Iedereen bakt met meel van de Lelie Ondernemer krijgt ook kans op kwijtschelding i l 6 SCHOUWEN-DUIVELAND Kerstworkshop in De Koebel 'Kroegentocht' in Zierikzee hart voor de zaak bijzondere winkeltjes in Zeeland In de regio Reggaefans kunnen in provincie blijven Evanglische Zeelandconferentie Mijn dorp, mijn stad p&LlT In sinterklaastijd besteedt de PZC aandacht aan leuke en bijzondere winkels. Ga voor meer winkeltjes naar www.pzc.nl door Mariska den Hartog Als de molen hier niet had gestaan, dan waren wij hier niet begonnen", stelt Jonna van der Steen van Molen de Lelie in Scha- rendijke. Met het starten van hun bedrijf enkele jaren geleden maakten zij en haar partner Martin van hun hobby hun beroep. Martin was al tijd al molenaar op vrijwillige ba sis en Jonna houdt erg van bak ken. Die twee dingen kunnen ze in Scharendijke prima combine ren. In de molen is een pannen koekenrestaurant gevestigd met een molenwinkeltje waar allerlei producten en souvenirs worden verkocht. Veel ervan zijn ofwel zelf gemalen met de naastgelegen molen ofwel afkomstig van ande re ondernemers op het eiland. „We passen de recepten van on ze bakmixen aan het seizoen aan. Voor de sinterklaastijd natuurlijk speculaas- en peperbollenmix en straks met de kerst komen er mixen voor kerstkransjes en olie bollen. Je kunt bij ons heel goed zelf cadeaupakketjes samenstel len. Je neemt een bakmix en kunt daar bijvoorbeeld een bakblik of steekvormpjes voor koekjes bij doen." Voor iedereen is er wel wat; van een advocaatje voor oma tot een Zeeuws biertje voor papa. De gasten die in de molen komen eten, kunnen het winkeltje erg waarderen. Wat je hier eet, kun je met een van de mixen uit het win keltje thuis maken. „Vooral de broodmix en het pannenkoeken meel lopen natuurlijk heel goed. Maar ook de mix voor molenkoek is een aanrader. Met een eitje en een beetje boter erbij kun je al aan de slag. Ideaal voor de toerist die op vakantie in een eenvoudige keuken toch wat wil bakken", weet Jonna. Momenteel is de mo len alleen van vrijdag tot en met zondag open en achter de scher men wordt druk verbouwd. Jonna en Martin gaan het restaurant en de kaart namelijk uitbreiden. Martin: „We merken dat men sen de kinderen graag in het zicht hebben. We gaan het restaurant dus in tweeën delen, met een kant speciaal ingericht voor jonge gezinnen met kinderen. Waar meer speelgelegenheid is en de ouders makkelijk bij hun kinde ren kunnen zitten. Verder komt er een inpaktafel bij het winkeltje en door een raam in het restaurant kun je meekijken hoe de mixen ge maakt worden." Jonna en Martin hopen hun gas ten in maart 2016 te ontvangen in de vernieuwde zaak. Jonna van der Steen bakt heel graag en heeft van haar hobby haar beroep kunnen maken, foto Dirk-Jan Cjeltema ZIERIKZEE. Ondernemers komen vanaf 1 januari waarschijnlijk ook in aanmerking voor kwijtschel ding van lokale belastingen. De ge meenteraad neemt hierover in de cember een besluit. Ondernemers die er financieel niet rooskleurig voor staan, kun nen dan via Sabewa Zeeland een kwijtscheldingsformulier aanvra gen. Tot nu toe kwamen zij hele maal niet in aanmerking voor kwijtschelding. Het gaat alleen om de privébelasting; de onderne mersbelastingen moeten zij wel blijven betalen. De gemeenten Schouwen-Dui- veland, Middelburg, Veere en Vlis- singen willen ondernemers die kans nu ook bieden, zodat in heel Zeeland hetzelfde beleid ontstaat. Bovendien zijn ondernemers door de crisis in financiële moeilijkhe den gekomen en kwijtschelding van belastingen kan hen helpen, vinden de gemeenten. VLISSINGEN Reggaefans uit Zeeland moesten voorheen heel wat kilometers maken om een liveoptreden bij te wonen. Sinds de oprichting van House of Noach hoeven ze de provincie niet meer uit. House of Noach Events is een evenementenbureau, gestart door Kenneth en Ingrid Engeldal uit Vlissingen. Als Kendread maakt Kenneth zelf ook muziek en onder die naam kennen de Vlissingers hem. Met zijn Stich ting Rasela organiseerde Engel dal activiteiten voor jongeren in Vlissingen. Vrijdag is hun vijfde evenement: Kenny B, de 'Surinaamse André Hazes' die de hitlijsten in de zo mer aanvoerde met Parijs, staat in het Arsenaaltheater in Vlissin gen. Wie een kaartje koopt en een duimpje uitdeelt op Face- book, maakt kans op een meet greet met de artiest en een diner en hotelovernachting voor twee. „Kenny B is onze grootste artiest tot nu", vertelt Ingrid Engeldal. „Althans, voor Nederlandse be