Poetin noemt aanval op gevechtstoestellen 'dolksteek in de rug' Poetin is ziedend. Het neerhalen van een Russisch vliegtuig 'boven Syrië' kan niet zonder gevolgen blijven, dreigt hij. NIEUWS 3 TERREUR M MOSKOU/ANKARA. „We hebben Turkije altijd als een bevriende staat gezien. Maar de tragische ge beurtenissen van vandaag zullen ernstige consequenties hebben voor de Russisch-Turkse verhou dingen", dreigde de Russische pre sident gisteren. Doof bleef Poetin voor de Turk se versie van het incident, name lijk dat de Soechoj Su 24 het Turk se luchtruim had geschonden en pas na herhaalde waarschuwingen werd neergeschoten. NAVO-chef lens Stoltenberg bevestigde de Turkse lezing van het incident. „De gegevens van diverse bondge noten sporen met die van T\ir- kije", aldus de NAVO-leider na uren durend spoedberaad in Brus sel. Het is lang geleden sinds een NAVO-lid een Russisch vliegtuig heeft neergehaald. De laatste keer was in 1952 - midden in de Koude Oorlog - toen Amerikaanse Sabre Jets vier Russische MIGs neerhaal den boven Noord-Korea. Vladimir Poetin sprak van 'een dolksteek in de rug' in de geza menlijke strijd tegen de terreur. De Russische minister Sergej La- vrov van Buitenlandse Zaken zeg de meteen een toevallig voor van daag gepland bezoek aan Turkije af. Ook ontraadde zijn ministerie Russische toeristen nog langer naar Turkije te reizen. Die eerste represaille is meteen een stevige aderlating voor het Turkse toeris me, want zo'n 5 miljoen Russen strijken jaarlijks neer aan de kus ten van Alanya en Antalya. Handlanger „In plaats van contact met ons op te nemen, wendde Turkije zich di rect tot zijn NAVO-partners om het incident te bespreken. Alsof wij een Turks vliegtuig hadden neergeschoten en niet andersom", brieste Poetin. Impliciet verweet hij Turkije ook een handlanger van IS te zijn door olie te kopen die de terreurbeweging vanuit Sy rië illegaal aftapt en verhandelt. Van zijn kant zocht de Turkse premier Davutoglu steun bij de NAVO die in Brussel in spoedzit ting bijeenkwam. Ook trok hij bij de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties in New York aan de bel. Turkse diplomaten drongen er bij de Britse voorzitter op aan actie te ondernemen om de Turkmeense burgers in het noordwesten van Syrië te beschermen. Het neerschieten van het Russi sche vliegtuig hing al langer in de lucht. De Turkmenen worden al ruim een week bestookt door Rus sische bommenwerpers en op de grond aangevallen door zowel troepen van het Assad-regime als door militairen uit Iran en strij ders van Hezbollah uit Libanon. De Turkmeense minderheid be woont een deel van de strategisch gelegen kustregio, die tot voor kort in handen was van de Islami tische Staat (IS). Syrische troepen, die loyaal zijn aan Assad, willen hun gebied ten noorden van de havenstad La- takiya snel zo ver mogelijk uitbrei den om straks sterker te staan in de onderhandelingen over een wa penstilstand die begin januari zou moeten beginnen. Vorige week riep Turkije de Russische ambassadeur op het matje om een protest in te dienen tegen de Russische bombardemen ten op de Turkmeense dorpen op slechts een paar kilometer van de Turkse grens. In het gebied bevin den zich geen IS troepen meer of andere terroristische groepen, dus de aanvallen dienen onmiddellijk gestaakt te worden, aldus de Turk se autoriteiten. De Russische ge zant werd tevens te verstaan gege ven dat Turkije zich het recht voor behield om in te grijpen als Russi sche vliegtuigen de Turkse grens zou bedreigen. Gisterochtend was het zover. Trigger happy Eerder al schonden Russische ge vechtsvliegtuigen diverse keren het Turkse luchtruim, maar toen bleef het bij protesten en de ver ontschuldiging van Moskou dat het per ongeluk was en dat slecht weer de oorzaak was van de inci denten. Nu was de Turkse lucht macht wel 'trigger happy'. Dat komt vooral omdat de Russen bloedverwanten van de Turken in Syrië aanvallen. En omdat de rege ring van premier Davutoglu steeds meer onder druk staat van Russische gevechtsvliegtuigen schonden het Turkse luchtruim al diverse keren Turkmeense dorpen aan de grens met Ttirkije worden sinds ruim een week bestookt door Russische bommen TURKIJE nationalisten om de Turkmenen te hulp te komen en de Russen een lesje te leren. Turkse nationalisten die wil den protesteren bij het Russische consulaat in Istanbul, vielen in het weekend bij vergissing het Ne derlandse consulaat aan. Ze zagen de Nederlandse vlag aan voor de Russische, die dezelfde kleuren rood, wit en blauw heeft. Ze klom men tot bovenin het buitenste be veiligingshek en bekogelden het consulaat met eieren en tomaten. Er was op dat moment geen poli tiebescherming voor de diploma tieke post. Consul-generaal Robert Schud- deboom heeft protest ingediend bij Turkse autoriteiten. Tijd voor winteronderhoud aan uw huis! WOENSDAG 25 NOVEMBER 2015 Spanning Rusland-Tlirkije loopt op na schietincident door onze correspondenten Joost Bosman en Mark Guillet TURKIJE Antakya O Samandag O Turkse luchtmacht haalt Russische Soechoj neer Yayladagi Soechoj Soe-24 2 Piloten Max. 1550 km/u Bereik: 2500 km lOkm Latakia pJabla De Turkse televisie toont beelden van het neergeschoten toestel na bij de Syrisch-Russische grens. foto EPA/ Haberturk tv Turkmeense rebellen O Troepen Assad O IS ^Koerden 251115 itu ONDERHOUD 6% BTW! altijdgoedinonderhoud.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3