II Schaalvergroting in onderwijs is doorgeslagen Minister Bussemaker (Onderwijs) bindt strijd aan met mbo-kolos 10 NIEUWS De mbo moet weer een herkenbare school worden, waar studenten een naam hebben en zich thuis voelen. VW betaalt fiscus voor gesjoemel 'Rolo' Loeki aller tijden Amarantis. Minister Jet Bussemaker moet nog altijd zuchten als ze de naam van de onder- wijskolos met 30.000 leerlingen hoort. Amaran tis werd zó groot, dat het in 2012 in grote financiële problemen kwam en moest worden opge splitst. Bussemaker was koud een maand minister toen het rapport over alle problemen op haar bu reau belandde. „Het is typisch een voorbeeld van een school die van niemand meer was." „Het onderwijs op de regionale op leidingscentra is wel erg one size fits all geworden. Het lijkt één pot nat. Ik zie dat het mbo heel divers is. Het is letterlijk een afspiegeling van onze samenleving. Breng dat dan ook beter over het voetlicht. Maak er weer herkenbare scholen van, met een eigen directeur, waar de studenten zich thuisvoelen, ge kend en herkend worden en ge mist als ze er een dag niet zijn. Dat verkleint de kans op schooluit val. Nu verdwalen ze. En niet al leen de studenten, maar ook de ouders. Als je als student op een school zit waar je rond kunt dwar relen zonder dat iemand op je let, waar het niet uitmaakt of je wel of niet komt opdagen, dan voel je je ook niet betrokken bij de school. Juist de minder gemoti veerde studenten hebben dat no dig. De menselijke maat moet te rug. Je ziet dat ook in de thuis zorg, daar is buurtzorg nu in op komst." „Het is niet zo dat het allemaal niet deugt. Het is meer: hoe laten we beter zien wat voor moois er bij het mbo is. Die amorfe massa, daar moeten we van af. Niet alle mbo's hoeven hetzelfde te doen. Van mij mogen er meer regionale profielen zijn, meer diversiteit. Dan is er ook meer ruimte voor sa menwerking met het bedrijfsle ven. Die willen heus wel gastles sen geven, investeren in innova ties of apparatuur uitlenen, maar alleen als ze dichtbij het onder wijs staan en niet met zomaar een manager te maken hebben. Als je bij een mbo komt, moet je het vak manschap kunnen ruiken en voe len. En niet in een onherkenbare, generieke hal staan." „De colleges kunnen best in een groot gebouw zitten, als het dan bijvoorbeeld in aparte hoeken wordt georganiseerd. De norm is het onderwijs, niet de locatie. Maar je moet wel denken: hier staat het onderwijs centraal." 'Studenten moeten weer gekend en herkend worden en gemist ais ze er een dag niet zijn' „In Rotterdam hebben ROC's Zad- kine en Albeda geëxperimenteerd met het vormen van geheel zelf standige vakcolleges. Dat kon niet omdat zo'n kleine school finan cieel kwetsbaar zou worden en het risico zou ontstaan dat ze met elkaar gaan concurreren op stu dentenaantallen. Het bestuur blijft dus bestaan, maar krijgt wel een andere, dienende rol. Ze moe ten faciliteren en niet voorschrij ven. Ook zijn ze niet meer het ge zicht naar buiten toe, dat is de di recteur van het college. Die gaat over het onderwijs. Maar die direc teur kan dan niet in z'n eentje be slissen dat er een nieuw gebouw voor zijn school moet komen, want daar gaat hij niet over." „Dat hoeft en mag niet duurder zijn. Bij fusies wordt vaak ge schermd dat het goedkoper is, ter wijl daar vaak ook vreselijk veel kosten worden gemaakt om de or ganisaties in elkaar te schuiven." De schaalvergroting die opeenvol gende kabinetten sinds halverwe ge jaren 80 hebben doorgezet in de publieke sector, heeft zelden tot betere organisaties geleid. Dat blijkt uit onderzoek van Jos Blank, hoogleraar productiviteit van de publieke sector, verbon den aan de Erasmus Universiteit Rotterdam en de TU Delft. Dat mbo-instellingen nu een li miet krijgen van 5.000 leerlingen is door het ministerie van Onder