V Verhulst: Waarom is Sint een man? Kabinet: Grote scholen splitsen Kabinet hoopt met ontmanteling van grote leerfabrieken in mbo schooluitval tegen te gaan. PSV houdt stand tegen Manchester United 0-0 °P éUe rei2'e"^^^/> i iXIlEJs DEN HAAG. Het kabinet gaat de gro te leerfabrieken in het middelbaar beroepsonderwijs ontmantelen. De grote, anonieme ROC's moeten plaatsmaken voor kleine, herkenba re mbo-colleges. Zodra daar meer dan 5000 studenten les krijgen, wordt de school verplicht te split sen. Op een kleinere school krijgen studenten meer persoonlijke aan dacht. Daardoor kan vroegtijdige uitval worden voorkomen. Dat schrijft minister Jet Bussema- ker (PvdA, Onderwijs) vandaag aan de Tweede Kamer. Van de 64 grote mbo-instellin- gen in Nederland hebben er 38 meer dan 5000 studenten. Het ge middelde is 7000; op de grootste (het ROC van Amsterdam) krijgen 27.000 jongeren les. Zo'n grote mbo-instelling biedt bijna alle denkbare opleidingen aan, van ver pleegkunde tot autotechniek. Straks worden die gegeven op bijvoor beeld een mbo-college zorg of mbo-college techniek. Deze colle ges mogen een eigen naam voeren en krijgen een eigen directeur, die over het onderwijs gaat. De colleges staan wel onder lei ding van de colleges van bestuur van de regionale opleidingscentra (ROC's). Die moeten volgens Bus- senmaker een 'dienende' rol krij gen, zegt ze in een interview met deze krant. „Zij moeten faciliteren, niet voorschrijven. Zij zijn ook niet meer het gezicht van de school, want dat is de directeur." Deze over koepelende ROC's verdwijnen niet. De grote ROC's ontstonden in de jaren negentig, toen mbo-scho- len verplicht werden te fuseren tot instellingen waar alle opleidingen beschikbaar zijn in alle regio's. Mi nister Jo Ritzen (PvdA) van Onder wijs wilde hiermee voorkomen dat leerlingen voortijdig zouden afha- Overkoepelende ROC's blijven wel, maar bemoeien zich niet meer met het onderwijs ken. Als ze voor een verkeerde oplei ding hadden gekozen, konden ze immers makkelijk doorstromen naar een andere opleiding op dezelf de school, was het idee. Bussema- kers plan staat haaks op het beleid van haar voorganger. Maar het uit gangspunt is volgens haar hetzelf de. Het verkleinen van de kans op schooluitval. De wereld is Kras Tot €100 korting per persoon Kras.nl/kortingsdagen of bel 0900-9697 De Goese burgemeester René Verhulst haalt in zijn wekelijkse weblog op woensdag op sarcasti sche wijze uit naar wat hij het 'kam pioenschap Tolerantie' noemt. Zo is sinterklaas wat hem betreft een volks- en kinderfeest en geen 'politieke vergadering of welzijns- congres'. „Ga daar wat ontspannen mee om", verwijst hij naar de Zwar te Pietendiscussie. De Amsterdamse 'kruisloze multicultimijter' vindt hij een moralistisch dieptepunt. Om vervolgens snedig te vervolgen: „Waarom is sinterklaas eigenlijk een man, vreemd dat het nog niet aan de orde is geweest. Ik voorspel u dat men straks Pocahontas of Sneeuwwitje ergens laat arriveren. Uiteraard voorafgegaan door een po litieke discussie over de Indiaanse af komst van Pocahontas en de dubieu ze relatie tussen Sneeuwwitje en ze ven dwergen. Is eigenlijk al aan ban den gelegd dat het paard van sinter klaas over de daken mag rijden in verband met Amerigo's welzijn?" Verhulst, die zaterdag zeifin Goes de goedheiligman verwelkom de en een kwijtgeraakte sleutel van het pietenhuis uit een schoorsteen moest halen, verwacht nog protes ten. „Want zo'n rokende schoor steen is natuurlijk ook slecht. Dat roet is uitstoot van kolen of hout en zoiets ligt ook al weer gevoelig." Isis Rijsbergen uit Kapelle heeft in deze tijd wat uit te leggen over haar voornaam. Daar is helemaal niets mis mee, maar sinds de opkomst van de gelijknamige terreurbe weging wordt ze gecon fronteerd met verve lende opmerkin gen. En ze is niet de enige die daar last van heeft. Kinderen van mijn school maakten grap jes: 'Jij bent zekerde leider van Isis' Mbo's moeten kleiner door Hanneke Keultjes pagina 10: Mbo'er verdwaalt nu www.pzc.nl Editie WALCHEREN DONDERDAG 26 november 2015 257e jaargang nr. 279 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,11 Q° Vandaag geregeld zon Isis daar is niets mis mee Boek vóór 10 dec. 2015. Ook geldig voor zomer 2016! Actievoorwaarden zie: kras.nl/actievoorwaarden door Luc Oggel 7 11688 5 5 5 5 30 ZEELAND 2 3 Isis Rijsbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1