Kwijtschelding ook voor ondernemers Van Damorgel klinkt weer als nieuw Onvoldoende bewijs voor stelen bij Orionis What's in a name? Kapsel Terreurorganisatie 'besmet' een 2 ZEELAND Heetten ze nu Maria of Jan, dan was er niks aan de hand. Maar Isis is zeldzaam. En een terreurbeweging. COMMENTAAR Wat zegt een naam nu? Weinig, als je de persoon zelf niet kent. Dan kan een naam hele vreemde associaties oproepen. Pas als je iemand leert ken nen, krijgt een naam een invulling en daarmee een echte waarde. Daarom geven ouders hun kinderen een naam die zij mooi vinden of die bij de familietraditie hoort, zonder zich zorgen te maken of die naam later nog wel zal passen. Want de persoon maakt de naam, niet andersom. Bij de naam Isis denkt iedereen aan Islamitische Staat. Ook al is Isis in de Egyptische mythologie de naam van een godin van de vruchtbaarheid, nu wordt het toch al snel een beetje pijnlijk als je je aan anderen voorstelt als 'Isis'. Dat is jammer. Want de dra ger van de naam valt niets te ver wijten. En de naamgever ook niet - hoewel sommige ouders hun kinderen wel erg vreemde of zeer exotische namen geven. Wie Isis heet, moet zich vooral niet gedwongen voelen om iets uit te leggen. Het is een schitterende naam die toevallig ook wordt gebezigd voor een afschuwelijke beweging. IS zal leren dat terreur uiteindelijk kansloos is tegen vrijheid, medemenselijk heid, helende liefde en vruchtbaarheid. Vrouwen met de naam Isis wijzen ons op een mooie toekomst. Weg van de angst. Wie Isis heet, moet zich vooral niet gedwongen voelen om iets uit te leggen ZIERIKZEE. Ondernemers op Wal cheren en Schouwen-Duiveland komen vanaf 1 januari waarschijn lijk ook in aanmerking voor kwijt schelding van lokale belastingen. De gemeenteraden nemen hier over in december een besluit. Ondernemers die er financieel niet rooskleurig voor staan, kun nen dan via Sabewa Zeeland een kwijtscheldingsformulier aanvra gen. Tot nu toe kwamen zij hele maal niet in aanmerking voor BIEZELINGE. Het monumentale Van Damorgel uit 1909 van de Mo- zeskerk in Biezelinge is zaterdag na een grondige restauratie weer te beluisteren. Sinds eind januari dit jaar verbleef het orgel in de werkplaats van Elbertse Orgelma kers in Soest. Na de zomer kon het opnieuw worden samenge- bouwd in de kerk in Biezelinge. Een omvangrijk en kostbaar Almanak Wat zegt een kapsel over je leeftijd? Dat is een gevoelig onderwerp. Nie mand wordt er graag aan herinnerd dat hij wel erg grijs wordt. Dat is een andere manier van zeggen dat je be hoorlijk oud begint te ogen. Dat had die zoon in dat Walcherse gezin goed begrepen. „Weetje dat je haar weer vijftig tinten grijzer is geworden?", zei hij tegen zijn moeder, met een knipoog in de richting van het boek dat ze zat te lezen. Tijd voor een kleurspoeling, besefte ze. Maar de hint naar zijn vader was té subtiel. Die raakte er van in verwarring. „Pa, je kapsel past goed bij je leeftijd." kwijtschelding. Het gaat alleen om de privébelasting; de onderne mersbelastingen moeten zij wel blijven betalen. De gemeenten willen ondernemers die kans nu ook bieden, zodat in heel Zeeland hetzelfde beleid ontstaat. Ondernemers kwamen tot nu toe niet in aanmerking voor kwijtschelding. Vanaf januari wel. (160.000 euro) project. Orgeladvi seur Aart Bergwerff, tevens orga nist van de Lutherse kerk te Den Haag en de Grote kerk te Breda en docent orgel en orgelbouw aan het Rotterdams conservatorium, speelt zaterdag tijdens de ingebrui kname werken van C. Czerny, C.F. Hendriks, M. Reger en G. Do nizetti. Aanvang 20.00 uur, toe gang gratis. Meer mensen in bijstand beland Het aantal mensen op de Bevelanden met een bij standsuitkering is tot en met het derde kwartaal van 2015 gestegen met 5,2 procent. Dat is fors meer dan de gemiddelde landelij ke toename van zo'n 2 pro cent. In een rapportage van WIZ De Bevelanden wordt dit verklaard doordat rela tief veel asielzoekers een woning hebben gekregen. Verder zijn veel mensen die na sluiting van Therm- phos, Zalco en Philip Mor ris in de WW kwamen, nu in de bijstand beland. Bedrijfskavels niet duurder De tarieven voor een stuk grond op een bedrijventer rein in de gemeente Rei- merswaal stijgen niet in 2016. Dat heeft het college van B en W besloten. Het argument is dat Reimers- waal in verhouding met omliggende gemeenten al vrij duur is. De prijzen van bedrijfsgrond zijn vergelijk baar met die van de ge meente Goes. Geen opvang in De Vliedberg Het leegstaande bejaarden huis Huize de Vliedberg in Rilland is ongeschikt voor langdurige opvang van asielzoekers. Het college van B en W vindt het pand met 34 woninkjes te klein. Het college acht voorts een grotere opvanglocatie in Rilland onwenselijk, om dat er al relatief veel ar beidsmigranten wonen. Ei genaar