Hugo Borst binnen op 1 in bestsellerlijst GRATIS RELAXFAUTEUIL OF Ul woon square Minister-president rekent op succesvolle asielafspraken op top EU-Turkije NIEUWS 15 Nederland verwacht nog dit jaar een rem op de asielstroom. De premier is optimistisch gestemd. I 66.58 DEN HAAG. Premier Mark Rutte ziet goede kansen voor het welsla gen van de top tussen de EU en Turkije, komende zondag. Hij ver wacht dan eindelijk doorbraken over dichte buitengrenzen en goed functionerende opvangcen tra ('hotspots') in Griekenland. „Misschien ben ik naïef, maar er staat nu zo veel push op dat we de komende weken stappen moe ten kunnen zetten", aldus Rutte, die van r januari tot 1 juli Euro pees voorzitter is. Hij zegt zijn op timisme te baseren op 'gesprek ken achter de schermen'. Zijn voorzitterschap zal in het teken staan van terreurbestrijding, mi- gratiebeheersing en groei en ba nen. Brussel verwacht komend jaar r,5 miljoen vluchtelingen, een half miljoen meer dan dit jaar, maar Rutte ziet dat dus zonniger. Met 3 miljard euro steun moet Turkije zijn 2,2 miljoen vluchtelingen be ter kunnen opvangen, zodat de neiging om door te reizen minder groot wordt. Verder is cruciaal dat Griekenland snel zijn buitengren zen sluit en binnenkomende asiel zoekers registreert. Pas als dat werkt, zegt Rutte, kan Europa de volgende stap zet ten: herverdeling van asielzoekers over alle lidstaten. „De Midden- en Oost-Europese landen willen dat nu niet. Zij zeggen: met die po reuze buitengrens kunnen de aan tallen eindeloos oplopen. Ik wil dat ding dus snel dicht. Pas als dat geregeld is, heb ik argumenten om ze te overtuigen." Rutte vindt het 'echt een frustra tie' dat lidstaten al sinds dit voor jaar hun asielafspraken niet nako men en elke volgende top alleen maar de conclusies van de vorige herbevestigt. „Verdorie, jongens, we zitten daar nu al 8 of 9 maan den en ik weet niet hoeveel Euro pese raden over te kletsen. Die re gistratie is cruciaal en het gebeurt maar niet." Discussies over de vraag of het probleem Europees dan wel via de lidstaten moet wor den opgepakt, zijn aan de premier niet besteed. „Dat vind ik geleu ter. Wat telt, is dat het uiteindelijk gewoon moet werken." En op dat moment is ook Nederland klaar voor zijn quotum asielzoekers. Zweden en Luxemburg hebben de eerste vluchten al laten overko men, Nederland wil binnenkort experimenteren met een eerste vijftigtal, uit het Italiaanse eiland je Lampedusa. Rutte: „Daarmee gaan we het systeem testen." Met Parijs nog in rouw en Brus sel in opperste paraatheid ver wacht de aankomend EU-voorzit- ter ook veel te moeten doen aan terreurbestrijding, maar hier is geen sprake van achterstallig on derhoud. Rutte is het oneens met Commissievoorzitter Juncker en zijn eigen fractieleider Guy Ver- hofstadt in het Europese Parle ment, die stellen dat de geheime diensten 14 jaar na de aanslagen in New York nog steeds voor geen meter samenwerken. „Ik weet niet waar ze het over hebben. Nederland heeft één van de beste geheime diensten ter we reld en werkt prima samen." On der druk van 'Parijs' lijkt Europa na 4 jaar getreuzel en gesteggel nu ook klaar om gegevens van lucht vaartreizigers op te slaan, ook van reizigers op vluchten binnen Euro pa. Terroristen vliegen hier nu nog relatief ongehinderd rond. Het laatste punt waaraan Rutte in zijn voorzitterschap veel aan dacht wil geven, is zijn eigen stok paardje: de interne markt. „Toen Gandhi werd gevraagd wat hij vond van de Engelse be schaving, was zijn antwoord: 'Dat zou ik een goed idee vinden'. Dat 'Nederland heeft één van de beste geheime diensten ter wereld en werkt prima samen' is mijn antwoord op de vraag wat ik vind van de interne markt. Die werkt voor alles wat we kunnen vasthouden, maar niet voor wat we