'Molens uitstellen' Leah heeft haar vrijheid weer terug Huis van Sinterklaas op Schouwen-Duiveland heeft deuren geopend SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Duizend basisschoolleerlingen en vele 'losse1 bezoekers lopen binnen in het allergrootste Sinthuis in Zeeland. Ik ga vanavond mijn schoen zetten, dan kun je het er ge lijk in doen", instrueerde een leerling uit groep i/2a van 't Kofschip één van de inpakpieten in de pakjeska mer. Het Huis van Sinterklaas op Schouwen-Duiveland, gevestigd in het Stadhuismuseum in Zierik- zee, opende gisteren voor het eerst de deuren voor publiek. Zenuwachtig? „Nee, niet echt", beoordeelt juf Manon de stem ming van de leerlingen van haar Kofschipklasje. „Maar benieuwd zijn ze wel. Het is leuk om alle ka mers in het Sinterklaashuis te kun nen bezoeken. Daar hebben we het van tevoren ook over gehad. Welke kamers zullen we gaan zien?." Op missie Niet dat de kinderen op hun ge makje rond kunnen slenteren. Zij worden, na het zien van een film, op missie gestuurd. De bakpiet is zijn recept voor pepernoten kwijt geraakt en de bezoekertjes wordt gevraagd te helpen zoeken naar dat recept. Tijdens hun speurtocht komen ze onder meer op de pie tenzolder, waar ze tussen rijen vrolijk gedekte bedden door op da ken en door schoorstenen leren klimmen met pakjes in hun hand. Afgezien van de losse kaartver koop krijgen Sint en zijn Pieten Bakpiet is het geheime recept van pepernoten kwijt en vraagt hulp. 'De charme van deze ruimtes is dat er maar weinig middelen nodig zijn om het in te richten' de komende dagen zo'n tooo kin deren te verstouwen: leerlingen uit de groepen t tot en met 4 van alle Schouwen-Duivelandse basis scholen. Maar ook via losse kaartver koop kunnen er nog honderden mensen een duik in het privéle- ven van de Sint nemen. Zelfs in zijn slaapkamer wordt even rond- gegluurd. Overweldigend „De reacties zijn overweldigend." blikt organisator Colinda Kort op de eerste dag terug. „Superenthou siast", ervaart ook organisator Mar nix de Jonge. „Van de kinderen had ik dat wel verwacht, maar ook de juffen en ouders die mee zijn, vinden het heel erg leuk." Sinterklaascomité's uit diverse plaatsen op Schouwen-Duiveland (onder meer uit Zierikzee, Bruinis- se en Renesse) hebben gezamen lijk de schouders onder het Huis van Sinterklaas gezet. De grootste van Zeeland, weten Kort en De Jonge (beiden uit de stal van de Stichting Intocht Sinterklaas Zie rikzee) te vertellen. Dat vergde een enorme voorbereiding en heel veel samenwerking. Bij Pontes Pie- ter Zeeman bijvoorbeeld werden cadeaus ingepakt en Pieten gere- cruteerd en ondernemers van heel Schouwen-Duiveland leverden spullen. De kruisbestuiving die Stad huismuseum en Sinterklaasorgani- saties zijn aangegaan, pakt voorals nog goed uit. „De combinatie is natuurlijk geweldig. De charme van deze ruimtes is dat er maar weinig middelen nodig zijn om het hier goed in te richten. En het leuke is dat het ook iets doet. Ik zag net een kind naar die roofvo gel kijken. En ook bij die mam- moetkaak zag ik kinderen staan." Het Huis van de Sint kan nog worden bezocht op woensdag 25, vrijdag 27, zaterdag 28 en zondag 29 november en woensdag 2 de cember. KAMPERLAND. De gemeente raad van Noord-Beveland moet morgen de beslissing om vijf bestaande windmolens bij Kamperland te vervangen door vier grotere turbines, uitstellen. Dit klemmende beroep doen de 700 eigenaren van vakantie huisjes in de Banjaard en Oude Banjaard. De huiseigenaren vin den dat de gemeente de belan gen van Camperwind, de eige naren van de windmolens en woningeigenaren onvoldoende heeft afgewogen. En die fiets heeft de 17-jarige Leah keihard nodig voor haar opleiding tot onderwijsassistent. ADCA tast de kleine hersenen aan, waardoor onder meer motoriek en energie steeds minder worden. „Elke keer wordt er weer een stukje van je af genomen en die gestolen fiets was een beetje de druppel", blikt moe der Monique Dorsman terug op de impact van die diefstal. Ze plaatste een bericht op Facebook. „Niet om verwijten te maken of- zo. Maar omdat ik me afvroeg: zou zo'n man of vrouw zich nou eigen lijk realiseren wat de gevolgen van zo'n daad kunnen zijn?" Peter Westerveld uit Oud-Be- ijerland, die een tweede huis in Renesse heeft, las dat bericht. Als oud-collega van Monique („We werkten dertig jaar geleden sa men op de intensive care") be- Niels Boekelo uit Renesse liet Leah zelf een fiets uitzoeken. sloot hij in actie te komen. „Moni que is altijd positief, maar ze zat er gewoon even doorheen. Ik dacht: ik ga een inzamelingsactie beginnen op Facebook en vroeg Niels van Fixabike naar de prijzen van tweedehands e-bikes", vertelt Peter. Niels bedacht zich geen mo ment en bood Leah een gloednieu we e-bike aan. „Dat voelde goed en je moet je gevoel daarin ge woon volgen." Tot grote blijd schap van Leah, zegt Monique. „Als je dat smoeltje van haar ziet. Je wilt zo lang mogelijk uitstellen dat ze met de taxi moet. En nu heeft ze haar vrijheid weer even." WOENSDAG 25 NOVEMBER 2015 Gluren in slaapkamer van Sint door Esme Soesman Marnix de Jonge, organisator Tessa oefent in de schoorstenen mikken van cadeautjes, foto's Dirk-Jan Gjeltema Voor tijden en kaartjes: www.huisvan- sinterklaaszeeland.nl. Even lekker bijkletsen met Sinterklaas en Piet. De kinderen worden door heel het huis op missie gestuurd. door Esme Soesman RENESSE. Hij is fietsenhandelaar in Renesse, zij een meisje met de erfe lijke aandoening ADCA uit het oos ten van het land. Niels Boekelo van Fixabike deed Leah Gillich uit Goor spontaan een gloednieuwe e-bike cadeau. Haar eigen fiets is twee we ken geleden gestolen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59