Schrouff is een man van weinig woorden Verlies proflicentie serieuze optie Club overweegt stappen tegen oud-voorzitters 20 SPORT Voor FC Twente dreigt een loodzware sanctie door dubieuze passages in het contract met maatschappij Doyen. PSV ging juist niet in zee met Doyen m\ ENSCHEDE. FC Twente is in last. Binnen maximaal twee weken moet duidelijk wor den of de club de proflicentie verliest, na het zoveelste staaltje van financieel en regle mentair wanbeleid. De licentiecommissie van de KNVB gaat zich de komende dagen al buigen over het heikele dossier van FC Twente, dat moge lijk enkele cruciale passages uit een con tract met investeringsmaatschappij Doyen achter heeft gehouden. De club liet gisteren weten 'onaangenaam verrast' te zijn over de situatie. FC Twente heeft het contract in middels afgekocht, waardoor de club geen financiële verplichtingen meer heeft aan Doyen. Die overeenkomst met Doyen werd al met argusogen bekeken in de voetbalwe reld, maar nadat het contract dinsdag werd gelekt op een Russische site, wijst veel op bewuste misleiding door de Enschedese clubleiding, in de richting van de licentie commissie van de KNVB. Een loodzware Ook PSV voerde in 2013 verkennende gesprekken met sportinvesteerder Doyen. Waar FC Twente in zee ging met de geldschieter, bleef het in Eind hoven bij praten. Doyen benaderde PSV om te investeren in de transfer van Adam Maher, die destijds voor een bedrag van 6,5 miljoen euro van AZ naar Eindhoven kwam. De con structie zou inhouden dat PSV in ruil voor een miljoenenbedrag vijftig pro cent van de transferrechten van Ma- her aan Doyen zou overdoen. Toenma lig topman Tiny Sanders zei er in ge sprekken bij dat PSV alle zeggen schap wilde houden. Uiteindelijk be sloot PSV om niet met Doyen samen te werken. De club was financieel ge zond en zag ook geen meerwaarde in de netwerken van Doyen. PSV wilde baas in eigen huis blijven. sanctie is volgens ingewijden en juristen een serieuze mogelijkheid, ook omdat FC Twente al eerder - en herhaaldelijk - in de fout ging. Volgens de reglementen van de KNVB kan FC Twente een maximale pun tenaftrek krijgen van negen punten, maar ook met het extreemste scenario wordt in middels ernstig rekening gehouden: het kwijtraken van de proflicentie. Afgelopen seizoen kreeg de club al tweemaal drie pun ten in mindering wegens gerommel met de boekhouding. Verantwoordelijk voorzitter Joop Mun sterman stapte afgelopen voorjaar op, dins dag vertrok diens voormalig rechterhand en opvolger Aldo van der Laan. Het bewust achterhouden van cruciale informatie - investeringsgroep Doyen blijkt meer zeggenschap te hebben dan door Munsterman en Van der Laan werd be weerd - zou weieens zwaar kunnen wegen bij de licentiecommissie, een team van ju risten dat onafhankelijk van de KNVB tot een oordeel moet komen. Hoe dan ook staan Mun- sterman en Van der Laan er x slecht op in Zeist. Vóór de *>- puntenaftrek van afgelopen V seizoen kreeg FC Twente ook al een boete, wegens gesjoemel met de transfer van Hakim Ziyech, gekocht van SC Heerenveen. De club bleek al snel daarna van de plakbandconstructies aan elkaar te hangen. FC Twente kampt inmiddels met een enorme schuldenberg en loopt sportief gezien op het tandvlees, nu tal van spelers - veelal noodgedwongen - zijn verkocht. FC Twente oriënteert zich dan ook op de mogelijkheid om Munsterman en Van der Laan persoonlijk aansprakelijk te stellen. Een juridisch gevecht met de architecten van het Twentse luchtkasteel zou wel eens een belangrijk signaal kunnen zijn richting de licentiecommissie, om zo aan te tonen dat beide zakenmannen volledig op eigen houtje hebben gehandeld. Eenvoudig zal dat niet worden: in Nederland zijn voetbal bestuurders nog zelden tot nooit persoon lijk aansprakelijk gesteld. En om de chaos nog complexer te ma ken: zowel Munsterman als Van der Laan hebben nog privégeld in FC Twente zitten, onder meer in de transferrechten van middenvel der Felipe Gutierrez. Beide voormalige zakenvrienden zijn bovendien óók gebrouilleerd en spelen elkaar inmiddels de zwartepiet toe. Een juridische