het vmbo 'De havo staat me helemaal niet aan' Vriendenclub groeit uit tot platform IJZEL peil te houden stuiten op wettelijke obstakels ZEELAND 3 'Vergiftigde' hond at ijzerdraad de helft van de tijd les volgt op de school waar hij staat ingeschre ven. Dat wordt nu niet opgelost." Frank Neefs, rector van het Zwin College in Oostburg, vindt de maatregelen van Dekker ook te 'Profielen waarvoor weinig belangstelling is, zullen we moeten verdelen over de scholen' mager. „Het grote probleem in Zeeuws-Vlaanderen is de afstand. Wij kunnen hier niet dezelfde keuzes maken als in de grote stad. Een profiel schrappen kan niet, want dat betekent dat leerlingen ver moeten reizen of een negatie ve opleidingskeuze maken. Daar zou de overheid meer aandacht voor moeten hebben." In 2017 wordt in Terneuzen het Centrum voor Toptechniek geo pend: een samenwerking tussen scholen, bedrijfsleven en over heid. Mbo'ers en vierdejaars vmbo' ers uit de hele regio krijgen er les. Dekker schrijft dat schoolbestu ren aan zet zijn om te zorgen voor een goed onderwijsaanbod in de regio. Daarvoor moeten ze samen werken met elkaar, met het be drijfsleven, met lokale overheden en met andere betrokkenen. Dekker neemt een aantal maatre gelen om de scholen te stimule ren. Zo is er een toolbox, die scho len helpt om te bepalen welke vmbo-profielen ze willen aanbie den. Daarnaast zijn regionale pro cesbegeleiders actief, betaald door het ministerie, die scholen helpen met een toekomstplan. Het programma Toptechniek in Bedrijf versterkt de samenwer king tussen bedrijven en scholen. Elke regio moet een plan maken, waarin afspraken staan over het onderwij saanbod. De vmbo-leerlingen van het Vakcollege Walche ren staan dinsdagmid dag achter machines in het technum bij Scalda in Vlissin- gen. Ze worden ingewijd in de me taalwereld. Mart Stouten (15) uit Vlissin- gen weet al zijn hele leven dat hij de techniek in wil. „Mijn vader heeft een eigen bedrijf. Ik ben van jongs af aan al met metaal bezig: ik hielp mijn vader vaak met het slopen van auto's. Dat ik naar het vakcollege zou gaan, was snel be slist. Alles wat ik hier leer, kan ik mee naar huis nemen. Dat vind ik leuk. Ook al had ik het gekund, dan wilde ik niet naar een hoger niveau dan het vmbo. De havo staat me helemaal niet aan. Leren uit boeken is niks voor mij." Chiel Temminck (15) uit Mid delburg was nog niet bekend met techniek, maar hij is blij dat hij voor het vakcollege gekozen heeft. „Mijn vader heeft me gepusht. Hij zei dat het echt iets voor mij was en dat je in de techniek goed geld kunt verdienen. Ik kon ook naar de mavo, maar ik heb geen zin om elke avond voor toetsen te leren. Ik vind het leuk met machines te werken. En je ziet meteen resul taat van wat je doet." Mart: „In de tweede hebben we banken, eetta- 'lk kon ook naar de mavo, maar ik heb geen zin om elke avond voor toetsen te leren' fels en stoelen gemaakt voor het restaurant in de school. Ik vond het leuk dat de dingen die we ma ken, echt gebruikt worden." Op het vakcollege maken de jongens in de derde klas kennis met onder meer bouw, metaal en elektrotechniek. In de vierde klas kiezen ze een vakgebied, en daar na stomen ze in één keer door naar een mbo-diploma bij Scalda. Chiel is blij dat hij naar zijn vader geluisterd heeft. „Als je het leuk vindt om met je handen te wer ken, dan moet je zeker naar het vakcollege gaan." KLOOSTERZANDE. Inwoners van de Bloemenbuurt in Kloosterzande zijn ongerust na de 'vergiftiging' van een vier maanden jonge hond, afgelopen weekend. Drie centime ter ijzerdraad haalde de dierenarts uit de buik van het hondje van Esmeralda Hopstaken, dat gewoon in de achtertuin liep. Het ijzerdraad zat verstopt in zakjes eten en afval dat over de schutting was gegooid. „Mijn hond is zondag geopereerd en nu gelukkig herstellende", ver telt ze. „Maar het scheelde niet veel of het ijzerdraad had zijn darmen doorboord. In Terhole is hetzelfde gebeurd bij een hond en in de Bloe menbuurt is een poes vergiftigd", weet ze. Een bericht op Facebook dat al meer dan 100 keer is gedeeld, roept mensen op alert te zijn. Het idee komt van de Zeeuwse Connectie, een netwerk dat be gonnen is als een Facebookgroep van Zeeuwse vrienden die buiten de provincie waren gaan wonen, maar contact wilden houden. Steeds meer mensen vonden de pagina. Er kwam een Linkedln-groep bij en de initiatiefnemers ]im Goedhart en Frederik Sinke gin gen ook bijeenkomsten organise ren in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Inmiddels is in okto ber voor het vierde achtereenvol gende jaar tijdens een terugkom- dag in de Abdij in Middelburg de Zeeuwse Pioniersprijs uitgereikt. Het Zeeuws Platform is de vol gende stap van de Zeeuwse Con nectie. Het doel is dat mensen met een hart voor Zeeland elkaar vinden. Het initiatief sluit aan bij de doelstelling 'anders samenwer ken voor Zeeland' die het dage lijks provinciebestuur heeft opge nomen in zijn coalitieakkoord. Kamer Gedeputeerde Jo-Annes de Bat is enthousiast. „Van de zomer speel de de kwestie van Zeeuwse stu denten die in de Randstad moei lijk aan een kamer komen", geeft hij als voorbeeld. „Via zo'n plat form zouden ze geholpen kun nen worden door een ex-Zeeuw. Voor al uw inlijstwerk iiiuij,i„uiüiii^l Of denk aan iemand die in Zee land komt werken, maar graag wil dat zijn partner hier ook aan het werk kan. Die kan dat uiten op zo'n platform waarop ook werkgevers actief zijn." Database Het platform biedt plek aan nieu we Zeeuwen (import-Zeeuwen), vertrokken Zeeuwen (ex-Zeeuw en) en teruggekeerde Zeeuwen (boemerang-Zeeuwen). Het moet meer worden dan een website. