voor het klimaat Huib Uil: Zeeland was ooit koploper in onderwijs Evelien de Visser zoekt personeel voor Yara EPZ zet centrale in Borssele uit na ongeval met dodelijke afloop VEERE EPZ: twee incidenten in korte tijd met één dode en twee gewonden trekken een te zware wissel op medewerkers. BORSSELE. EPZ heeft dinsdag de kolencentrale in Borssele defini tief gesloten. Dat zou eigenlijk 31 december gebeuren, maar door on der meer het dodelijke ongeval af gelopen maandag is besloten de energiecentrale met onmiddellij ke ingang uit bedrijf te nemen. Dat meldde exploitant EPZ (Elektriciteits-Productiemaat- schappij Zuid-Nederland) giste ren. Afgelopen maandag kwam een 52-jarige Vlissinger om het le ven in de kolencentrale. De man kwam tegen half elf in de kolen- trechter van een transportband van de centrale terecht. Hij over leed ter plaatse. De man was een medewerker van een bedrijf dat EPZ had ingehuurd. Eind september raakten twee EPZ-medewerkers gewond bij twee explosies en een daarop vol gende brand in de kolencentrale. Over de oorzaak is nog niets be kendgemaakt. Voor EPZ zijn de twee incidenten aanleiding de energiecentrale ruim een maand eerder uit te zetten dan was ge pland. Gisteren werd het vuur on der de ketel definitief gedoofd. EPZ-directeur Carlo Wolters: „De kolencentrale is de afgelopen maanden getroffen door een aan tal ernstige incidenten die een zware wissel hebben getrokken op onze medewerkers. Om die re den vinden wij het onverstandig om door te gaan met de productie tot eind van het jaar. We hadden allen een andere voorstelling van dit moment. Echter, alles in ogen schouw nemend, is dit het beste besluit." De komende maanden wordt de ontmanteling van de kolencen trale voorbereid. Het grootste deel van de medewerkers heeft een an dere baan gevonden binnen of bui ten EPZ of verlaat met een rege ling het bedrijf. Zo'n 25 mensen worden begeleid naar ander werk. De kolencentrale (van EPZ) moest per 1 januari 2016 dicht. Dat is een gevolg van het twee jaar ge leden gesloten landelijke Energie akkoord, waarin staat dat vijf oude re kolencentrales moeten sluiten. De kolencentrale in Borssele stamt uit 1987. Inmiddels klinkt een brede maatschappelijke roep om alle Ne derlandse kolencentrales te slui ten. Een groep van 64 hoogleraren pleitte daar maandag voor. Vol gens hen doet Nederland te wei nig om de uitstoot van broeikas gas (CO2) terug te dringen. Slui ting van de elf kolencentrales le vert veel sneller een vermindering van de C02-uitstoot op dan de bouw van windparken op zee doen. Voor offshore windenergie is 18 miljard euro uitgetrokken. Ook energiebedrijf Delta, die 70 procent van de aandelen van EPZ bezit, bepleit al langer de slui ting van alle kolencentrales. Zo kan Nederland zijn in klimaatak koorden vastgelegde belofte waar maken om de C02-uitstoot 25 pro cent onder het niveau van 1990 te brengen. De PvdA wil binnen tien jaar al le kolencentrales sluiten. De WD voelt daar niets voor. GdF en E.On dreigen met miljardenclaims als een Kamermeerderheid daartoe besluit. Beide energiebedrijven ex ploiteren jonge centrales. De cen trale van E.On op de Maasvlakte in Rotterdam is een jaar oud. Meer nieuws zie: www.pzc.nl GEMEENTE Geen reisdocumenten aanvragen of ophalen op vrijdag 27 november bij Publieksbalie gemeente Veere Onze apparatuur wordt vervangen. Vrijdagmiddag is het gemeentehuis zoals altijd gesloten. Onze excuses voor het ongemak. PvdA-leider Diederik Samsom (I) en gedeputeerde Ben de Reu (2e van rechts) hijsen zich in een werkpak om de getij- dencentrale in de Oosterscheldekering te openen. Van het proefproject wordt veel verwacht. Volgens Samsom zijn het initiatieven als deze die meehelpen om de energievoorziening in Nederland in 2050 helemaal duurzaam te laten zijn, zoals hij graag wil. "Als mijn zoontje later vraagt: 'Wat deden jullie in 2015 om de opwarming van de aarde en de zeespiegelstijging tegen te gaan?', dan stap ik met hem in een onge twijfeld elektrische auto en rijd ik naar de kust, naar de Oosterscheldekering en dan zeg ik tegen hem: 'Dit is een van de plek ken waar het allemaal begon.' foto Dirk-Jan Gjeltema PAGINA 4 5 www.pzc.nl walcheren@pzc.nl DONDERDAG 26 november 2015 Zeelan PAGINA 9 Kolencentrale is dicht door Frank Balkenende Kisten aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33