grippen. Internationaal gezien was Anthony B een hele grote. Die trekt overal in de wereld vol le zalen. Gek genoeg was het Ar senaaltheater maar half gevuld." BRUINISSE Stichting HeartCry houdt in het weekend van 5 en 6 december de Evanglische Zeelandconferentie in Bruinisse. Het hoofdthema is Hemelse Ze geningen; 'Gods vernieuwende werk in mensenlevens'. Diverse sprekers laten hun licht schijnen op dit thema. Henk Binnendijk (foto), Arjan Baan en Leander Janse zijn daarvoor de aangewe zen personen. Inschrijven kan tot 28 november op www.heart- cry.nl/zeelandconferentie. Hier is ook meer informatie te vin den. Tijdens de conferentie, die op zaterdag en zondag plaats vindt in De Stoofpolder in Brui nisse, is er kinderoppas (0-3) tij dens de lezingen en zijn er spe ciale programma's voor kinderen (4-8 jaar), tieners (9-12 jaar) en jongeren (13-18). ZIERIKZEE Bustijden gewijzigd Connexxion wijzigt met ingang van 13 de cember van twee bus lijnen op Schou- wen-Duiveland de dienstregeling. Het gaat om lijn 633 (Zierikzee-Haamste- de-Vlissingen) en lijn 132 (Zierikzee-Coes). Op lijn 633 vertrekt rit 4 voortaan vijf mi nuten eerder, en op verzoek van leerlin gen van het Pontes vertrekt rit 9 (lijn 132) vier minuten la ter en sluit daarmee BURGH-HAAMSTEDE in Zierikzee aan op lijn 134; BURGH-HAAMSTEDE Cursus patchwork en quilten In Burgh-Haamstede begint binnenkort een beginnerscursus patchwork en quilten. Tijdens deze cursus van zes lessen leren deelnemers onder meer het tekenen van patronen en techni sche zaken als nette hoekjes maken, het in elkaar zetten van ron de vormen en natuur lijk het quilten en af werken. De cursus wordt gegeven op de dinsdagmiddag (ande re dagen zijn be spreekbaar). Meer informatie via 0111-658300, 06-21494671 of syljo@zeelandnet.nl Bij groepsaccommodatie De Koe bel in Burgh-Haamstede is dins dag 8 december een kerstwork shop. Tijdens deze workshop ma ken deelnemers onder leiding van een professioneel bloem schikechtpaar een kerststuk. Materiaal als kerstgroen, rode ballen en lichtjes zijn aanwezig. Geadviseerd wordt een scherp mesje of een kniptang mee te ne men en eventueel andere kleu ren ballen of de lichtjes van vo rig jaar. De workshop is bedoeld voor volwassenen en voor kinde ren vanaf zes jaar. De kosten voor de kerstworkshop bedragen 25 euro voor volwassenen. Kinde ren betalen 5 euro voor het ma ken van een eigen kerststukje. De opbrengst komt ten goede aan het Palabana Kinderdorp voor aidsweeskinderen in Zam bia. De workshop begint 's mid dags om 14.00 uur en 's avonds om 19.00 uur. Aanmelden kan via 0111-651859 of an- ne.martens@kpnplanet.nl. ZIERIKZEE. Een doordeweeks stapavondje voor ouders, het zal ze niet vaak overkomen. Gisteravond echter waren genoeg vaders en moeders met kinderen in de leeftijd van elf tot achttien jaar in de Zierikzeese uitgaansgelegenheden te vinden. Daar kregen ze voorlichting van Indi go Preventie (over drugs en alcohol bij jongeren), de politie (over het Jeugd Interventie Team) en een ex-gebruiker (over zijn eigen drugsge bruik en de gevolgen). De stapavond werd geopend door wethouder Van den Bos van de gemeente Schouwen-Duiveland. foto Dirk-Jan Gjeltema BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 10.30 uur: Yoga; 14.00-18.00 uur: Muziekles; 19.30 uur: Zangver eniging Zilt; 19.30 uur: Bridge; DREISCHOR Trefpunt De Dors vloer, 18.45 uur: Repetitie Creskidz Muziekvereniging Crescendo, 19.45 uur: Repetitie Fan fare Muziekvereni ging Crescendo; ELLEMEET Dorpshuis, 19.30 uur: Dansclub The Four Seasons: Kom de danspas jes weer ophalen; KERKWERVE Dorpshuis 't Zuudènde, 13.30 uur: Meer Bewe gen voor Ouderen 55+Gym, 13.30 uur: Schilderclub 18.30 uur: Bellydance; NOORDGOUWE Dorpshuis,19.30 uur: Klaver j as/j okeravo nd; OOSTERLAND Dorpshuis, 19.30 uur: Vrouwen van Nu; OUWERKERK Dorpshuis, 13.30-15.30 uur: Koersbalmiddag van d'Antilopen; 18.45 -19-30 Drum band Nieuw Le ven; 19.45 -22.00 Muziekvereniging Nieuw Leven; RENESSE Dorpshuis, 9.00-12.00 uur: Schilderclub; 19.30 uur: Klaverjassen, 19.30 uur: Biljar ten; 19.30 uur: Yo ga Steffine; ZIERIKZEE Cameramuseum, 13.00-17.00 uur: Tentoonstelling miniatuur- en spionagecamera's; Gemeentehuis, 8.30-17.00 uur: Ex positie Schilder achtige Lichtschrij- verij; Havenplein, 9.00-16.00 uur: Weekmarkt, Sint Lievensmonstert- oren: 10.00-17.00 uur: Expositie Sil houetten tegen het licht en be klimming van de toren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66