Zo werkt het netwerk FBI en Australische politie rollen 's werelds grootste netwerk op NIEUWS 3 Zeker vier Nederlanders speelden een rol in het pedofielennetwerk. Wie zijn het en wat spookten ze uit? Erwin van de B. (beheerde groot netwerk). Auke V. (beheerde klein netwerk) Barend van D. De buurman van Auke V. Vanuit een zolderkamer in Almelo was Erwin van de B. medebeheerder van het net werk. Sinds februari 2014 woonde de 35-jarige compu terprogrammeur weer bij zijn vader. Dat hij urenlang achter de computer zat, vond zijn vader niet vreemd. Al sinds zijn school tijd was Van de B. een einzel- ganger, die achter het toet senbord een tovenaar werd. „Hij schreef software voor bedrijven. Daar heeft hij zelfs een prijs mee gewon nen." Pas toen de politie in september vorig jaar met twintig man binnenviel drong de ernst van de zaak tot hem door. „Met die kin derporno is hij al veel langer 'Hij wilde er al jaren geleden uitstappen, maar wist niet hoe' bezig geweest, ook toen hij nog in Limburg woonde, zei de politie." Tijdens een psy chiatrisch onderzoek blijkt dat Van de B. het syndroom van Asperger heeft. Dat zijn doorgaans intelligente men sen met minder ontwikkel de sociale vaardigheden. „Ik heb dat nooit geweten", zegt zijn moeder. Volgens deze mevrouw Hendriks, is Van de B. op jonge leeftijd te rechtgekomen in de wereld van kinderporno. „Hij wilde er al jaren geleden uitstap pen. Hij heeft er zelfs over gedacht om zichzelf aan te geven bij de politie. Ik denk dat het te maken heeft met de geboorte van zijn nichtje, dat nu 4 is. Ik denk dat daar door zijn ogen zijn geo pend." Van de B. heeft zijn ouders gezworen nooit een kind te hebben aangeraakt. Wel was hij in het bezit van talloze harde schijven vol kinderporno. Als medebe heerder verschafte hij toe gang aan 45.000 leden. In juni werd hij veroordeeld tot 18 maanden en TBS. Auke V. is de beheerder van een kleiner kinderpornonetwerk dat door de Australische hoofdver dachte Shannon M. werd gerund. Daarnaast blijkt hij een actief mis bruiker. Zo vergreep de 37-jarige V. uit het Friese kunstenaarsdorp Pingjum zich in 2012 aan een 10-ja- rig meisje en filmde dat. De beelden zette hij op internet. Hij is op meerdere misbruikfïlms herkend, waarin hij samen met anderen kinderen misbruikt. Bij zijn arrestatie vorig jaar april vindt de politie een zeer grote hoeveelheid video's en foto's aan 'met een zeer gewelddadig karak ter*. Ook liggen er videocamera's in zijn huis. Via het kinderpornonetwerk komt V. in 2010 in contact met de Deen T.L.. Deze vertelt Auke dat hij plannen heeft om een baby te kopen in Roemenië, om het kind seksueel te kunnen misbruiken. „Ik nam het niet serieus", beweer de Auke V. voor de Deense recht bank. Toch besluit hij in de zomer van 2010 om met T.L. naar Roeme nië af te reizen. Het wordt een lan ge autorit, waarin steeds duidelij ker wordt dat het L. ernst is. Uit eindelijk besluit Auke V. eerder te rug te vliegen naar Nederland, iets waar L. niet blij mee is. Maar het akkefietje stelt de vriend schap tussen beiden niet op de proef. Auke V. bezoekt hem later weer in Denemarken. V. onderhoudt ook contacten met een Zweedse misbruiker. Uitein delijk loopt hij bij zowel de FBI als de Zweedse justitie in de kij ker. De rechtbank in Zwolle ver oordeelt hem op 1 september van dit jaar tot 5 jaar cel en TBS. 4 jaar lang maakt de 66-jari- ge Amsterdammer Barend van D. gebruik van al het gruwelijke materiaal dat het netwerk te bieden heeft. Hij downloadt en verspreidt filmpjes waarin seks met kinderen, met dieren (of met beide) voorkomen. Ook zorgt Van D. ervoor dat kinderen speciaal voor hem poseren. Ze houden een bordje boven hun hoofd met zijn internetbijnaam omhoog. Bij zijn arrestatie in 2014 neemt de politie ver schillende usb-sticks met be lastend materiaal in beslag. Het ziet ernaar uit dat Van D. contacten onderhoudt met Erwin van de B.. Hij is mede veroordeeld voor fei ten die bij Van de B. plaats vonden. Volgens zijn advo caat Coen van de Heuvel stond Van D. onderaan de ke ten in het wereldwijde kin derpornonetwerk. „Hij was een afnemer, niet meer dan dat. Hij wist dat hij bij vangst was." Van D. zou tij dens de rechtszaak veel spijt hebben betuigd. Hij is ver oordeeld tot 10 maanden on voorwaardelijke celstraf. 'Hij was een kleine vis, een afnemer, niet meer dan dat' Zijn identiteit is nog niet be kend, maar tegelijk met Au ke V. zou ook diens buur man uit het Friese Pingjum zijn gearresteerd. Dat zeg gen bronnen bij de recht bank in Zwolle. Een bewoon ster uit de straat bevestigt dat tegelijk met Auke V. zijn buurman is opgepakt. De po litie kon dit gisteren niet be vestigen. AMSTERDAM De Nederlandse politie kreeg 1,5 jaar geleden de tip dat 's werelds grootse kin derpornonetwerk mede vanuit ons land wordt gerund. De Australische politie komt in mei 2014 op het spoor van Shannon McCoole. De jeugd- verzorger zou er een kinder pornonetwerk op nahouden. Een maand later vallen agen ten met geweld zijn woning binnen. Ze hebben geluk: de computer van McCoole staat aan. Twee agenten nemen plaats achter zijn laptop en ne- De 'klanten' verkeren nog een halfjaar lang in de waan dat er niets aan de hand is. men de rol van McCoole over. Zo houden ze het netwerk le vend. De 'klanten' verkeren nog een halfjaar lang in de waan dat er niets aan de hand is. Zo kunnen talloze verdach ten in beeld worden gebracht. De Nederlandse politie wordt in de zomer van 2014 geïnfor meerd en valt in september binnen bij beheerder Erwin van de B.. Aan alle Nederland se arrestaties en veroordelin gen wordt geen ruchtbaarheid gegeven, zodat het onderzoek in stilte verder kan. Het kinder pornonetwerk bevond zich op het versleutelde TOR-net- werk, waarop gebruikers ano niem kunnen blijven. Leden werden ingedeeld in meerdere niveaus. Hoe meer uniek mate riaal leden postten, hoe hoger ze kwamen. „Het is een zieke lijk piramideachtig systeem, dat voor sommigen verslavend werkte", aldus politiewoord voerder Thomas Aling. Het net werk bevatte meer dan 360.000 schokkende foto- en filmbestanden. Ze werden be keken door in totaal 45.403 le den. Inmiddels zijn er in meer dere landen 303 verdachten op gepakt. Al 106 slachtoffers van het netwerk zijn achterhaald. Shannon McCoole zelf kon in meerdere films worden her kend aan zijn vinger, waarop een kleine moedervlek te zien is. Hij is op 7 november van dit jaar veroordeeld tot 35 jaar cel straf. DONDERDAG 26 NOVEMBER 2015 Dankzij Erwin keken 45.000 mannen naar kinderporno door Koen Voskuil Mevrouw Hendriks moeder Erwin van de B. Coen van de Heuvel advocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3