'Compromisboete' voor zwartrijden: 50 euro Chauffeur verhoord door politie. Hij wordt mogelijk vervolgd 4 NIEUWS Een volle lijnbus op weg naar Den Bosch knalde gistermorgen op de A59 op drie auto's. Een vrouw raakte zwaargewond. De politie gaat er van uit dat het ernstige ongeval op de A59, gisterochtend tussen Den Bosch en Vlij men, is veroorzaakt doordat een lijnbus van Arriva inreed op een file. De 52-jarige chauffeur van de bus is na verhoor vrijgelaten. Volgens de politie had hij niet ge dronken. De chauffeur blijft wel verdacht. Of hij zich later nog moet verantwoor den voor de rechter is nog niet duide lijk en hangt af van resultaten van verder onderzoek. Het ongeval had plaats rond half negen, ter hoogte van de afrit 's-Her- togenbosch-West. Acht buspassa giers raakten gewond; drie van hen zijn overgebracht naar het zieken huis. Eén van de gewonden, een vrouw, liep ernstig beenletsel op. De lijnbus en drie personenauto's raakten bij het ongeval beschadigd. Niemand van de inzittenden van de auto's waar de bus op knalde, liep ver wondingen op. De politie onderzoekt de precieze toedracht. Naast de brandweer en ambulan ces werd een traumahelikopter inge zet. Het ongeval veroorzaakte een ki lometerslange file op de A59. Rond kwart over tien kwam het verkeer langzaam weer op gang. Bij busmaatschappij Arriva is ie dereen erg geschrokken, aldus een woordvoerster. „We verlenen volledi ge medewerking aan het onderzoek." Verder doet Arriva inhoudelijk geen mededelingen over het ongeval. Aline van den Broek uit Vlijmen zag het ongeluk niet aankomen. Even voor de knal was ze in haar woon- plaats ingestapt. Ze stond met haar rug naar de chauffeur te praten met een medepassagier. „Ik hoorde wel ie mand tegen de chauffeur iets roepen van 'let op'." Meteen daarna reed de buslijn 135 achterop andere auto's. De 25-jarige studente journalistiek werd opzij geslingerd. Ze vermoedt dat ze niet viel omdat de bus behoor lijk vol zat. „Voorin stonden vrij veel mensen. We vingen elkaar op." Op een blauwe plek en wat spierpijn na, kwam Van den Broek er goed vanaf. „Wel lag er glas in de muts van mijn jas." Een andere bus bracht de niet ge wonde passagiers naar het NS-sta- tion in Den Bosch. Van den Broek: „Die chauffeur reed extra voorzichtig want veel mensen waren wel een beetje bang." Ik hoorde iemand tegen de chauffeur iets roepen als: let op!' Eerder dit jaar was het nog de be doeling om het boetebedrag te ver dubbelen naar 70 euro. De vervoer ders waarschuwden echter dat de kans op agressie dan toeneemt. Bij gewelddadige incidenten speelt in zestig procent van de gevallen zwartrijden een rol. Wanneer een boete niet op tijd wordt betaald, is de boosdoener straks 15 euro aan administratie kosten kwijt. Nu gaat het nog om 10 euro. Met de verhoging van de bedragen wil Dijksma duidelijk maken dat zwartrijden in het ov echt niet kan. Aan de andere kant strijkt de bewindsvrouw de hand over het hart voor reizigers (bijvoorbeeld met een abonnement) die per on geluk zijn vergeten in te checken. Dus wordt er aan de boetever hoging een coulanceregeling ge koppeld, bevestigen ingewijden. Alleen verschillen de vervoerders behoorlijk van mening over de in terpretatie van die onderlinge af spraak. De NS is al soepel met het beboeten van onbedoelde 'zwar trijders'. Deze mensen - bijvoor beeld met een jaarkaart - krijgen van de conducteur nu een uitstel van betaling mee, zodat ze hun reis kunnen vervolgen. Daarna doet de klantenservice een check of er inderdaad sprake is van een 'afgekocht reisrecht'. Zo ja, dan wordt geen boete uitgedeeld. Andere vervoersbedrijven zijn veel strenger. Volgens een woord voerster van Connexxion en Veo- lia is het 'de normaalste zaak van de wereld' dat reizigers inchecken als ze gebruik maken van het ov, óók als ze een abonnement heb ben. „Vroeger moest je die pas ook aan de chauffeur laten zien." De zegsvrouw benadrukt dat het al tijd mogelijk is om in beroep te gaan tegen een boete. Dan zal de vervoerder het gedrag van de reizi ger onder de loep nemen en daar na besluiten of de sanctie blijft staan. De reisvormen van vervoerders die voor de coulanceregeling in aanmerking komen, zijn onder meer het ov-jaarabonnement, NS 'Vrij'-abonnementen, netabonne- menten en de ov-studentenkaart. Lijnbus Arriva rijdt in op file: acht passagiers raken gewond door Dik de Joode De gehavende bus van Arriva, lijn 135. foto FPMB Aline van den Broek passagier door Edwin van der Aa DEN HAAG. De boete voor zwartrij den in het openbaar vervoer wordt per 1 april verhoogd van 35 naar 50 euro. Die afspraak maakt staats secretaris Sharon Dijksma (ov) met alle vervoerders, aldus Haagse bronnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4