Isis, godin van de vruchtbaarheid Kans op minder asielzoekers Hoek bijzondere naam ZEELAND 3 Novemberstorm: 116 km per uur „Hoor jij bij IS? riepen ze. Dat was in groep 7. Wij keken altijd Zapp Weekjournaal en daar was IS vaak in het nieuws. Dat is niet echt leuk om te horen. De tweede keer dat het gebeurde, heb ik er wat van ge zegd. Het zijn altijd kinderen van buiten mijn klas hoor. Mijn eigen klasgenoten begrijpen dat het verve lend is. Die zijn aardig voor me." Dat de naamsverwarring ook gunstig kan uitpakken, weet de Stichting I.S.I.S., die in Zeeland maandelijks lezingen geeft in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel- La Belle Isis, de geurende Gallicaroos, bloeit elk jaar in de Zeeuwse Rozentuin. Ze is de dochter van de god van de aarde en de god van de hemel: Isis, de oermoe- der, beschermster van adel, en - als godin van de vruchtbaarheid - van het gezin. Al thans, volgens de oude Egyptenaren. Nog altijd spreekt de figuur van Isis, die als de uitvindster van de landbouw werd ver eerd, tot de verbeelding. Pas in de jaren vijftig duikt de naam Isis in Nederland op als meisjesnaam. Maar tot halverwege de jaren negentig blijft het aan tal baby's met de naam Isis beperkt tot een handvol per jaar. Met de millenniumwisse ling komt daar verandering in. In de jaren 2010 en 2012 worden er maar liefst 201 Isis- sen geboren. En dan komt in 2014 opeens een heel ande re Isis in beeld. Een terreurbeweging die claimt een wereldwijde islamitische staat te hebben opgericht, geleid door opvolger van de islamitische profeet Mohammed. Dit kalifaat zou het religieus, politiek en mi litair gezag hebben over alle moslims over de hele wereld. Isis - vanaf juni 2014 ook IS genoemd - maakt slim gebruik van sociale media als Facebook en zet rustig ont hoofdingen en an dere gruwelijke executies op inter net. Ook zelfmoord aanslagen behoren tot het repertoire. Niet zo gek dus dat in 2013 de voor naam Isis wat minder vaak op geboorte kaartjes wordt gedrukt. In 2013162 maal, in 2014101 keer. Namenfluisteraar Maarten van der Meer (www.vernoeming.nl) trekt de vergelij king met de na men Joran en Ous- sama (van Bin La den, weet u nog?). Isis, die ooit een fiere nummer 97-plek in de ranglijst op die website be zette, is nu gezakt naar 138. En blijft zak ken. Anno 2014 zijn er in Nederland 2571 meis jes of vrouwen die Isis heten. In Zeeland zijn het er zo'n veertig, verdeeld over de gemeenten Terneuzen (11), Goes (11), Vlis- singen (9), Middelburg (7) en Sluis (1 a 4). burg. „We hebben nog nooit zo vaak de vraag gekregen: waarom he ten jullie zo?", vertelt directeur Her man Vermeulen van het Theoso fisch Genootschap. „Dat is al zeker een jaar zo." Vermeulen c.s. grijpen die vragen dankbaar aan om uit te leggen dat achter I.S.I.S. een levens beschouwelijke organisatie schuil gaat, die 'onafhankelijk waarheids- onderzoek' doet en zoekt naar de kerngedachte van oude filosofieën en godsdiensten. „Daar geven we le zingen over, zoals op 25 november in Middelburg: 'Verschillende we gen naar wijsheid, één pad?" Isis, die andere dan, maakt hem heel verdrietig. „En het klinkt gek, maar ik heb daardoor wel heel leu ke gesprekken gehad." „We zijn niet tegen de komst van vluchtelingen", verklaart PvdA- fractievoorzitter Jack d'Hooghe, „maar het moet wel allemaal net jes geregeld worden, zeker wat be treft de veiligheid." Insprekers drongen daar maan dagavond in een speciale raads commissie ook op aan. Ze vroe gen onder meer betere openbare verlichting. Ronald Lippens (CDA) hecht aan de inbreng van de insprekers én aan wat bezoekers van de vori ge week gehouden informatiebij eenkomsten hebben gezegd. „In de commissie kwamen vooral te genstanders, terwijl veel bezoe kers op de bijeenkomsten genuan ceerder waren", is Lippens opge vallen. Het CDA zal voorstellen de situatie op Marina Beach per 1 juli volgend jaar te evalueren, drie weken voor de zomervakan tie. Lippens: „We kunnen dan op basis van concrete ervaringen be palen of de opvang tot eind no vember kan blijven." D66, GroenLinks, Christen- Unie en SGP stemmen voor de noodopvang. Jerry Pladdet (SGP) kiest bewust voor achthonderd asielzoekers. „De kans is groot dat er dan meer gezinnen komen, zoals wij willen, omdat de twee honderd chalets dan het beste worden benut." Gerry Loof van de Christen- Unie zegt voor te zijn 'uit mede menselijkheid'. „We kunnen niets veranderen aan de toestand 'We kunnen in Terneuzen niets veranderen aan de toestand in de wereld, we kunnen wel deze mensen helpen' in de wereld, maar wel deze men sen helpen." Het aantal van acht honderd verlagen tot bijvoor beeld zeshonderd kan naar haar mening niet. „Voor het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers is achthonderd het minimum. Ver geet niet dat eerst 1240 plaatsen zijn gevraagd." Loof vindt dat de eigenaar van Marina Beach goed in de gaten moet worden gehou den. „Die moet investeren, onder meer in het vorstbestendig ma ken van de chalets." De WD wil meer veiligheids waarborgen. Zo moet van asiel zoekers een vingerafdruk worden afgenomen, stelt Michiel Groene- veld, 'voor het geval dat'. 55Ter- neuzen zet in op niet meer dan driehonderd asielzoekers. VLISSINGEN. De novemberstormen van vorige week woedden het hardst in Vlissingen, zo heeft Weeronline.nl in zijn maandover zicht gemeld. Het weerstation Vlissingen was op 15 november de eerste die dit najaar een windkracht 9 (storm) meldde. In de nacht naar 18 november stormde het op meer plaatsen aan de kust, maar nergens zo hard als in Vlissingen. Daar werd een windstoot van 116 kilometer per uur gemeten. November was bijzonder zacht. De gemiddelde temperatuur was 10,0 graden, 3 graden meer dan normaal. Het was daarmee de op één na warmste november ooit. DONDERDAG 26 NOVEMBER 2015 heet, moet iets uitleggen Ramadan Elsayed voor zijn pizzeria, die hij van Isis in Sis omdoopte, foto Ronald den Dekker door Harmen van der Werf terneuzen. De kans is groot dat de gemeenteraad van Terneuzen vanavond besluit minder dan de gevraagde achthonderd asielzoe kers toe te laten op vakantiepark Marina Beach bij Hoek. Verschillen de partijen, met name de grootste (en verdeelde) partij TOP/Ge- meentebelangen en ook de PvdA, zinspelen daarop. Gerry Loof, Christenunie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35