Tien waarschuwingen, maar piloot hoorde niks Rusland wil geen oorlog, maar laat TUrkije zweten cruisewinkel.nl 6 NIEUWS Onlangs noemde Erdogan Poetin nog 'mijn beste vriend', maar die vriendschap lijkt na het neerhalen van een Russisch gevechtsvliegtuig flink bekoeld. Holland America Line Boekopwww.cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 MOSKOU. De piloten van de Russi sche SU-24 die dinsdag door Turk se F-16's uit de lucht is geschoten, hebben geen zichtbare of radio waarschuwingen gekregen van Turkse zijde voordat hun toestel werd neergehaald. Dat zei de over levende piloot, Konstantin Moe- rakhin, gisteren tegen Russische media. De piloten kenden volgens de Russische vlieger het gebied als hun broekzak. Het is volgens hem dan ook uitgesloten dat ze in Turks luchtruim verzeild raakten, tekende persbureau TASS op uit zijn mond. Turkije claimt het toestel tien keer te hebben gewaarschuwd toen het op koers lag om Turks luchtruim binnen te komen. Het toestel vloog samen met een twee de vliegtuig meer dan een mijl en gedurende zeventien seconden bo ven Turks grondgebied, schreef Ankara aan de VN-Veiligheids- raad. De Turken presenteerden enke le uren na de crash een geluidsop name waarop een Turkse militair herhaaldelijk 'change your hea ding' zegt: verander uw koers. Amerikaanse functionarissen denken dat de Soechoj SU-24 in het Syrische luchtruim is getrof fen door een raket nadat het korte tijd boven Turkije had gevlogen. De tweede piloot overleefde de vijandelijkheden niet. Turkmeen se rebellen claimen hem te heb ben gedood toen hij met zijn para chute naar beneden kwam. Dezelfde karakters, regeerstijl en to renhoge ambities voor hun landen. Als die goede, per soonlijke band er was tussen de Turkse president Er dogan en zijn Russische ambtge noot Poetin, dan is die nu kapot. Of spelen ze toneel voor hun ei gen achterban? Vriendschap is deze dagen ver te zoeken. Een dolksteek in de rug, noemde Poetin het neerhalen van een van zijn gevechtsvliegtui gen door Turkse piloten. Gisteren ging het een stap verder. Poetin noemde de dood van een van zijn piloten niet alleen een 'drama', hij duidde ook dat het ging om een doelbewuste actie. „We zien dat de Turkse leiders in hun binnen lands beleid al jaren bezig zijn met een bewuste islamisering." Uit het venijn van zijn woor den blijkt dat Poetin zich persoon lijk verraden voelt door Erdogan, die hem kortgeleden op de G-20 topconferentie in Antalya nog 'mijn beste vriend' noemde en hem bij het afscheid in zijn ge brekkige Engels nog amicaal See you! toeriep. Ontdek de fjorden en Noordkaap vanaf Rotterdam 15-daagse cruise Noordkaap Vertrek 21 mei 8-daagse cruise Noorse fjorden Vertrek 7 mei en 4 juni hebben geen problemen met het Turkse volk, maar wel met zijn lei ders." Gedurende de dag werd giste ren duidelijk dat beide landen een 'twee-sporen-diplomatie' bezigen: de presidenten dreigen met ernsti ge gevolgen bij herhaling, hun mi nisters halen de kou uit de lucht. Recip Tayyip Erdogan waar schuwt dat Turkije het recht heeft zijn luchtruim te beschermen. Ook bij een volgende schending zal zijn luchtmacht optreden. De Russische president trekt eveneens scherpe grenzen. Bij een volgende aanval op een Russisch toestel 'boven Syrië' - het Kremlin bestrijdt de lezing dat de SU-24 in het luchtruim van Turkije vloog - zal er worden teruggeslagen. Het besluit om met spoed de nieuwste luchtdoelraketten van het type S-400 te stationeren op de Syri sche basis Kheimim (op nog geen 30 kilometer van de Turkse grens) is een weerslag daarvan. Bovendien trekt Poetin zich niets aan van de oproep van Anka ra om te stoppen met de luchtaan vallen op de Turkmenen, de Syri sche 'bloedbroeders' van Turkije die in Syrië tegen Assad vechten. Ook gisteren werden zij bestookt door de Russische luchtmacht. In de steunoperatie voor Assad zijn de Turkmeense