niet kunnen vasthouden: ener gie, digitaal, diensten, kapitaal. In middels is dat 60 tot 70 procent van de Europese economie. Als we Europa relevant willen maken voor zijn burgers, dan moeten we die twee grote problemen oplos sen, terreur en migratie, en zor gen voor groei en banen door meer handel en be drijvigheid. Dat kan het snelst door ver dere ontwikkeling van de interne markt." ROTTERDAM. Het nieuwe boek Ma van schrijver en columnist Hugo Borst (53), dat gaat over zijn dementerende moeder, is op nummer één binnengekomen in de boekenbestsellerlijst. Dat lukt maar weinig schrijvers. „Het is bizar", zegt hij, „dit overtreft mijn stoutste verwachtingen." Borst, die het succes niet zag aankomen, is 'dubbel dankbaar'. Hij vindt het mooi dat zijn boek goed verkocht wordt, maar mis schien nog wel mooier is het feit dat zijn werk mensen troost blijkt te geven. „Het boek voorziet kennelijk in een behoefte", zegt Borst. Bij signeersessies in het land komen er talloze mensen naar hem toe die hun ervaringen met de ziek te van Alzheimer willen uitwis selen met de schrijver. „Elk verhaal komt binnen. En dat gaat soms gepaard met traan tjes. Ik merk dat mensen het fijn vinden om over herkenbare erva ringen te praten. En om gehoord te worden." Borsts uitgeverij Lebowski noemt het succes 'ongekend'. „Aan de ene kant is het een per soonlijk boek over Hugo's moe der", zegt uitgever Oscar van Gel deren. „Maar aan de andere kant gaat het over iedereens moeder. Iedereen herkent het onder- werp. Dat is de kracht." Het an dere geheim van het succes is de persoon Hugo, denkt Van Gelde ren. „Als hij over voetbal praat, willen mensen zijn benen bre ken. Maar nu krijgt hij alleen maar positieve reacties. Hugo is in dit boek geen BN'er, maar de zoon van zijn moeder. Toeganke lijk. En zo gaat hij ook met het publiek om." Ma is gebaseerd op Hugo's we kelijkse kroniek in het Magazine dat op zaterdag bij deze krant zit. Daarin vertelt hij over zijn moe der (86), die aan dementie lijdt en voor wie hij al drie jaar zorgt. NAAR KEUZE blizzard] Panther Valdez Bij aankoop van elk bankstel, hoekbank of compleet interieur GRATIS Bela^ FAUTEUIL X Da 's thuiskomen! irillirm'ld^MT'liHdHMU.'IHd:)?! si. v\p square EEEEnHg DONDERDAG 26 NOVEMBER 2015 Rutte wil af van het 'getreuzel' door Frans Boogaard Mark Rutte minister-president foto Armando Babani/EPA Het boek Ma van Hugo Borst blijkt een regelrechte bestseller. 1 UITSLUITEND GELDIG VAN: Donderdag 26 november t/m Zaterdag 28 november 3+2 zits Ida Top design met prachtige blokpoot maken dit minimalistisch vormgegeven bankstel tot een topper. Uitgevoerd in Artificial Leather, waarbij u kunt kiezen uit diverse kleuren, bekledingen en maten. Elektrische boxspring Indiana Volledig elektrisch verstelbare boxspring-combinatie. Europese Topkwaliteit. In meerdere bekledingen en kleuren leverbaar. Ook in diverse lengte- en breedtematen. HELEMAAL COMPLEET MEECESTOFFEERD! 2-persoons boxspringset (2 pocketgeveerde boxen) Volledig elektrisch verstelbaar (2 Power-motoren afstandsbedieningen) Drukverlagende comfortmatrassen Matras-stoppers Design hoofdbord potenset Plintenset rondom normaaU399^ yjTEGEN 0% REN! Rekenvoorbeeld 0% Lease t.b.v. financieringen voor de mi bergen op zoom wassenaarstraat 45 (centrum) eindhoven Willem van Konijnenburglaan ld heerlen in de Cramer 76 (Woonboulevard Heerlen) middelburg Mortiereboulevard 12 (Woonboulevard De Mortiere) nieuwegein De Liesbosch 70 (Industrieterrein Liesbosch) oosterhout (N-BR) Beneluxweg 3 (A27 afslag 17 - naast McDonalds en Tulip Inn) oss Frankenweg 31 (Woonboulevard Oss-Oost) openingstijden: Maandag t/m Vrijdag 09.30-21.00 uur 5 KOOPAVONDEN Zaterdag 09.30-17.00 uur. Zondag gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15