4 8? REDENEN OM UITTE GAAN Overzicht Reynier de Muynck in pop-up galerie in Goes Reynier de Muynck vertelt verhalen over leven en dood. &D00R NICO OUT Maikel Harte blik terug op 2015 Voorstelling in theater over maakbaarheid Live blues in twaalf café's in Vlissingen toont zich in verfijnde stadsgezichten, de barok in rijke draperieën. De thema's zijn rijk. De Muynck maakt het zoe ken zichtbaar naar de orde die achter de verschij ningsvormen ligt. Hij vertelt verhalen over leven en dood, over vrijheid en gevangen zijn. Hij verwijst naar innerlijk en maatschappelijk leven en geeft commentaar op wat hem raakt, waarbij hij grote on derwerpen als de oorlogen in het Midden-Oosten niet mijdt. Maar even zo vaak belicht hij de schoon heid van het (Zeeuwse) landschap en die van liefde, verlangen en verleiding. Licht en zwaar wisselen el kaar af. Maar de toon is vooral hoopvol. Als je het werk van De Muynck ziet, is het leven in essentie om van te houden, om je mee te laten voeren door de stroom die je een blik gunt op wat nu en altijd is en de geheimen te ontdekken waar van het deel uitmaakt. De Muynck schildert een naakt, dat gestreeld door het licht tijdloos mooi is. Een wetenschapper die de verbinding legt tussen alchemie, de Mayakalender en het digitale tijdperk. Een bloem met een slagveld op de achtergrond, vreemd gemuteerd en toch prachtig. Een vingerafdruk, dansende mannen, een stel dat samen is en toch alleen én medicijnvrouwen. Die reeks, acht stuks, is een eerbetoon aan de krachten in de natuur die hem bijstaan in zijn strijd tegen kanker. Jaren terug al ziek, maar schijnbaar genezen, zijn de kwade cellen sinds anderhalfjaar weer on ontkoombaar in zijn systeem aanwezig. Hij schilder de er eerder over, visualiseerde het gevecht dat in zijn lichaam woedde. Nu verbeeldt hij de vrouwen die symbool staan voor wat hem helpt de strijd te voeren en vooral zijn leven ten volle te leiden. Elk van hen brengt hem naast wijsheid, kracht, vecht lust, berusting en schoonheid ook stoffen die de na tuur biedt als fysieke steun. De Muynck schildert hen liefdevol en gedetailleerd. Hij knoopt daarbij eerder aan bij de Vlaamse Primitieven dan bij het modernisme, maar heeft nadrukkelijk een eigen stijl. Hij combineert een goed vormgevoel met een inventief materiaalgebruik. Zo brengt hij met een snoer van lijnen leven in het blauw van een gewaad, laat hij een oppervlak zinderen door lagen verf dun over elkaar te zetten en maakt hij overgangen vloeiend, zodat het beeld open en in beweging blijft. Dat is in het echt het best te zien en dat kan al leen nog deze week. T/m 29/11. Singelstraat 15, Goes. Do. t/m zo. 29/11, 13.00 tot 18.00 uur. Do. tot 21.00 uur. Reynier de Muynck huurde een maand lang een ruim pand aan de Singel straat in Goes waarin eerder een heren modezaak was gevestigd. Een ideale plek om tientallen werken te expose ren. De Muynck (1952) toont daarmee aan dat onder nemen niet haaks staat op het kunstenaarschap en een alternatieve levenswijze. Op zijn 19e fietste hij met zijn latere vrouw Ditte naar India. Het Oosten heeft hem nooit losgelaten. Maar dogma's zijn aan hem niet besteed. Hij put voor leven en werk uit al le denkbeelden en culturen. En dat zijn er veel. Zo verschijnen er goden en godinnen uit de Griekse mythologie, gebruikt hij Egyptische symbolen, te kens uit de Maya-cultuur en beeltenissen van Hin doe afkomst. De villa's van Pompei' komen terug in schilderijen die op fresco's lijken, de renaissance ver- TRY OUT IN WISSENKERKE 'ÜBERMENSCH' IN CCXL BLUESROUTE Donderdag 26 november 2015 «ÜelJI» Met de natuur als inspira tie maakt Ineke Otte objec ten en sieraden, die de laat ste jaren gezelschap kregen van lampen en gordijnen. Naast kleur spelen symbolen uit westerse en oosterse cul turen een belangrijke rol in haar werk. Spiritualiteit én vi taliteit gaan in haar objec ten hand in hand. Een be zoek aan haar studio is een ervaring T/m 29/11. 