Een Audi A6 kan best een brommobiel zijn Onteigening voor Waterdunen valt niet duurder uit Getijdencentrale in de Oosterschelde kan wereldwijd navolging vinden ZEELAND 9 Trots overheerst bij ingebruikname. „Laat de toekomst maar beginnen", zegt PvdA-leider Diederik Samsom. te exporteren, creëert dat duizen den banen, voorspelde topman Hans van Breugel van Trocardo. Dan moet de overheid bedrijven als de zijne wel de tijd geven om innovaties te implementeren. „De installaties voor wind- en zon- ne-energie komen uit het buiten land, terwijl Nederlandse bedrij ven vijfentwintig jaar geleden wel de bedenkers waren van wind energie. De productie van installa ties voor energie uit water mogen we nooit laten schieten." Samsom gaf hem gelijk. Hij noemde het Nederlandse energie beleid van de afgelopen decennia 'wispelturig', waardoor innovatie ve ondernemers niet wisten waar ze aan toe waren. „Duitsland wordt geprezen om zijn energiebe leid, maar eigenlijk waren er geen dommere en lompere regelingen dan de Duitse. Met één verschil: zij bleven volhouden." Met het energieakkoord van het kabinet Rutte 2 zijn ook lijnen voor de toekomst uitgezet, betoog de Samsom en de Klimaatwet die hij met Jesse Klaver van Groen links heeft bedacht, kan langjari ge zekerheid bieden. „We staan aan de vooravond van een energie revolutie. De sleutel zit in het slot, het is een kwestie van omdraaien en gaan." GETIJDENCENTRALE NEELTJE JANS. Hoofdingenieur en directeur Johan Jacobs van Rijks waterstaat was 'retetrots'. De Veer- se burgemeester Rob van der Zwaag had het over een 'histo risch moment'. Gedeputeerde Ben de Reu maakte een vergelijking met een Boeing 747. En ook Die derik Samsom, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de PvdA, gebruikte grote woorden. „Laat de toekomst maar begin nen", zei hij toen hij gisteren met het overhalen van een hendel de getijdencentrale in de Oosterschel- dekering in gebruik nam. De getijdencentrale is een ini tiatief van de bedrijven Trocardo en Huisman. De constructie met vijf turbines op een rij is de groot ste commerciële getijdeninstalla- tie ter wereld. De eb- en vloedbe weging brengt de rotors van de turbines in beweging en wekt zo elektriciteit op. De capaciteit is 1,25 megawatt en daarmee kunnen ruim duizend huishoudens van stroom worden voorzien. In de Oosterscheldekering zou stroom kunnen worden opgewekt voor zestigduizend huishoudens, maar vooralsnog wil Rijkswater staat de kat uit de boom kijken. Sa men met natuurorganisaties en het Nationaal Park Oosterschelde wordt eerst onderzocht of de getij dencentrale geen negatieve in vloed heeft op de veiligheid en het dierenwelzijn. Ook voor Trocardo en Huisman is deze eerste getijdeninstallatie in de kering een proef. Een volgen de installatie zou meer dan twee duizend huishoudens van stroom moeten voorzien en kan goedko per worden bevestigd als Rijkswa terstaat toestaat dat in de pijlers mag worden geboord. Wereldwijd zijn er meer dan twintig delta's die lijken op de Zeeuwse. Als Nederland de getij- dentechnologie daar naartoe weet 'De productie van installaties voor energie uit water mogen we nooit laten schieten' Van T. moest gisteren voor kan tonrechter Van Ardenne ver schijnen om zich te verantwoor den voor die 'forse' snelheids overtreding. Want volgens offi cier van justitie Jaap Zonder van mocht de auto maximaal 25 kilometer per uur rijden. Hij eiste een werkstraf van 24 uur. Raadsman Mark Dunsber- gen pleitte, in afwezigheid van zijn vakantievierende cliënt, voor vrijspraak. Om te begin nen, zo zei hij, is er geen enkel officieel bewijs dat de snel heidsmeter van de politieauto geijkt was op het moment dat vermeende overtreding werd begaan. Daarnaast verwees hij naar documenten waaruit blijkt dat de Audi