoerd, zijn het ook pragmatische buren. Weder zijds economisch belang geeft meestal de doorslag. Rusland is Turkijes op één na belangrijkste handelspartner. Turkije is het be langrijkste vakantieland voor de Russen. En Rusland levert bijna 60 procent van de Turkse gascon- sumptie. Maar ze blijven elkaar ook al tijd met argwaan bekijken. Want Poetin beschouwt zichzelf en land als de belangrijkste bescher mer van de orthodoxe christenen en bestrijder van het moslimterro risme. De Grieks-Cyprioten en de Grieken kunnen in hun conflicten met Turkije altijd rekenen op Rus land. Poetin is nog steeds niet verge ten dat Turkije de Tsjetsjeense moslimrebellen steunde. Die wil den op dezelfde manier de macht overnemen in Tsjetsjenië als de door Turkije gesteunde jihadisten dat willen doen in Syrië. De machtsdromen van Poetin en Erdogan, die beiden hun in vloed willen uitbreiden in het Midden-Oosten, maakt van de voormalige vrienden nu vijanden. Assad heeft hen uit elkaar gedre ven. Ankara wil de 'massamoorde naar' verdrijven. Moskou wil de 'le gitieme regering van president As sad' beschermen tegen de moslim terroristen. De doodgeschoten pi loot van de SU-24 straaljager is slechts een van de talloze slachtof fers van de conflicterende en bot sende belangen van Poetin en Er dogan. ANKARA. Regeringsgezinde kran ten reageren trots op het neerha len van de Russische straaljager. Het ego van de aanhangers van president Erdogan is sinds giste ren nog groter: het 'nieuwe' Tur kije leest zelfs supermacht Rus land de les.,,We hadden ze ge waarschuwd", is de trend in kran ten en op tv-zenders die achter president Erdogan en zijn AK-par- tij staan. „Er zijn grenzen aan ons geduld", aldus Habertürk TV. Star kopte: 'Rusland overschreed de grens, wij schoten'. Kritische kranten als Hürriyet en Cumhuriyet ('Op de rand van oorlog') waar schuwen juist voor het grote ge vaar en de verslechterende rela ties tussen de buurlanden. -42% korting Nu slechts 279,95 Nu slechts 9,95 DONDERDAG 26 NOVEMBER 2015 Assad drijft wig tussen dikke maatjes s Apple iPad 3 met retina display - 16GB Apple iPad; de koning onder de tabiets Kraakhelder 9.7 inch Retina Display Snelle Apple A5X dual core processor Adviesprijs Korting U bespaart: 479,95 42% 200,- GPS-Tracker - Veiligheid en bescherming in sleutel hangerformaat! Verlies kinderen niet meer uit het oog Houdt je kostbaarheden in de gaten Geeft alarmsignaal bij overschrijden 25m Adviesprijs Korting U 29,95 67% €20,- BESTELLEN V J DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen IiSpD NIET TEVREDEN? GEL0 TERUGl) posty informatie H0TELDEAL.NL/K11231 ™Z\o°uTm 1088-0331506 3 dagen Eindhoven incl. upgrade! -50% Sandton Hotel Eindhoven City Centre 2 overnachtingen incl. ontbijt Gratis upgrade naar Comfort Kamer 1 x entree Holland Casino Hotel midden in het centrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7