loopgravenoorlog ligt op de loer tussen club én beide voorzitters. Cruciale vraag wordt ook hoeveel direc teur Gerald van den Belt wist van de Doyen-constructie. De beleidsmaker heeft niets te maken gehad met de samenstelling van het contract, Van den Belt is sinds zijn aanstelling in 2014 uitsluitend bezig ge weest met saneren en puinruimen, maar he lemaal onwetend over de voorwaarden in het Doyen-contract kan hij ook niet zijn ge weest. Is ook hij bewust misleid - of heeft Van den Belt zijn mond moeten houden? De Twente-directeur wilde gisteren nog niet reageren op de hele kwestie. Van den Beits eerste prioriteit was om alle beschik bare documenten aan te leveren bij de KN- VB-licentiecommissie, samen met een for mele verklaring. De situatie is zo ernstig, dat Van den Belt co al blij moeten zijn als het bij een puntenaftrek blijft. In het beste geval vecht FC Twente de ko mende maanden tegen degradatie. De vraag is inmiddels gerechtvaardigd of de 50-jarige club, landskampioen in 2010, er komend seizoen nog wel is. •rnjSP sssie',:" Roda JC kan opgelucht ademhalen dankzij de Landgraafse onderne mer Frits Schrouff. Hij neemt 99 procent van de aandelen van de Kerkraadse club over. Dat betekent dat Roda de schulden, die tussen de acht en tien miljoen euro liggen, kan afbetalen en zo kan werken aan een gezonde toe komst. Om hoeveel geld het bij deze deal gaat wil niemand bij de Lim burgse club zeggen, maar deze in vestering is van levensbelang, zo stelt algemeen directeur Wim Col- lard. „Het is een structurele oplos sing, maar het is niet zo dat de zil vervloot is binnengevaren. Dit be tekent dat we aan het einde van het seizoen een positief eigen ver mogen hebben, verwacht echter niet dat we in de winterstop spe lers kunnen gaan kopen." Het is niet de eerste keer dat de 75-jarige Schrouff Roda de helpen- de hand toesteekt. Sinds begin vo rig jaar sponsort de Limburger al de jeugdopleiding van de Ker kraadse club. Dat doet hij op zijn eigen manier, op de achtergrond en zonder enige ophef. In Zuid-Limburg is Frits Schrouff geen onbekende. Niet in de laatste plaats door zijn steun aan veel verenigingen en organisa ties. In Limburg, maar ook in di verse Aziatische landen. In dat we relddeel financiert de multimiljo nair onder meer scholen, weeshui zen en ziekenhuizen. Dat komt voort uit zijn werk als directeur van de Land graafse onderneming Heu- schen-Schrouff. In 1963 op kleine schaal begon nen met de verkoop van Aziatische producten in Europa, is de onderneming uitgegroeid tot marktleider in de distributie van authentiek Aziatische producten, zowel food als non-food. Een soli de bedrijf met 200 medewerkers., die Frits Schrouff, hoewel hij niet meer de dagelijkse leiding in han den heeft, op handen dragen. De Limburger schroomde niet om mensen daadwerkelijk te hel pen een betere toekomst te krij gen. In tegenstelling tot zijn kom paan Nol Hendriks, is Schrouff een man van weinig woorden. Al tijd vriendelijk en aardig, maar pu bliciteit schuwt hij als de pest. Een man van no-nonsense, om schrijft Roda-directeur Wim Col- lard de 75-jarige weldoener die de aandelen overneemt met zijn privé-kapitaal, zo wordt bena- drukt.Schrouff is niet over één nacht ijs gegaan. Volgens Roda-di- recteur Collard liepen de gesprek ken al maanden. Na de promotie naar de eredivisie was voor alle partijen duidelijk dat een finan ciële injectie nodig was. Op de website van Roda, Frits Schrouff zelf spreken is een onmo gelijke opgave, laat hij weten dat de clubliefde voor Roda voor hem de doorslag heeft gegeven om de ze 'weloverwogen' keuze te ma ken. „Ik vind het belangrijk voor de identiteit, de verbinding en de voetbal-knowhow in de regio dat Roda financieel een stabiele club is. En ik vind het enorm belang rijk dat de clubcultuur van Roda wordt gewaarborgd." FC Itaente nu echt op instorten door Sjoerd Mossou Aldo van der Laan (I) en Joop Mun sterman hielden informatie achter over Doyen. foto's Pro Shots en ANP door Wilma Loop Frits Schrouff. foto Heuschen Schrouff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20