wel degelijk 45 kilometer per uur mag rij den. „Het is nu een soort brom mobiel geworden." En hij wees er ook op dat een overtreding van de snelheidslimiet met minder dan 30 km/u niet voor de rechter hoort te komen. Na het aanhoren van dat plei dooi erkende Zondervan dat hier vrijspraak op zijn plaats is. De kantonrechter vonniste con form. Dat blijkt uit de antwoorden van het dagelijks provinciebestuur op vragen van Statenlid Francois Ba- bijn (Partij voor Zeeland). Naar aanleiding van de mededeling van gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, Waterdunen) in oktober dat het project mogelijk drie miljoen duurder gaat uitvallen, wilde hij weten waar de risico's zitten. Is de provincie meer geld kwijt, nadat de rechtbank in april bepaalde dat een voormalige grondeigenaar meer geld voor zijn perceel moet krijgen? Dat kostte de provincie zo'n 34.000 euro, maar dat bedrag zou kunnen oplopen als ook ande re onteigende grondbezitters recht hebben op meer geld. Dat is niet het geval, meldt de provincie. Er is geen nabetalingsplicht aan andere grondeigenaren. Babijn wilde ook weten of er ri sico's kleven aan de overeenkomst met Molecaten, het bedrijf dat in Waterdunen een duincamping met driehonderd plekken, vier honderd recreatiewoningen en een hotel wil bouwen. In de begro ting van de provincie staat dat het risico op de verkoop van de recrea- tiegronden aan Molecaten maxi maal twee miljoen euro bedraagt. Dat zou zich kunnen voordoen als het project vertraging oploopt of de verkoopopbrengsten tegenval len. Maar, schrijft het provinciebe stuur: „Het meest waarschijnlijke risico bedraagt nul euro." Het pro vinciebestuur heeft er vertrouwen in dat Molecaten een 'duurzaam en uniek recreatiecomplex' gaat aanleggen en niet 'huisjes die bin nen 24 uur gebouwd kunnen wor den en niet worden aangesloten op de riolering', zoals Babijn sug gereert. Een opleverdatum is met Molecaten niet afgesproken. Nog voor het eind van het jaar informeert het dagelijks provincie bestuur de Staten over een moge lijke versobering van het project om het tekort van drie miljoen eu ro terug te brengen. De gemeente raad van Sluis en de Staten heb ben aangegeven dat dit niet ten koste mag gaan van de econo misch impuls voor de streek en de recreatievoorzieningen voor om wonenden. DONDERDAG 26 NOVEMBER 2015 'Energierevolutie op de kering* De getijdencentrale in de Ooster- scheldekering bestaat uit vijf turbi nes die naast elkaar zijn geïnstal leerd. De vijftig meter lange en vijfhon derd ton zware constructie werd over het water getransporteerd naar het werkeiland Neeltje Jans. Daar moest hij in september tij dens dood tij worden gemon teerd, zonder in de kering te bo ren. De installateurs hadden twin tig minuten de tijd. Producent en ontwerper is Trocar do Tidal Turbines, installateur en fi nancier is Huisman. De provincie en Europa zijn mede-financier. Betrokken Zeeuwse bedrijven zijn Hillebrand, Istimewa en Van der Straaten, Strukton en Mammoet. door Ernst Jan Rozendaal Hans van Breugel, Trocardo Vanuit het Topshuis op Neeltje Jans is de ingebruikname door Diederik Samsom (2e van rechts) op een groot beeldscherm te volgen, foto Dirk-Jan Gjeltema door Emile Calon MIDDELBURG. Een Audi-A6 zon der nummerbord. Dat vertrouw de een agent niet toen hij begin dit jaar bij Nieuw- en Sint Joos- land reed. Hij keerde om en zag toen achterop die Audi een '45 km'-bord. Maar volgens zijn snel heidsmeter reed de Audi-bestuur- der 73 kilometer per uur. Hij gaf een stopteken en een proces-ver baal aan de toen 17-jarige Timo van T. uit Gapinge. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. De onteigeningspro cedures voor Waterdunen gaan de provincie geen extra geld kosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41