2 IIS Leoni en Izaline oogsten lof Koren brengen eerbetoon aan Léon Bours •Codir voor dirigent Samen muziek maken is voor de wereldberoemde oude meester Daniël Wayenberg en de veelbelovende jonge musicus Martin Oei het hoogste goed. &D00R JEANETTE VERGOUWEN Daniël Wayenberg en Donderdag 26 november 2015 Leoni Jansen (I) en Izaline Calister. foto hessel stuut Leoni Jansen toert samen met col lega-zangeres Izaline Calister langs de Nederlandse theaters. Morgen treden ze op in Rilland. „Protest in muzikale vorm kan ook ontroeren." Ze bestaan, die concerten waar je vol vuur en strijdlust van daan komt. Het gonst na in je hoofd, er moet iets gebeu ren. Zangers die met ogenschijnlijk simpele liedjes inspireren om de strijd tegen onrecht, uitbuiting, onderdruk king en geweld te lijf te gaan. Ze ver binden en dus bieden ze hoop dat het zal lukken de zieke wereld samen be ter te maken. Maar je moet dan wel met sterke songs komen die behalve het hoofd ook het hart raken. „Beken de en onbekende songs uit heel de we reld waarin geloof en hoop op verande ring klinken. Die zijn er volop", weet Leoni Jansen. Samen met collega-zan geres Izaline Calister toert ze al een tijdje met het programma Barricade langs de Nederlandse theaters. Mor gen bij Podium Reimerswaal in Ril land. „Het idee voor dit programma kwam voort uit een discussie tussen Izaline en oud-politicus Kathleen Ferrier. Het ging over een Braziliaanse protestsong Drie koren brengen morgen in de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen een eerbetoon aan de veelzijdige dirigent en componist Léon Bours, die hen zozeer boven henzelf liet uitstijgen, maar die er plots niet meer was. Léon Bours over leed in maart dit jaar op 49-jarige leeftijd door een hersenbloeding. Hij liet 'zijn' koren in ontredde ring achter. Drie van de koren salueren hem mor gen met een 'Coda': een slotdeel van de muziek. Het Scheldeloodsenkoor leidde hij 23 jaar. Het koor haalde hem als eer ste binnen toen Bours verhuisde van Nijmegen naar Zeeland. Voorzitter André Bakker: „We zoch ten een invaller om mee te gaan met onze drie weekse tournee in Ame rika. Binnen een maand heeft hij zich ons reper toire eigen gemaakt. Er waren drie optredens ge pland, het werden er der tig. Dat was een vuur doop." Met de loodsen stortte Bours zich op musicals, hij bewerkte shanty's voor symfo nieorkest en schreef de Bestevaer-variaties op de Blauw Geruite Kiel. Vocaal Ensemble Cant- are werkte 12,5 jaar met Bours. Met hen presen teerde hij zijn requiem Missa Pro Defunctis uit 2011. „Dat requiem kon hij pas schrijven na de dood van zijn vader", zegt Emma Borcheld van Cantare. „Léon had een heel moeilijke jeugd, hij was ook een complexe persoonlijk heid. Maar muziek was zijn taal. Dat requiem was een bijzondere erva ring." Cantare voert twee gedichten uit die Bours op muziek zette: 'Hoort Gij de Zee' van A. Roland Holst en 'Mens' van Leo Vroman. Ook zingt het koor het 'Ky rie' en het slotkoraal uit de Mass for Peace-The Ar med Man van Karl Jen kins, in de bewerking die Bours met Jenkins' toestemming maakte. Popkoor Flash zingt La dy Gaga's nummer 'Po kerface'. „Omdat Léon zo om de mannen moest lachen", aldus Marloes Waverijn, en 'Love you more' van Racoon. „Een favoriet nummer van Léon. Hij heeft bij de laatste repetitie van dat nummer staan filmen. Dat deed hij nooit." Net zo emotioneel beladen wordt de eerste uitvoe ring door Flash van 'Bo hemian Rapshody' in een bewerking van Bours. Waverijn: „Dat heeft hij ons jarenlang la ten repeteren, nooit was het goed genoeg. Nu zijn we zo ver, en kan hij het niet meemaken." Coda: vrijdag 27 novem ber, Sint Jacobskerk Vlis singen, aanvang 20.00 uur. Entree 10 euro (voor Leen de Broekert Fonds). olgens pianist Daniël Wayenberg doet leeftijd er niet toe. „Het gaat er eigenlijk helemaal niet om hoe oud je bent, maar hoe competent je bent. Ik geloof dat ik niet hoef te zeggen hoe compe tent Martin is, dat heeft hij duidelijk laten horen." Martin Oei vindt het een eer om sa men te mogen spelen met Wayenberg. „Hij is heel bijzonder. Toen hij zeven was, stond hij voor het eerst op het po dium met zijn moeder, die kernge zond honderd jaar geworden is. Hij is inmiddels 86 jaar en weet van geen op houden. Met plezier speelt hij alle twaalf bijzonder virtuoze 'Études d'exécution transcendente' van Liszt achter elkaar. Hij treedt nog veel op in binnen- en buitenland. En onder steunt jonge musici. Fenomenaal ge woon." Een uitzonderlijk duo is morgen te zien en te horen in Zeeuws-Vlaande- ren. Daniël Wayenberg en Martin Oei verzorgen een bijzonder concert, een must voor muziekliefhebbers. Martin Oei vertelt over de eerste ont moeting met Wayenberg. „De basbari- ton Pieter Vis vroeg me in Antwerpen op te treden. Hij kende Daniël Wayen berg. Daar heb ik voor het eerst met hem gespeeld. De samenwerking is daarna gegroeid. We merkten dat het publiek het heel erg waardeerde hoe door René de Dreu door Claudia Sondervan -4 Léon Bours voor 'zijn' Scheldeloodsenkoor. Oude meester stimuleert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54