's-Heer Elsdorp- weg 39, Goes. Vr/ t/m zo. 13.00 - 16.30 uur Het was Marcel Duchamp die een andere visie op kunst en leven introduceer de, waarin de kunstenaar al lereerst iemand is die de toe schouwer een onverwachte blik op de werkelijkheid geeft. Mon Capitaine biedt daarvoor al weer vijf jaar een platform. Met Duchamp als inspiratie brengen ruim der tig kunstenaars een ode aan kunst, leven en creativi teit. Een mooie lustrumexpos- tie. T/m 20/12 Mon Capitaine, Kinderdijk 56, Middelburg. Zo. 14.00 - 17.00 uur. -4 Al jaren overspoelt een stroom vooroordelen over kunst en kunstenaars het in ternet. Ze zijn onderdeel van een klimaat waarin kunst vaak gelijkgesteld wordt aan links hobbyisme. Jeroen Jon- geleen verzamelt reacties waarmee mensen op inter net hun ongenoegen over kunst uiten. Welke rol spe len die bij de motieven van overheden om ingrijpend op kunst te bezuinigen? T/m 20/12. Willem3, Oranje straat 4, Vlissingen. Do. t/m zo. 13.00 -17.00 uur. BEZIELD DOOR HET ZIEN Vier schilderijen uit de reeks 'Medicijnvrouwen', van Reynier de Muynck. Olieverf op doek, elk 160 cm hoog. De Zeeuws-Vlaamse advo caat, PZC-columnist en caba retier Maikel Harte geeft zater dag in Onder de Toren in Wis- senkerke een try out van zijn nieuwe eindejaarsshow 'Na de regen' (aanvang 20.00 uur). De eindjaarstournee van Mai kel Harte begint op 9 decem ber in de schouwburg in Mid delburg en voert verder langs Breda (10 dec.), Goes (12 dec.), Oostburg (15 en 16 dec.) en Terneuzen (17,18 en 19 dec.) 6 De nieuwe mens is in aan tocht. Technologie gaat ons ra dicaal veranderen. We worden nóg gezonder, nóg slimmer en nóg gelukkiger. Straks zijn we allemaal Übermenschen. Maar willen we dat eigenlijk wel? In de voorstelling 'Übermensch', vanavond in CCXL in Vlissin gen, gaan Rutger en Walter op zoek naar antwoorden. Ze doorkruisen daarbij de werel den van wetenschap, filosofie, kunsten geschiedenis. Aanvang 20.15 uur. In Vlissingen wordt morgen avond voor de vijftiende keer de bluesroute gehouden. Twaalf bluesbands geven op tredens in en op twaalf café's en podia in de stad: T'Archief: Shakedown Tim The Rhythm Revue (B), 17.00, 18.15 en 19.30 uur. De Piek: Kellie Rucker (USA), 20.30-22.00 uur. Flying Scotchman: Blues Stuff, 21.30, 22.45 en 00.00 uur. Pare Central: Wild May West, 21.45,23.00 en 00.15 uur. Albatros: Brand Bud Por tier, 21.45, 23.00 en 00.15 uur. Hoppit: Little Chris (B): 22.00, 23.15 en 00.30 uur. De Concurrent: Thomas Tous- saint Band, 22.00, 23.15 en 00.30 uur. De Dighter: Little Boy Nigh tingale, 22.00, 23.15 en 00.30 uur. Vanuus: Farstreet, 22.15, 23.30 en 00.45 uur. Triple Blond: Gino The Bull doze Band, 22.15, 23.30 en 00.45 uur. Soif: Deep The Dudes, 22.15, 23.30 en 00.45 uur. The Wicked: Bugaboo Tang, 22.30, 23.45 en 01.00 uur. Kaarten geven toegang in al le café's. Shakedown Tim The Rhythm Revue.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56