I 7 WAARVAN AKTE Een huis kan alleen worden verkocht als alle eigenaren akkoord zijn Als jij mijn gordijnen omzoomt, dan kook ik voor jou een lekkere maaltijd. Wie ruilt, kan zijn portemonnee dicht laten Wekelijks bericht deze krant over een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk den want de koers van de Bitcoin schommelt sterk. Dat maakt de kans klein dat de Bitcoin op korte termijn de euro zal vervangen. „Wil je de bank omzeilen, dan zou je ook je salaris in Bitcoins moeten krij gen. Maar dat werkt niet als de waarde elke maand verschilt", zegt Kleiman. maxKie LOKALE MUNTEN Woon je op de juiste plek, dan kun je er ook voor kiezen om te betalen met de lokale munt. Zoals de Makkie in Amsterdam Oost of de Dam in Rot terdam. Met zo'n munt stimuleer je ook de lokale economie omdat je verplicht bent hem in de buurt uit te geven. Maar lokale munten zijn nog geen groot succes in Neder land. Plannen voor een Groninger Gulden, Gelderse Gelre, Achter- hoekse Achthoeker, Leidse Zonne- munt en een Nijmeegse Bataaf, zijn nooit van de grond gekomen. Als jij mijn gordijnen omzoomt, dan kook ik voor jou een lekkere maaltijd. Wie ruilt, kan zijn porte monnee dicht laten. En op die ma nier kun je veel geregeld krijgen. De Nederlandse Carolien Hoogland wist bijvoorbeeld een jaar lang gra tis gas en stroom te ruilen voor ad vieswerk over duurzame producten. Haar ervaringen be schreef ze op de website www.een- jaarzondergeld.nl. De Duitse Heidemarie Schwermer leeft zelfs al sinds 1996 zonder geld en schreef daar het boek Een rijk Zijn drie exen kunnen IMel wel villen, liet liefst zouden ze hem een poot uitdraaien. ouder wordt, wil hij de boel verkopen en een appartement bij zijn zuster in de buurt kopen. Een koper heeft 300.000 euro geboden. Zijn huis is vrij van hypotheek. Een ton eraf voor het nieuwe appartement en de rest kan hij vrij besteden. De ogen van de alleenstaande zestiger stralen als hij ver telt over zijn plannen: reizen, een mooie auto kopen, overwinteren in Spanje mis schien... Als echtgenoot was Piet geen succes. Drie keer getrouwd en binnen een paar jaar weer gescheiden. „Altijd wat met die wij ven" moppert hij, als hij zich aan mijn bureau meldt om de verkoop rond te maken. Piet is enige eigenaar van de woning, zegt hij. Zo staat het ook in het Kadaster. Maar bij controle in de Gemeentelijke Basis Administratie blijkt hij drie keer in gemeenschap van goederen te zijn ge trouwd. Dat betekent dat zijn ex-echtge- notes bij de scheiding recht hadden op de helft van de gemeenschap. Waarom ze daar destijds geen aanspraak op hebben gemaakt, is een raadsel. Hoe dan ook zijn ze alle drie mede-eigenaar. En een huis kan alleen worden verkocht als alle eige naren akkoord zijn. Aan mij de taak de vrouwen te informeren. Eerst reageren ze afwijzend. Piet? Daar wil len ze niets mee te maken hebben! Hij sloeg, vertellen ze. Maar als ze horen dat er iets te halen valt, draaien ze bij. Wat ze vroeger ook heb ben afgesproken, nu willen ze geld zien. „Als ik die kolerelijer een poot kan uit draaien, zal ik het niet laten", zegt Alie, zijn eerste vrouw. Duidelijke taal. Alie springt er het beste uit: zij krijgt de helft van de drie ton cue net nuis nu waara is (de helft van de toenmalige gemeenschap van goederen). Tweede ex-echtgenote Sylvie krijgt daar de helft van (75.000 euro) en derde echt genote Annemieke heeft recht op 37.500 euro, de helft van 75.000. Voor Piet res teert een schamele 37.500 euro. gebroken man. Zijn paleisje is hij kwijt, een nieuw appartementje zit er niet in. Hij woont in bij zijn zus, die hem liever vandaag dan morgen ziet vertrekken. In plaats van reizen of overwinteren in Spanje, moet hij bijklussen om rond te komen. Al zijn plannen in het water ge- vallen.Ik vind het sneu voor hem. Maar ik denk ook: had dan je handen thuisgehou den! iSJOHANNEBBEUNG leven zonder geld over. Online vind je steeds meer initia tieven waar je spullen kunt ruilen of lenen. Dat past binnen de groei ende populariteit van de deeleco- nomie, waar de filosofie achter steekt dat toegang tot een product of dienst belangrijker is dan bezit. Interessant is bijvoorbeeld de web site www.ruilen.com. Heb je iets maar eenmalig nodig, dan kun je het vaak wel van ie mand lenen. De website www.peerby.nl is dan handig: je plaatst een oproep voor het pro duct dat jij graag zou willen lenen. Peerby stuurt jouw oproep naar minimaal honderd mensen die bij jou in de buurt wonen. Meestal vraagt de ander niets terug voor het uitlenen. Nederlanders zijn verzot op het sparen van zegeltjes, pun- ten en bonnen. Het leuke van al die spaarpunten is dat je er iets mee kunt aanschaffen zonder geld uit te geven; in feite zijn het dus alternatieve betaal middelen. Zo kun je sinds oktober 2013 bij Bol.com afrekenen met Air Miles. 1 Air Mile is een halve eurocent waard; bij sommige aanbiedingen 1 eurocentHet loopt overigens nog niet storm. „Slechts een paar procent van de Nederlanders betaalt met Air Miles maar we zien dat aantal wel steeds verder groeien," zegt Marjolein Verkerk van Bol.com. Het is de webwinkel er overigens niet om te doen om de bank buiten spel te zetten. „We willen het onze klanten zo gemakkelijk mogelijk maken door zoveel mogelijk betaalwijzen aan te bieden", zegt Verkerk. En na tuurlijk is het geen toeval dat je bij Albert Heijn en Etos, die ook onder de Aholdvlag vallen, de punten juist kunt sparen. Want een spa rende klant is meestal ook een loy ale klant. woensdag 25 november 2015 GO fïtmllm RUILEN Piets paleisje Piet is een topklusser. Van zijn huis heeft hij een waar paleisje gemaakt. Nu hij Voor mij zit een paar maanden later een Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl 44 Ben jij de bank ook beu? Mail jouw tips om de bank te omzeilen, naar irene.van.den.berg@persgroep.nl. Een selectie uit alle reacties verschijnt de komende weken in de krant. 44 SPAARPUNTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51