Bouw Aldi begint pas volgend jaar Hardste klappen vallen in Inspectie: drie Zeeuwse basisscholen zijn zwak Worstelen met het vmbo De bus Initiatieven om onderwijs op Zeeuwse middelbare scholen bereiden zich voor op minder leerlingen in het vmbo. 2 ZEELAND COMMENTAAR Volgend schooljaar begint het nieuwe voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs. Dat werkt met tien ba sisprofielen zoals 'groen', 'bouwen' of'mobiliteit'. Die worden aangevuld met beroepsgerichte keuzevakken. Het nieuwe vmbo is een verbetering. Maar Zeeland worstelt met de uitvoering. In de nieuwe brede profielen passen in theorie wel grotere aantallen leerlingen, maar die moeten er dan wel zijn. Zeeuwse scholen improviseren nu al om opleidingen over eind te houden. Bovendien verwacht staatssecretaris Sander Dek ker dat het aantal leerlingen de komende jaren snel zal krimpen. Daarom eist hij een regionaal vmbo-plan. Dat lijkt nuttig, maar het verandert weinig aan de situa tie. Zeker niet zolang de overheid samenwerking bemoeilijkt. Een dappere poging van drie Walcher- se scholen heeft tot nu toe niets opgeleverd. Ook met zijn aanbeve ling om op te trekken met bedrij ven en overheden, helpt Dekker Zeeland niet veel verder. Het vmbo is een prima eerste stap op weg naar een beroep. Voor al jongelui die liever met hun handen leren dan uit boeken, kun nen er goed terecht. Het is zonde als deze leerlingen al jong in hun keuze worden beperkt. Maar dat is precies wat in Zeeland dreigt te gebeuren. Het is zonde als vmbo-leerlingen al heel jong in hun keuze worden beperkt Volgens de gemeente Noord-Beve land heeft dat te maken met het feit dat de maatschap (de samen werkingspartners binnen het pro ject) van samenstelling is veran derd. „Het bleef lang onduidelijk wanneer we konden beginnen", zegt wethouder Adrie van der Maas. „Uiteindelijk heeft Henk van der Kwast van ontwikkelaar Blij vend Goed besloten zelf verder te gaan met twee nieuwe partners, te weten Bogor Projectontwikke ling (uit Gorinchem, red.) en Fraanje." De 'juridische complica ties' om tot nieuwe overeenkom sten te komen namen enige tijd in beslag. Van der Maas is 'niet onte vreden' over de uitkomst. „Het is plezierig dat er met Fraanje nu ook een Zeeuws bedrijf bij betrok ken is, waar we goede ervaringen mee hebben." Waar de opening van de Aldi eerst voor Pasen was voorzien, verwacht Van der Maas dat dat nu in de zomer zal zijn. De gemeente moet zelf nog de aan bouw en de schuur van Oost voorstraat 27 slopen en de bodem vervuiling saneren, de tijdelijk aangebrachte grond in de bouw- kuip van de Aldi eruit halen en er moet bouwrijp worden gemaakt (puinverharding en riolering). Na oplevering van het casco van de Aldi maakt de gemeente het ter rein verder woonrijp. De werk zaamheden vallen binnen het bud get. Al met al laat de supermarkt - op de plek van het al lang gesloop te voormalige garagebedrijf De Moor - al jaren op zich wachten door verschillende tegenslagen. Een aantal inwoners was tegen de komst van de discounter, maar zij haalden uiteindelijk bakzeil bij de Raad van State. Wel werd het bouwplan aangepast. Toch blijven er (politieke) geluiden dat de Aldi niet alleen nadelig uitpakt voor de bijna naastgelegen Attent-super- markt in Wissenkerke, maar ook voor andere Noord-Bevelandse buurtsupers. Almanak Na een gezellige middag met vrien dinnen, waarbij de drank rijkelijk vloeide, zette de Vlissingse samen met een vriendin koers naar het bussta tion. Ietwat aangeschoten stapten de da mes in. Ze troffen een goedgeluimde buschauffeur, die het geginnegap van de meiden wel kon waarderen en af en toe zelf een duit in het zakje deed. Naast goedgemutst bleek de chauf feur ook nog eens bijzonder vrijgevig te zijn. Net voor de rotonde riep hij zijn passagiers hartelijk toe: „Rondje van de zaak!" Vandalisme in wachtruimte Als het vandalisme in de wachtruimte op station Krabbendijke aanhoudt, zijn NS en ProRail genood zaakt de ruimte te sluiten, waarschuwen de spoorbe drijven. De verwarmde wachtruimte is toeganke lijk met een ov-chipkaart. Vandalen hebben het on der meer voorzien op de koffiemachine in de wacht ruimte. Volgens een ge meentewoordvoerder houdt de boa een extra oog je in het zeil. Ook de poli tie en het jongerenwerk zijn op de hoogte gebracht. Nieuwe bordjes rijkmonumenten Nieuwe schildjes moeten Goese rijksmonumenten beter zichtbaar maken voor het publiek. Het bord je, ontwikkeld door de Rijksdienst voor het Cultu reel Erfgoed, is een bedank je van de gemeente Goes aan eigenaren die hun wo ning het afgelopen jaar heb ben aangemeld voor de Quick Scan Rijksmonu menten: een keuring die in zicht geeft in de onder- houdsstaat en eventuele te verwachten kosten. De uit komsten zijn bedoeld voor nieuw subsidiebeleid. Geslaagde test nieuw gemaal Een eerste test van het nieuwe gemaal bij Schore is succesvol verlopen. Dat