Mogelijk vierde reeks van successerie over contactgestoorde rechercheur 28 CULTUUR SHOW Sofia Helin is beroemd dankzij haar rol in de misdaadserie The Bridge „Er moet iets te raden blijven." een bloedverwant. Ik heb de nei ging haar te beschermen. Zeker als er een nieuw seizoen wordt geschreven. Ik draag suggesties aan om haar karakter zoveel mo gelijk intact te laten. Dat wil niet zeggen dat zij zich niet ontwik kelt. Zeker in de nieuwe afleve ringen." Zo krijgt Saga voor het eerst in twintig jaar bezoek van haar moeder. Daardoor worden enke le raadsels uit haar verleden geo penbaard. „Ik wil niet dat de kij ker alles over haar jeugd te weten komt", zegt haar vertolkster. „Er 'Saga kan haar gevoelens niet uiten. Dat was in het begin moeilijk om te spelen' moet iets te raden overblijven." Dankzij haar rol in The Bridge is Helin nu in veel landen een ster. Ondanks een gehavende boven lip met litteken die in de serie niet wordt verdoezeld. Het is een overblijfsel van een zwaar fiets- ongeluk dat de actrice op 24-jari ge leeftijd meemaakte. In die pe riode van haar leven was Helin een naar eigen zeggen tamelijk wilde tante die drugsgebruik niet uit de weg ging. Met een dergelijke vermin king in haar gezicht leek een car rière als actrice een onmogelijk heid. Maar het ongeluk bracht juist bezinning teweeg. „Ik wilde iets van mijn leven maken. Niet bij de pakken neer gaan zitten, maar positief in het leven staan. In mijn jeugd was ik gesloten, niet zo erg als Saga, maar toch. Ik kreeg te maken met een sterfge val, wat veel invloed op mij had. „Als actrice wilde ik niet op mijn uiterlijk worden beoor deeld, maar op mijn kwaliteiten. Daarom ben ik er blij om dat mijn litteken in The Bridge niet wordt weggemoffeld. Saga trekt zich van niemand iets aan. Dat bevalt mij ook zo aan haar. In be paald opzicht is zij een voorbeeld voor mij." Voorlopig hoopt Helin geen af scheid te moeten nemen van haar andere ik. Ligt er een vierde seizoen van The Bridge in het ver schiet? „Die optie bestaat zeker, mits de schrijvers met een goed voorstel komen." Sofia Helin is van slag. Tijdens haar lunch heeft zij het laatste nieuws gehoord over de starre houding van bepaalde West-Euro- pese landen over de opvang van Syrische vluchtelingen. De be richten hebben haar aangegre pen. „Ik schaam me soms zo diep voor de politici in onze welvaren de landen. Zij denken alleen aan de kiezers", zegt de Zweedse ac trice (42), die getrouwd is met een dominee, met tranen in haar ogen. De reactie typeert haar sociale bewogenheid. Helins bekommer nis staat in schril contrast met de rol die ze in The Bridge speelt: de enigszins contactgestoorde re chercheur Saga Norén. Hoe zou zij reageren op dit menselijke leed? „Ik denk dat Saga je om de oren zou slaan met statistische gegevens, maar niet dat zij in staat is om mee te leven met dit menselijke leed. Ik laat mezelf lei den door emoties, Saga kan haar gevoelens niet uiten. Dat was in het begin moeilijk om te spelen." Drie seizoenen heeft Helin de rol van deze bijzondere en ge compliceerde vrouw gespeeld die in de omgeving van Malmö rond rijdt in een mosterdkleurige Por sche en zich nogal stoer, bijna mannelijk kleedt. Helin krijgt nog steeds na elk seizoen van The Bridge veel reac ties van patiënten met Asperger. „De meesten reageren positief', vertelt ze. „Saga toont aan dat zij ondanks haar gebreken toch kan functioneren in haar werk. Wij, de makers van de serie, nemen haar serieus. Maar dat haar direc te en goudeerlijke gedrag ook tot hilariteit leidt, is gelukkig voor bijna niemand een probleem." Ook in het derde seizoen van de populaire serie neemt Saga geen blad voor de mond. Zij vraagt een collega die een eerste date heeft gehad met een of er sprake was van seks, wisselt voor de ogen van haar collega's op het politiebureau van t-shirt en bruus keert nabestaan den van slachtof fers met haar lomp lijkende directe vra- 'Saga is mijn voorbeeld' Seizoen 3 van 15 december The Bridge verschijnt op dvd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28