woestijn oefenen met F-35 NIEUWS 13 Resten varkens bij gepland azc Verdachte moord Van der Giesen wordt psychisch onderzocht Paus in Afrika een vlucht weer klaar te krijgen voor de volgende", weet Vijge. Stikjaloers Vandaag, een koele dag in de woestijn, vliegt hij een nachtoe fening in de gloednieuwe straal jager waar zijn collega's op mis sie in Irak soms 'stikjaloers' op zijn. Net voor take off wordt het nadeel van alle slimmigheidjes in het nieuwe vliegtuig zicht baar. De F-002 brult zichzelf met Vijge aan de stuurknuppel soe pel de paars-oranje avondhemel boven Californië in, maar de Fooi druipt taxiënd af richting hangar. De hypertechnologische helm waarmee de piloot dwars door zijn kist heen kan kijken laadt de benodigde programma's niet goed, zo blijkt. Hij kan later alsnog de lucht in. „Geen soft- wareprobleem, er is nu gewoon iets kapot gegaan", concludeert kolonel De Smit. Als de Nederlandse F-35 uit het zicht is, landt een Ameri kaanse F-16, een slank vliegtuig je vergeleken bij zijn plompere opvolger. De piloot heeft in de F-35 dan ook wat meer ruimte. Hij zit rechter op zijn stoel, waar door het zitvlees meer belast wordt. „Ik moet vaker verzitten", vertelt Vijge. „In Afghanistan had ik n ergens last van, ook niet tijdens een missie van acht uur." Die houding geeft één voor deel: het blijkt voor F-35-vliegers makkelijker om tijdens hun vlucht een sanitaire stop te ma ken in het zakje met urineabsor- berende korrels dat aan boord is, eventueel uitgerust met piascon doom en daaraan verbonden slangetje zodat de drager op elk moment alles kan laten lopen. Op de plek waar in Enschede een asielzoekerscentrum is gepland, hebben onbekenden in de nacht van dinsdag op woensdag twaalf varkenskoppen achtergelaten. De politie heeft geen idee wie erach ter zitten. Op het terrein waar de varkensresten zijn gedeponeerd komt een azc voor zeshonderd asielzoekers. De koppen zijn op hekken geplaatst of op de grond gelegd. Volgens een woordvoer der van de politie zijn er geen be dreigingen geuit, bij de politie, noch op sociale media. De politie zoekt uit wie de daders zijn en waar de koppen vandaan komen. „Het gaat om een milieudelict." Omwonenden hebben eerder tij dens informatieavonden hun on genoegen kenbaar gemaakt over het azc. Ze zijn bang voor hun vei ligheid. Begroting justitie aan zijden draad Het is nog lang niet zeker of de be groting van Veiligheid en Justitie voor 2016 wordt aangenomen. De oppositie is ondanks het extra geld zeer kritisch over het beoog de budget voor politie en justitie, bleek gisteren tijdens het debat over de begroting van minister Ard van der Steur en staatssecreta ris Klaas Dijkhoff. Het kabinet be sloot vorige week het budget van justitie jaarlijks met 250 miljoen euro te verhogen. Ook komt er 60 miljoen bij om de grote instroom van asielzoekers in goede banen te leiden. In ieder geval denken SP, PVV, CDA en D66 dat dit veel te weinig is na alle jaren van be zuinigingen. Ze vinden het een gatenkaas en een puinbegroting. BREDA. De van de moord op Lin da van der Giesen verdachte John F. uit Zevenbergen moet voor ob servatie naar het Pieter Baan Cen trum. Dat stelt een psycholoog die de man onderzocht en offi cier van justitie K. Weijers wil dat ook. De rechtbank in Breda neemt daarover later een besluit. De verdachte zou gisteren voor het eerst voor de rechter moeten verschijnen om zich te verant woorden voor het fatale schot dat hij op 10 augustus op de parkeer plaats van het TweeSteden Zie kenhuis in Waalwijk op zijn ex loste. Hij liet zich onder grote be langstelling van nabestaanden en kennissen vertegenwoordigen door zijn advocaat Jan-Hein Kuij- pers, maar kwam zelf niet naar de pro-formazitting. F. wordt offici eel verdacht van moord op zijn ex door het afvuren van één of meer dere kogels. Het onderzoek naar de moord loopt nog steeds. Vori ge week nog meldde zich een ooggtuige bij de politie. Mogelijk kan die meer vertellen over wat er precies is gebeurd. De gebeurte nissen zijn niet vastgelegd door de beveiligingscamera's van het ziekenhuis. F. heeft bekend Van der Giesen te hebben neergescho ten. Volgens hem gebeurde dat in een psychose, nadat hij in eerste instantie zichzelf van het leven wilde beroven. In het Pieter Baan Centrum zouden gedragsdeskun digen een beter oordeel kunnen vellen over de geestestoestand van F. Op 11 februari is een nieu we zitting in de rechtbank in Bre da. Dan wordt bepaald of er nog meer onderzoek moet plaatsvin den of niet. DONDERDAG 26 NOVEMBER 2015 ENSCHEDE DEN HAAG BREDA NAIROBI. Paus Franciscus toont een brede grijns als hij wordt verwel komd in de Kenia. De kerkvorst bezoekt Afrika voor het eerst en doet naast Kenia ook Uganda en de CAR aan. foto Dai Kurokawa/EPA Foto's boven: Vliegtuigtechnici werken in Californië zowel met een vuistdikke laptop als schroevendraaier. Foto onder: Minister Flennis-Plasschaert van Defensie was op bezoek in Californië en liet zich informeren over de stand van zaken, foto's Defensie en ANP feel your freedom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13