'Het uitzicht is elk uur anders' 'Het beste zicht op de rivier' Eigenaren vakantiehuizen tegen grotere molens Zowel in Yerseke als Kruiningen verrijzen appartementen aan zee BEVELANDEN en THOLEN 7 De Zaete Veerhaven als aan de Westerschelde gebouwd. Bewoners van appartementen die al afzijn vertellen hoe het is om aan 'hun' zeearm te wonen. door joeri wisse Op de Bevelanden wordt de komende jaren zowel aan de Ooster- LilS Jaap Koster uit Yerseke heeft een appar tement in De Zaete als 'vakantiewo ning' gekocht. In juli werd de woning opgeleverd. „Ik ben altijd verknocht ge weest aan de zee. Vroeger ging ik nog wel eens met de auto naar deze plek. Even een half uur over het water kijken en re laxen. Nu kan ik dat lekker vanuit huis doen." Doordat de ramen helemaal tot aan de vloer lopen en je bijna alleen maar wa ter ziet, is het net alsof je vaart, zegt hij. „Dit appartement zit op de tweede verdie ping. Daardoor sta je echt in contact met het water, maar heb je ook geen inkijk van af de weg, waardoor ik me ook met de gor dijnen open zo vrij als een vogeltje voel." Koster ziet wel op het water af en toe be kenden langsvaren. „Een mosselkotter met bekenden aan boord heeft wel eens de schijnwerper op me gezet toen ze het licht zagen branden", lacht hij. Volgens Koster is het interieur 'mannelijk' ingericht. „Het zwart-wit van de buitenkant heb ik bin nen laten terugkomen." Koster: „Met de auto rij ik ook wel eens naar de punt bij Kruiningen. Ook mooi, de Westerschelde, maar als op-en-top-Yese- naer heb ik voor nog geen procent overwo gen om daar te gaan wonen. Trouwens, ik moet niet altijd tegen de zon in kijken. Ik wil ongestoord op het water kijken." Volgens Koster is het water van de Ooster- schelde elk uur anders. „Bij laag water ko men de slikken naar boven, de kokkemeeu- wen vliegen dan langs en soms lopen er wat jongens wormen te spitten." Koster was de tweede koper. „Ik heb geen secon de hoeven nadenken over welke kant van het gebouw ik wilde. De kant van de dorp en de oesterputten. Anderen vinden het oude rotzooi, maar ik vind het nostalgie. En Yerseke, dat heb ik hier altijd bij me." Het was volgens Lex Hoogstrate een 'fantastisch voorrecht' om 27 jaar aan de Vlissingse boule vard te hebben gewoond. Maar nu hij en zijn vrouw Marjo van Stee sinds dit voorjaar op de Veerhaven in Kruinin gen wonen, willen ze nooit meer terug. „We zeggen elke dag tegen elkaar hoe pret tig we hier wonen. In Vlissingen woon den we op de achtste etage, hier op de be gane grond. Toch is het uitzicht absoluut niet minder, ik geniet hier met volle teu gen van de scheepvaart. Ik heb twintig jaar gevaren en daarna altijd in de havens gewerkt. Wat uitzicht op het water betreft ben ik zeer kritisch. Het grote verschil met Vlissingen is dat je de schepen hier heel lang kunt volgen. Je ziet ze aanko men bij Terneuzen en kan ze blijven vol gen tot aan Saeftinghe." Nog meer dan het nautische aspect, gaf de rust de doorslag voor om naar Kruiningen te verhuizen. „Je hoort hier de vogels en ziet af en toe een konijntje", zegt Marjo. „En die konijntjes hebben geen discomu- ziek bij zich", lacht haar echtgenoot, refe rerend aan de drukte in Vlissingen die hen deed besluiten te verhuizen. „Je ziet hier bijna niemand. Zelfs als je in het hoogseizoen langs de dijk wandelt, komt je maar een paar mensen tegen." Het paar oriënteerde zich ook op apparte menten in Wemeldinge en Yerseke. Maar de indeling van de appartementen, de be zonning op het terras, het uitzicht én de prijs waren in Kruiningen gunstiger. „Het grote nadeel zijn de