R&B Wonen wil het pand gaan slopen. Naam gezocht voor brede school Kapelle zoekt een naam voor de brede school die in augustus 2016 in gebruik genomen wordt. Het multi functionele gebouw met verschillende gebruikers krijgt 'een naam die ver bindt en tegelijkertijd de sa menwerking uitstraalt'. Inwoners van de gemeente Kapelle en betrokkenen bij de brede school mogen hun suggestie (en adresge gevens) tot en met zater dag 19 december insturen via e.bouwense@kapelle.nl of deponeren in de stem bus in de hal van het ge meentehuis. Alle inzendin gen dingen mee naar de hoofdprijs: een cadeaubon van de Ondernemersvere niging Kapelle ter waarde van honderd euro. Ramadan Elsayed heeft er zijn buik van vol. Sinds de opkomst van ter reurbeweging Isis is de naam van zijn pizzeria besmet. De Bressiaan- der heeft op het raam de belette ring al laten aanpassen. Sis, staat er nu. Gisteren beklom Elsayed een hoge trap om ook de eerste let ter van de lichtreclame te verwij deren. Met Isis of - zo u wilt - IS wil hij niets te maken hebben. Dat het maar duidelijk is: Elsayed bakt pizza's, en verder niets. Meisjes die Isis heten, stichtin gen met die naam, dj's - allemaal hebben ze tegenwoordig 'iets uit te leggen'. DJ 100% Isis lijdt er ook in zakelijk opzicht onder. Er zijn landen waar de ster nu persona non grata is. Alléén vanwege haar naam. Toch piekert ze er niet over die te veranderen. Isis (van der Wel) is geen artiestennaam, maar die van haarzelf, laat haar boe kingskantoor weten. Bovendien: de naam Isis is eeuwenoud, stelt de dj, die het 'blasfemisch gebruik van de Egyptische godinnennaam Isis door IS-aanhangers' veraf schuwt. 'De actuele misstanden mogen geen aanleiding zijn de wa re betekenis van de naam Isis te vergeten.' Laat het dan ook duide lijk zijn: La Belle Isis, de geurende Gallicaroos die elk jaar bloeit in de Zeeuwse Rozentuin in Kats, is niet genoemd naar de heethoofdi ge jihadi's maar naar Isis, de godin van de vruchtbaarheid. Alsof er al niet lang vóór de ter reur van Isis zich manifesteerde, vrouwen waren die met ere die naam droegen. Hadden ze nou een veel voorkomende naam als Maria gehad, dan had er geen haan naar gekraaid. Maar Isis is in Nederland betrekkelijk zeldzaam. „Als we ooit een meisje krijgen, noemen we haar Isis", zei Dennis Rijsbergen tegen zijn vrouw, op huwelijksreis in Egypte. Tien jaar geleden werd Isis Rijsbergen gebo ren, precies aan het begin van een geboortegolf Isissen in Nederland. „Toevallig ontmoettten we een paar keer een kindje met dezelfde naam, toen we naar het consulta tiebureau gingen", zegt haar va der. Dat de naam van zijn dochter nu 'besmet' is, stoort hem enorm. „Ik heb op het punt gestaan om een brief naar de media te sturen met het verzoek voortaan alleen IS te gebruiken, Islamitsche Staat." Zijn dochter begrijpt niet dat premier Rutte nog Isis zegt, ter wijl de organisatie zich tegenwoor dig zelf als IS presenteert. Een jaar 'Ik zag op het nieuws dat ze mensen gingen onthoofden en doodschieten. Kinderen gingen toen grapjes maken' geleden kreeg ze door dat er iets aan de hand was met haar naam. „Ik zag op het nieuws dat ze men sen gingen onthoofden en dood schieten. Kinderen van mijn school gingen toen grapjes ma ken: 'O, ben jij bevriend met Isis!' Of: 'Jij bent zeker de leider van Isis'. Ik heb het toen tegen de juf gezegd. En nu is het over." De twaalfjarige Isis van der Lin de uit Vlissingen weet nog dat ze voor het eerst werd nageroepen. VLISSINGEN. De misstanden die bedrijfsrecherchebureau Hoff mann vorig jaar constateerde bij onderdelen van werkbedrijf Orio nis zijn aangepakt, maar er is geen juridische vervolging inge steld. Daarvoor was te weinig be wijs, zegt bestuursvoorzitter en Vlissings wethouder Sem Stroosnijder van de Walcherse sociale werkplaats. Opdrachtgevers van het werk bedrijf zijn niet geschaad, stelt hij. Er is een periode te weinig leiding gegeven bij enkele onder delen, erkent hij wel. Een aantal mensen is disciplinair gestraft. In een campagne 'Zo doe je dat' zijn de gedragsregels benadrukt. Stroosnijder wijst op het bijzon dere karakter van de werkvoor ziening. „Daar werken ook men sen die niet van nature weten wat wel en niet kan. Maar bij elk bedrijf van 700 werknemers kun je nooit garanderen dat er niet iets gebeurt." Op misbruik van de bedrijfswagen wordt volgens Stroosnijder al langer toegezien met gps-volgapparatuur. „Hoff mann heeft die gegevens ge bruikt. Het verhaal ging dat bus jes die een inboedel vervoerden eerst naar handelaren reden op een parkeerplaats aan de A58: dat bleek niet waar." Tip? redactie@pzc.nl COES KRUININGEN RILLAND KAPELLE Wie Isis door Ondine van der Vleuten Isis Rijsbergen door Claudia Sondervan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 76