Gespannen Brussel Koning Filip belt koning Mohammed VI Geheime dienst Marokko weet meer van jihadisten in Europa dan de landen waarin ze wonen. Veilinghuis Korendijk 6 NIEUWS TERREUR ^KOOPJEDEAL.NL) dagaanbiedingen van 25 november Verzamelaarsveiling Terwijl in Brussel de voorbereidin gen in volle gang waren, legde Pa rijs vijf metrolijnen kortstondig stil wegens een bomalarm. Het ging om vijf lijnen die lopen langs het station onder de Place de la République, vlakbij de uitgaans- wijk waar IS-terroristen 13 novem ber hun dodelijke aanvallen op res taurants hielden. Een anonieme beller meldde dat er om 14.00 uur een bom zou afgaan, maar speur ders vonden niets. Even later werd het station vrijgegeven en gingen de metro's weer rijden. Ook raakten mensen gisteravond gewond bij een gijzeling in Rou- De zaak houdt geen verband met terrorrisme, zei de politie later. Hoeveel van de bijna zeventig metrostations in Brussel vandaag opengaan, is nog onduidelijk. De autoriteiten wilden aanvankelijk een wereldwijd samenwerkingsor gaan dat zich nu vooral buigt over Syriëgangers. Marokko heeft er daar zelf zo'n 1.500 van. Extremis tische islamisten staan scherp op het netvlies van de diensten na aanslagen op hotels en restaurants in Casablanca in 2003. Het succes van de veiligheids diensten komt vooral door het gro te aantal informanten, stellen des kundigen. Ook in Europa. Want de Marokaanse informanten volg den de gastarbeiders die in de ja ren 70 naar Europa kwamen. Toen vooral om in de gaten te houden dat niemand te veel kritiek lever de op het regime in Marokko. La ter, toen de dreiging van de radica le islam opkwam, werd dat net werk uitgebreid. „Marokko vond dat Europese landen dat gevaar on derschatten, dus hebben ze zelf in die landen maar informanten ge worven. Met als gevolg dat ze diep in de Marokkaanse gemeenschap pen zitten", stelt Ronald Sandee, oud-analist bij de Nederlandse mi litaire geheime dienst. De goede informatiepositie van Marokko heeft ook een keerzijde. Amnesty International publiceer de in mei een rapport waarin mel ding wordt gemaakt van marte ling in Marokkaanse gevangenis sen: 173 keer tussen 2010 en 2014. Gedetineerden getuigden aan han den en voeten aan een stok te zijn gehangen en te zijn geslagen. Ook Nederlands-Marokkaanse terreur verdachten, die na hun rechtszaak in Nederland zijn uitgezet, heb ben verteld door de geheime dienst te zijn gemarteld. Ze wer den vooral ondervraagd over hun Nederlandse contacten. Europa is lang niet happig ge weest op samenwerken met Ma rokko. Nu terreur door Europa waart, hebben de Belgische ko ning en Franse president die schroom van zich afgeworpen. Omdat de Belgen terreurverdachte Salah Abdeslam niet kunnen vin den, hebben ze de Marokkaanse inlichtingendienst maar gebeld. Die lijkt meer te weten van Marok kanen in België en Frankrijk dan die landen zelf. Dat Marokko wordt beschuldigd van martelen is even geen probleem. Al bijna twee weken jagen Bel gische geheime diensten op Abde slam. Al bijna twee weken kun nen ze de Marokkaanse Frans man, die in Brussel woonde en daar ook nu zou zijn, niet vinden. Dus belde koning Filip in hoogst eigen persoon naar zijn collega Mohammed VI van Marokko. Om te vragen om 'een nauwe en en uitgebreide samenwerking inzake inlichtingen en veiligheid', aldus Belgische kranten. Diezelfde Mo hammed VI werd vorige week op de trappen van het Élysée door de Franse president Hollande harte lijk bedankt 'voor cruciale infor matie' na de aanslagen in Parijs. De Marokkaanse geheime dienst is Europa's nieuwe, beste vriend. De Fransen dachten namelijk dat de Belgische-Marokkaan Ab- delhamid Abaaoud, de vermeende planner achter de moordpartij in Parijs, nog in Syrië zat. Nee, meld de de Marokkaanse inlichtingen dienst, volg zijn nichtje maar, dan vind je Abaaoud ook. Twee dagen later belegerden Franse antiter reureenheden een appartement in Mohammed VI werd vorige week door president Hollande hartelijk bedankt 'voor cruciale informatie' Saint-Denis waarin de Fransman zich verschanst had. Abaaoud (en zijn nichtje) overleefden het niet. Hoe de Marokkanen dat wis ten? Misschien omdat ze Abaa- ouds broer Yassine al een maand vast hadden zitten. Die was opge pakt in Turkije, mogelijk op weg naar Syrië, en uitgeleverd aan Ma rokko. Na de aanslagen in Parijs werd hij als de wiedeweerga uit zijn cel gehaald en ondervraagd. In de wereld van veiligheids diensten geldt die van Marokko als eentje om rekening mee te houden. De CIA en Britse MI6 werken er mee samen. De dienst is goed geïnformeerd, efficient en pakte al tientallen jihadisten op. Het leidde er onder meer toe dat Marokko (samen met Nederland) de nieuwe voorzitter is van het Global Counter Terrorism Forum, Nu slechts 59,95 Nu slechts 12,95 Dependance van het Zeeuws Veilinghuis Zaterdag 28 november vanaf 10.00 uur Kiikdaeen' Donderdag 26 november 10.00 - 21.00 uur Vrijdag 27 november 10.00 - 18.00 uur Diverse verzamelingen w.o. tin, Britains, comtoise klokken, munten, zilver, sieraden, stripboeken, Charles Dickens, schilderijen van Pierre Hoeks, snooker en biljart items Korendijk 28 4331 HP Middelburg Tel. 0118-750429 Catalogus: www.veilinghuiskorcndijk.nl Beveiliging op de Grote Markt in Brussel. Het hoogste dreigingsniveau geldt door Frans Boogaard BRUSSEL Met ingehouden adem brengt België vandaag het maat schappelijk leven in het Brusselse gewest weer op gang. Vijfhonderd man extra, bovenop het leger aan ordediensten, beveiligen de scho len en metrostations, die vandaag grotendeels weer opengaan. Marokko, beste vriend Europa door Cyril Rosman Burkely Western Bag - Stevig, stijlvol én vrouwelijk Beschikbaar in 6 kleuren en 3 modellen Materiaal: mooie kwaliteit stevig leer Ruim hoofdvak met ritssluiting met daarin handige organisatievakjes Adviesprijs Korting U bespaart: €119,95 50% €60,- Handschoenen van echt leer - Heerlijk warm gevoerd met schapenwol! Van echt runderleder en schapenwol Geschikt voor zowel dames als heren Nooit meer koude handen in de winter! Adviesprijs Korting U I €39,95 68% €27,- r N BESTELLEN V DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen DPDfjjjl NIET TEVRE0EN7 GELD TERUGl) O SUSK€enWISK€ W KN0K*CT$8URCHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6