vooroordelen die mensen over Kruiningen hebben. Daar merken we helemaal niets van. Op een ki lometer heb je alles wat je nodig hebt. Ook het bos is dichtbij. Een beter gebied om je hond uit te laten, heb je niet." De huiseigenaren vinden name lijk dat de gemeente onvoldoende afweging heeft gemaakt tussen de belangen van Camperwind, de ei genaren van de windmolens en de belangen van de 700 woningei genaren, die samen 50.000 toeris tische overnachtingen per jaar ver tegenwoordigen. In een brief aan de raadsleden noemen de vertegenwoordigers het 'evident' dat zij een groter eco nomisch belang vertegenwoordi gen dan de boeren en grondeige naren die Camperwind vormen. De eigenaren laten weten te vrezen voor een procedure die in het voordeel is van Camperwind. Daarbij wijzen ze op de gang van zaken rond de bouw van de 'oude' molens. Toen tikte de rechter in 2011 de gemeente en Camperwind op de vingers, omdat ze onterecht planschadevergoeding weigerden te betalen aan eigenaren van enke le recreatiewoningen. De briefschrijvers vinden dat de voorlichting van de gemeente over het nieuwe plan veel te wen sen overlaat. Ook trekken ze de noodzaak van het project in twij fel. „Het onbezonnen bouwen van windmolens niet om duurzaam heidsredenen, maar om nog snel wat subsidies te vangen is een di recte bedreiging voor de econo- Eigenaren van vakantiehuisjes op de Banjaard denken dat hun bezit minder aantrekkelijk wordt door grotere turbines. mie op Noord-Beveland." Direc teur Rinus Breure van Camper wind liet eerder in de PZC weten dat de nieuwe molens, die 25 me ter hoger worden, niet meer over last opleveren dan de huidige tur bines. Ook komen de nieuwe mo lens op grotere afstand van De Banjaard en camping Anna Friso, betoogde hij. De raad buigt zich morgen avond over de 'opwaardering' van het windpark. Ben heeft zich al kritisch uitgelaten over het plan. WOENSDAG 25 NOVEMBER 2015 Oost, west, Schelde best! foto's Marcelle Davidse Staat op de plek van het oude dorpshuis. Buren: een nog te bouwen oesterexperience met restaurant, mosselindustrie, twee instituten en de histori sche oesterputten. Centrum Yerseke op loopafstand. Bestaat uit drie torens. Eerste 2015 opgeleverd. Bouw tweede start begin 2016. In to taal komen er nog 45 wonin gen bij. Je woont er vanaf 199.000 eu ro. (88 m2 inclusief balkon). Het penthouse kost 639.000 euro (350 m2 en 50 m2 bal kon). www.dezaeteyerseke.nl Gebouwd op het oude veerha venterrein. Buren: een 'gewo ne' nieuwbouwwijk aan de ach terkant, groene boulevard aan de voorkant. Omgeven door polders. Centrum Kruiningen is 1,5 kilometer lopen. Bestaat uit twee gebouwen. Eerste dateert uit 2010, twee de is net in de verkoop gegaan. Er komen nog 37 woningen bij. Je woont er vanaf 199.000 eu ro (ca. 80 m2 exclusief bal kon). Het penthouse kost ca. 1,5 mil joen (ca. 330 m2, 130 m2 ter ras). www.woneninveerhaven.nl Jaap Koster voelt zich in zijn appartement zo vrij als een vogeltje, foto's Marcelle Davidse Marjo van Stee woont met haar man Lex Hoogstrate op de Veerhaven en wil niet meer weg. De eerste van de drie torens in De Zaete is afgelopen zomer opgeleverd. Aan de oude veerhaven in Kruiningen ver rijst nog een tweede appartementengebouw. door Joeri Wisse KAMPERLAND. De gemeenteraad van Noord-Beveland moet morgen de beslissing om vijf bestaande windmolens bij Kamperland te ver vangen door vier grotere turbines uitstellen. Dit klemmende beroep doen de 700 eigenaren van vakan tiehuisjes in de parken Banjaard en Oude Banjaard op alle partijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68