wijs mede gekozen op basis Blanks onderzoek. De vorming van de grote ROC's is ingezet door toenmalig PvdA-onderwijs- minister Jo Ritzen. Hij meende dat leerlingen zo niet meer zon der diploma zouden afhaken. Als ze voor een verkeerde opleiding hadden gekozen, konden ze im mers makkelijk doorstromen naar een andere opleiding op de zelfde school, was het idee. Maar volgens Blank werkt groot schaligheid bij de overheid vaak averechts: „In de afgelopen 20,30 jaar zien we dat heel veel voorzie ningen enorm gegroeid zijn. Kijk naar het onderwijs, de zorg, maar ook naar de politie en de rechtelij ke macht. De schaalvergroting is doorgeslagen", zegt hij. Blank: „Een fusie is ook heel duur. Daar komen zoveel kosten bij kijken. Een samengevoegde gemeente houdt bijvoorbeeld 6 tot 7 jaar last van een fusie." Inmiddels komt het kabinet op meer terrei nen terug van het idee van groot schaligheid. Zo ging het plan om de provincies te laten fuseren tot superprovicies in de koelkast en wordt in de zorg aangestuurd op weer kleinschaliger thuiszorg in de wijk. Blank onderzocht wan neer er meer nadelen dan voorde len kleven aan grote organisaties. In het hoger- en middelbaar be roepsonderwijs concludeerde hij dat de voordelen omslaan in nade len bij instellingen met kostenni veaus van tussen de 30 en 60 mil joen euro. Dat laatste bedrag staat grofweg gelijk aan zo'n 6.000 vol tijdstudenten. Blank zegt de bu reaucratische lijnen bij een split sing wel 'geheel moeten worden doorgeknipt". „Als je een groot ma nagement houdt, dan blijven de problemen hetzelfde." Volkswagen gaat de Neder landse Belastingdienst com penseren als aan eigenaren van sjoemeldiesels onte recht fiscale voordelen zijn gegeven. Dat schrijft Volks wagen aan het ministerie van Financiën. VW neemt extra heffingen volledig voor zijn rekening. Wiebes vindt dat als de fiscus geld is misgelopen, 'dit thuis hoort bij de veroorzaker.' Mensen met een sjoemel- diesel hoeven dus niet bang te zijn dat de fiscus achter hen aan komt. „Nanananana. Bedenk goed wat je met je laatste Heel veel mensen kun nen deze zin afmaken, en zien ook gelijk de reclame voor zich waarbij een jon getje een olifant plaagt en deze olifant jaren later wraak neemt door hem, in middels een volwassen man, met zijn slurf een flinke mep te geven. Deze reclame Rolo uit 1996 is gis teren verkozen tot de win naar van de Ster Gouden Loeki Aller Tijden, de leuk ste spot in 50 jaar reclame. MENSEN 'Student verdwaalt er nu' door Hanneke Keultjes Dat nooit meer? Minister Jet Bussemaker van Onderwijs. foto Werry Crone/ Hollandse Hoogte Het mbo wordt wel gezien v als het afvoerputje van het onderwijs. Gaat u dat tij nu keren met wéér een reorga nisatie? Moeten die grote gebouwen dan ver dwijnen? U wilt aparte scholen, maar laat het overkoepelende bestuur in stand. Moet dat ook niet ook afgebroken om wanbeleid te voorkomen? Kleinere scholen klinkt ook als duur dere scholen. door Hanneke Keultjes DEN HAAG HILVERSUM MAO ZEDONG In het Lagerhuis Grote roerganger Mao speel de gisteren onverwacht een rol in het Britse parlement. Tot hilariteit van de toehoor ders toverde oppositielid John McDonnell van Labour Mao's rode boekje tevoor schijn tijdens een debat. McDonnell kritiseerde minis ter van Financiën George Os borne over de „nationalisatie van de Britse industrie door andere landen zoals China". BARACK OBAMA 'Geen terreurgevaar' President Obama heeft de Amerikaanse bevolking giste ren gezegd dat er in de Vere nigde Staten geen terreurge vaar is. De bevolking kan met een gerust hart begin nen aan het vieren van Thanksgiving Day en het vrije weekeinde. Er is geen in formatie die duidt op aansla gen door IS of andere extre mistische organisaties, zo luidde zijn boodschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10