Uitkomst stadsdebat leidend voor Nollebos Man stuurt advocaat weg Stap naar Orionis is niet gemakkelijk, maar jonge cliënten hebben er profijt van WALCHEREN 7 Je wil er als jongere eigenlijk niet gezien worden, bij Orionis. Maar Moa (22) en Chris (21slaan er een brug naar toekomst. Orionis is wel het laat ste waar je naar toe gaat. Het is een soort trots, het is ego. Je regelt je za ken liever zelf. Maar ik kon het niet zetten dat ik onterecht geen baan kreeg. Ik dacht: bij Orionis heb je tenminste gelijke kansen." Moa Yoonis uit Middelburg was het zat toen bij zijn zoveelste solli citatie een vriend de baan kreeg en hij weer niet. Moa stapte naar het Jongerenloket dat Orionis sinds september heeft. „Ik kreeg gelijk een gesprek en een week la ter was ik aan het werk." Leds monteren voor Illuxtron in Vlis- singen. Of montagewerk voor Be ver innovations en Imtech. Moa werkt 32 uur per week met een ar beidscontract voor zeven maan den. In die tijd volgt hij ook trai ningen en wil hij zijn veiligheids certificaat halen, voor werk in de havens. Moa studeerde voor onder wijsassistent, zorg en elektrotech niek. „Ik wist niet wat ik wilde." Van Chris uit Vlissingen - „geen achternaam" - hoeft niemand te weten dat hij bij Orionis werkt en waarom er een gat in zijn studie traject zit. „Ik heb ICT gedaan en wilde verder studeren aan de Ho geschool Zeeland of de Politieaca demie. Dat ging door omstandig heden niet. Ik wilde in dit tussen jaar werken, maar dat lukte niet. Twee maanden geleden stapte ik binnen en kreeg gelijk een ge sprek over wat mijn opties waren. Nu werk ik 16 uur in twee dagen. Het is een fase. Ik accepteer het ge woon." Na de zomer wil Chris een nieuwe studie aanpakken. On dertussen werkt hij aan zijn vaar digheden, 'skills' in Orionistaal. In twee maanden tijd zijn 35 Walcherse jongeren van 18 tot 27 jaar bij het Jongerenloket geweest. Daarvan hebben er vijf een baan, twee in detachement via Orionis en drie in regulier werk. „Eén jon- 'Jongeren en WSW'ers werken samen, dat gaat prima. Participatie' gere is direct vanuit de spreekka mer bemiddeld", vertelt Martin Weeda, de jobhunter van het Jon gerenloket. Dertien jongeren vol gen de schildersopleiding. „Die zit altijd vol. Ook de metaalafdeling is populair, die willen we uitbrei den. Tien jongeren vroegen zelf om ontslag; vier zijn ontslagen in hun proeftijd omdat ze niet kwa men of schulden moesten oprui men. Weeda: „Die kunnen zich opnieuw aanmelden. Jongeren mo gen zelf een keuze maken. Net zo lang tot het wel lukt." Werkbege leider René le Clerq: „Een jonge moeder met twee kinderen wilde 32 uur werken, maar dat bleek na 1,5 maand niet behapbaar. Ze heeft nu een uitkering maar wil graag werken. We bouwen nu haar uren zachtjesaan op." VLISSINGEN. De uitkomst van het stadsdebat over bebouwing in het Nollebos wordt leidend voor de keuzes van het gemeentebe stuur van Vlissingen. Die toezeg ging deed wethouder John de Jonge gisteravond op een drukbe zochte wijkraad Paauwenburg. Astrid Koster van de actie groep Behoud Nollebos verweet De Jonge dat vasthouden aan een stadsdebat met een beperkt aantal deelnemers geen recht doet aan het signaal van 8000 Vlissingers die voor de actie groep hun handtekening zetten. Dat debat moet antwoord geven op de vraag wat de inwoners ac ceptabel vinden aan bebouwing, zei De Jonge, in plaats van wat enkel de gemeenteraad vindt. Het geamendeerde bestemmings plan uit 2006 geeft ondernemers recht op groei, grootschalig zelfs, maar wat dat inhoudt is niet om schreven. „De uitkomst van dat debat is vast een verstandige een daar zal de gemeente niet tegen in gaan", zei hij. De wettelijk vastgelegde ruimte voor groei geldt de 'zittende ondernemers', en dat zijn niet alleen de Kanovij ver en Swaenenburgh, maar ook de strandtenten en huisjesver- huur, merkte de wijkwethouder op - ook na bedrijfsverkoop. W. moest zich gisteren voor de Middelburgse rechtbank verant woorden, omdat hij op 28 mei in Goes een psychiater van Emergis had bedreigd, een stoel door een ruit had gegooid en een dag later twee verzorgers had mishandeld. W. zou die dag gedwongen wor den opgenomen en dat beviel hem allerminst. „Met mij is niets aan de hand en als ik hier buiten kom, maak ik je af', beloofde hij de psychiater die hem dat had ver teld. Een dag later gaf hij twee ver zorgers klappen, waardoor een van hen een hersenschudding op liep. „Ik wilde de sleutels afpak ken en ontsnappen", zei W. De behandeling van de zaak ge beurde zonder zijn raadsman; die had hij direct na aanvang van de zitting weggestuurd. „Ik heb die man nauwelijks gezien en het is al lemaal advocatisch gebrabbel. Ik doe het zelf wel." De gedragsdeskundigen om schreven W. als een chronisch psy chiatrische patiënt. Maar in ieder geval niet ontoerekeningsvatbaar De behandeling van de zaak gebeurde zonder raadsman; die had hij direct na aanvang van de zitting weggestuurd. en dat stelde de officier van justi tie voor een probleem voor wat be treft de te eisen straf. Die had graag gezien dat W. zou worden opgenomen, maar om dat de reclassering een andere vi sie had dan de deskundigen bleef hem weinig anders over dan een celstraf te eisen: twaalf maanden waarvan vier voorwaardelijk en opname in een inrichting. Uitspraak op 28 december. DONDERDAG 26 NOVEMBER 2015 Moa Yoonis (22) uit Middelburg heeft een arbeidsovereenkomst voor zeven maanden: hij verdient een inkomen en heeft een brug naar een vaste baan. foto Ruben Oreel Naar werk via Jongerenloket door Claudia Sondervan John Schrier, werkbegeleider door Claudia Sondervan door Ad Roos MIDDELBURG. Eigenlijk wilde de 47-jarige Middelburger Marinus W. maar één ding en dat was naar huis. Geen cel, niet naar een inrich ting, maar gewoon naar huis. En ze ker niet terug naar de gevangenis in Vught waar hij al meer dan zes maanden zit. Daar krijgt hij volgens hem bedorven eten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39