meldt waterschap Schelde- stromen. Volgende week volgt een uitgebreidere test, waarbij de capaciteit van de installatie op de proef wordt gesteld. Het ge maal wordt voor 31 decem ber opgeleverd. Zestig pro cent van de toeleidende slo ten is al verbreed. De rest volgt in het najaar van 2016. Het nieuwe gemaal maakt een einde aan wa teroverlast in de omgeving. Wellicht toch busverbinding De kans bestaat dat er een betere busverbinding komt naar Goes voor de scholie ren in Schore. Dat meldt de dorpsraad. Naar aanlei ding van de huidige situa tie heeft de provincie aan vervoerder Connexxion ge vraagd of het mogelijk is twee ochtendritten van lijn 639 over Schore laten rijden en daarnaast met de wegbeheerder te overleg gen of het mogelijk is hal tes aan de west- en/of oost zijde van de Kanaalweg aan te leggen. MIDDELBURG. Staatssecretaris San- der Dekker van Onderwijs biedt onvoldoende mogelijkheden om het vmbo-onderwijs in Zeeland op peil te houden. Zijn analyse over de sterke daling van het aan tal vmbo-leerlingen klopt wel, maar de scholen missen de wet telijke ruimte om pasklare oplos singen te bedenken. Door de afname van het aan tal vmbo'ers denken alle middel bare scholen na over regionale sa menwerking. Op Walcheren wer ken CSW, Nehalennia en Schel- demond al twee jaar aan de vor ming van één vmbo. In oktober bleek dat dat (voorlopig) niet haalbaar is, vanwege wettelijke en financiële obstakels. De brief die Dekker nu aan de Tweede Kamer heeft gestuurd, biedt geen nieuwe openingen, zegt Guus Hagt, rector van de Mondia Scholengroep (Schelde- mond en Nehalennia). „De nieu we, bredere profielen geven wel meer ruimte om in te spelen op trends in de belangstelling van leerlingen voor bepaalde richtin gen. De ene keer is iet populair, de andere keer horeca. Een alge mene basis kunnen we altijd blij ven aanbieden." Maar het blijft moeilijk een breed aanbod in stand te hou den, zegt Hagt. „Profielen waar voor weinig belangstelling is, zul len we moeten verdelen over de scholen." Kinderen zijn dan ge dwongen te kiezen voor bijvoor beeld Nehalennia, omdat een profiel alleen daar te volgen is. De drie vmbo-scholen op Wal cheren wilden dat juist voorko men door één VMBO Walcheren op te richten, waar alle richtin gen worden aangeboden. Hagt: „Eén van de obstakels is dat de inspecteur eist dat een leerling In 2030 is het aantal Zeeuw se leerlingen op de laagste vmbo-niveaus met meer dan twintig procent ge daald. Dat staat in een brief die staatssecretaris Sander Dekker (foto) naar de Tweede Kamer stuurde. Zeeland hoort bij de provincies met de grootste da ling van het aantal leerlingen. Het hele voortgezet onderwijs wordt getroffen door de krimp, maar het vmbo krijgt de hardste klappen te verduren, omdat steeds meer leerlingen voor ha vo of vwo kiezen. De boven bouw van het vmbo daalt lande lijk met 21 procent, ten opzichte van 12 procent voor het voortge zet onderwijs als geheel. De laatste jaren daalde het leer lingaantal vooral in de vmbo- profielen economie, groen, bouw en iet. Dienstverlening heeft juist meer leerlingen gekre gen, net als horeca (alleen op Walcheren en in Zeeuws-Vlaan- deren), techniek en transport (al leen in Zeeuws-Vlaanderen). Vanaf volgend schooljaar kent het vmbo in heel Nederland tien profielen: deze vakgebieden zijn breder dan de huidige, zodat de leerlingaantallen per profiel gro ter zijn. VLISSINGEN. Drie basisscholen in Zeeland zijn op dit moment zwak, volgens de Inspectie van het Onderwijs. Het gaat om mon tessorischool De Kraal in Tho- len, De Lichtboei in Westkapelle en Ravenstein in Vlissingen. De directie van De Kraal liet gisteren weten dat de school on langs van de inspectie te horen heeft gekregen dat de kwaliteit van het onderwijs weer voldoen de is. Begin vorig schooljaar telde Zeeland twee zwakke basisscho len. Een verklaring voor de stij ging heeft de inspectie niet: de aantallen zijn te klein om een trend te signaleren. Scholen krij gen van de inspectie het predi- caat 'zwak', als ze gedurende lan gere periode minder goed preste ren dan verwacht. Geen enkele basisschool in Zeeland heeft het predicaat 'zeer zwak'. Zeeland is de enige provincie waar alle middelbare scholen van voldoende kwaliteit zijn, blijkt uit cijfers van de inspectie. Vorig jaar waren drie afdelingen zwak, maar die hebben zich in middels verbeterd. Landelijk is het aantal zwakke afdelingen in het voorgezet on derwijs de afgelopen vier jaar ge daald. door Luc Oggel WISSENKERKE. De komst van een Aldi aan de Voorstraat in Wissen- kerke is vertraagd. De bouw van de supermarkt zou eigenlijk twee maanden geleden al moeten zijn begonnen, nu wordt dat in het eer ste kwartaal van volgend jaar. Tip? redactie@pzc.nl KRABBENDIJKE GOES SCHORE SCHORE Scholen door Cornelleke Blok en Maurits Sep door Cornelleke Blok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66