rebellen net zo'n grote vijand voor de Russen als de strijders van Islamitische Staat. Intussen probeert de Turkse premier Ahmet Davutoglu de schade te beperken. Hij stuurt aan op een snelle ontmoeting van zijn minister van Buitenlandse Zaken, Mevlüt Cavusoglu, met diens Rus sische collega, Lavrov. Het Krem lin is misschien niet van plan ten strijde te trekken, er dreigt wel vergelding. De aanleg van een pijp leiding voor Russisch gas over Turks grondgebied wordt in twij fel getrokken. Er wordt in Moskou gesproken over importbeperkin gen (voor onder meer Turkse kip pen), de landingsrechten van Tur kish Airlines staan ter discussie en Russen wordt ontraden om in Turkije op vakantie te gaan. „Rusland is een vriend en buur man van Turkije", aldus Davutog lu. De relatie mag volgens hem niet worden opgeofferd aan 'onge lukken met de communicatie'. Maar het Kremlin zal bepalen met hoeveel vaart de schade zal wor den gerepareerd. Poetin moet daarbij ook den ken aan zijn thuisfront. Een te snelle handdruk met Erdogan zal worden uitgelegd als een knieval. Eerst moet Rusland stoom afbla zen, zoals gisteren bij de Turkse ambassade in Moskou. Pas na en kele uren, toen het gebouw al flink was bekogeld met stenen en eieren, trad de politie op. De eerste retoriek voorspelde wei nig goeds. De rook van de door een Turkse F-16 neergeschoten SU-24 was nauwelijks opgetrok ken of president Vladimir Poetin spuwde al vuur. „Dit is een dolks teek in de rug", aldus de presi dent. „Turkije heult met terroris ten", waarmee hij doelde op Isla mitische Staat. Poetins tirade riep meteen de vraag op hoe hard Rusland zal te rugslaan. Groeit dit uit tot een mi litair conflict of lukt het om de broze coalitie in Syrië tegen IS in stand te houden? Na de eerste nachtrust halen westerse diplomaten opgelucht adem. „We zijn niet uit op een oorlog met Turkije", bezweert de Russische minister van Buiten landse Zaken, Sergei Lavrov. „We BOEKT U BIJ CRUISEWINKEL Holland America Line Alesund Gei ranger fTBergen Eidfjord HWDANGEWJCHD door onze correspondent Mare Guillet Het ms Rotterdam van Holland America Line heeft ook in 2016 Rotterdam als thuishaven, van waaruitzij prachtige cruises naar o.a. Noorwegen maakt. Na vertrek uit Rotterdam brengt u een volle dag op zee door, de optimale gelegenheid om direct uw sfeervolle en comfortabele schip te verkennen. Geniet vanaf het dek van de indrukwekkende natuur als u door de fjorden vaart, een ervaring op zich! Gezellige Noorse stadjes als Flam en Alesund worden bezocht voordat u de Noordkaap bereikt, qua uitzicht zeker het hoogtepunt van de cruise! Na een bezoek aan o.a. Bergen (met haar gekleurde huizen) eindigt uw reis na 15 dagen weer in Rotterdam. Deze cruise is ook als 8-daagse reis te maken, waarbij u vanaf Rotterdam alleen de Noorse Fjorden bezoekt. Holland America Line staat bekend om haar uitstekende restaurants, Nederlandssprekend personeel en natuurlijk uitmuntende service. Prijzen zijn vanaf, per persoon o.b.v. 2 personen per hut Binnenhut vanaf 1.568,- Zeezichthut vanaf 1.768,- Baikonsuite vanaf 3.368,- Prijzen zijn vanaf, per persoon o.b.v. 2 personen per hut Binnenhut vanaf 676,- Zeezichthut vanaf €876,- Balkonsuite vanaf 1.476,- Tarieven zijn o.v.v. beschikbaarheid en wijzigingen. Incl. alle belastingen en volpension. 3||! vp£((5> Links Turkse minister van Buiten landse Zaken (^avusoglu, rechts zijn Russische collega Lavrov. foto AFP door Hans van Zon MOSKOU. Het conflict tussen Rus land en Turkije over het neerhalen van een Russische straaljager is bij lange na niet bijgelegd, maar de lan den blijven in gesprek. Terwijl de presidenten Poetin en Erdogan drei gende taal uiten, halen hun minis ters de ergste kou uit de lucht. Deze cruises zijn ook te boeken met het gloednieuwe ms Koningsdam vanaf Amsterdam!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6