Michel en Jambon: Belgische leiders in oorlogstijd probeert draad op te pakken NIEUWS 7 Wegdromen op de Caribbean bij elk metrostation slechts één in- en uitgang openen, maar za gen daar bij nader inzien vanaf omdat metroreizigers dan bij een aanval als ratten in de val zouden zitten. Brussel krijgt er vandaag 200 militairen bij, bovenop de naar verluidt 1.000 die al in het Brusselse gewest zitten, om het Veel scholen in Brussel houden hun kinderen binnen en hun deuren dicht. Buiten spelen wordt beperkt metronet te beschermen. Militai ren bewaken alle stations. De meer dan 1.000 scholen mo gen rekenen op 300 extra agenten. Veel scholen houden hun kinde ren binnen en hun deuren dicht. Buiten spelen wordt beperkt, ouders zijn opgeroepen boterham men mee te geven. Volgens onder wijsminister Milquet zijn de scho len nooit als specifiek doelwit geï dentificeerd, maar zijn ze dicht ge bleven omdat beveiliging zo snel niet kon worden georganiseerd. In Brussel openen steeds meer winkels hun deuren. Ze zijn in de ze anders zo drukke dagen al kapi talen aan omzet misgelopen en ne men het risico op de koop toe. Ze huren vaak particuliere beveili ging in. Grote bedrijven en kanto ren die hun personeel kunnen la ten thuiswerken geven daar de voorkeur aan. Niet alleen volgens premier Michel, ook volgens bron nen uit de inlichtingendiensten blijft het risico op één of meer aan slagen onverminderd groot. Een aanslag zaterdag zou voorkomen zijn, suggereerde Michel maandag avond. De grootscheepse politieac ties zondag waren volgens een anonieme bron versneld om een potentiële aanslag te verijdelen. De één legt met een be wonderenswaardige kalmte in zo nodig drie talen zijn antiterreurbe- leid uit, de ander luistert met inmiddels zeer im posante wallen onder de ogen de ene na de ande re actualiteitenrubriek op. N-VA'er Jambon, die gemiddeld nog twee uur per nacht slaapt, schuwt immers ook de Franstali ge zenders niet. Zij zijn de onbetwiste hoofdrolspelers. In de be tonnen bunker onder de '16', de ambtswoning van de premier, zitten re gelmatig tien man aan ta fel, maar de veiligheids crisis wordt gedragen door Michel en Jambon. Ze doen het allebei goed, vindt de Gentse politicoloog Carl Devos, maar vooral Michel wint erbij. „Hij werd gezien als een zwakke leider. Hij komt nu goed over, treft de juiste toon - een echte leider in oorlogs tijd", aldus Devos. „Jam bon had deze crisis niet nodig. Hij trok vanaf dag één zijn Vlaams-nationalistische jasje uit om vakminister te wor den. Dat past in de N-VA-strate- gie. Die wil laten zien dat ze een serieuze bestuurderspartij is, die het land niet in een crisis stort." Waar Michel dicht bij de feiten blijft, kleurt Jambon die af en toe stevig in. Kort na de aanslagen in Parijs kondigde hij aan terreur- broeinest Molenbeek zo nodig per soonlijk 'op te kuisen'. Van deur tot deur moest er worden aange beld: niet toegeven aan deze crimi nelen. Bij de Franstalige politico loog Pascal Delwit (ULB) heeft hij daarmee geen punten gescoord. „Terwijl Michel zich a-polemisch, bijna a-politiek uit, maakt Jambon er een partijpolitieke kwestie van." Delwit ziet een com plot, want net gisteren haalde een N-VA-sena- tor in de Brusselse krant Le Soir uit naar twintig jaar rode laksheid en 'is- lam-socialisme'. „Dat moet blijkbaar de aan dacht afleiden van de ge brekkige kwaliteit van Justitie en Binnenlandse Zaken, waarop de N-VA verder wilde bezuini gen." Devos stelt vast dat de dreiging het poli tieke en intellectuele de bat juist heeft stilgelegd. „Niemand gaat, terwijl terroristen door de stra ten lopen, op de rege ring kappen. Dan maak je je tot volksverrader." De politiek redelijk onervaren Jambon en de nog jonge (39), maar po litiek zeer ervaren Mi chel, zijn er tot nu toe in geslaagd bij het hoogste dreigingsniveau Brussel lam te leggen en weer op te starten: een politie ke spagaat van jewelste. Michel, die maandag avond in een tussenzin bewust liet vallen dat Brussel (zaterdag) al aan een aanslag is ontsnapt, komt er nog makkelijk mee weg. Maar de risico's blijven groot vol gens Delwit. „Een terreuraanslag op een school of metro zou hen zwaar worden aangerekend, en wat ook begint op te spelen is de enorme impact op de Brusselse economie, die voor een deel in de ze dagen een kwart of meer van haar jaaromzet moet halen." 'Michel en Jambon doen het allebei goed' De wereld is Kras Tot v. I UVJ éxtra korting p.p. Boek vóór 26 november 2015! kras.nl/caribbeansale of bel 0900-9697 WOENSDAG 25 NOVEMBER 2015 nog steeds, maar vanaf vandaag moet het leven in de stad weer enigszins normaal worden, foto Michael Probst/AP door Frans Boogaard BRUSSEL. Van beroemdheden in ei gen land zijn ze ineens tot ver bui ten de landsgrenzen bekend. Pre mier Charles Michel met zijn koddi ge Nederlands en zijn Vlaams-natio nalistische minister Jan Jambon (Binnenlandse Zaken) laveren hun bedreigde België zo koersvast mogelijk door uiterst onzekere tijden. Carl Devos politicoloog Charles Michel (bo ven) en Jan Jambon. foto's EPA Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds Voor actievoorwaarden zie kras.nl/actievoorwaarden Een greep uit ons zonvakantie-aanbod... Curasao 9 dgn v.a. 549 Dit eiland heeft alles in huis voor een ontspannen verblijf Cuba 9 dgn v.a. 599 Ontdek de witte zandstranden en heerlijke cocktails Aruba 9 dgn v.a. 649 Droom weg op het strand onder een divi divi boom Dominicaanse Republiek 9dgnv.a. 699 Witte stranden, palmbomen en kristalhelder water! Cruise Oostelijke Caribbean 9 dgn v.a. 1249 Cruise per Costa Favolosa**"* vanuit de Dominicaanse Republiek naar Antigua, Martinique en Guadaloupe Vertrek: februari en maart Cruises Caribbean 12 dgn v.a. 1359 Cruise per MSC Divina*****, keuze uit 3 vaarprogramma's, incl. hotelovernachtingen Miami Vertrek: maart en april Deze zonvakanties en cruises zijn incl. vlucht, transfer of huurauto, accommodatie en reisleiding of host.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7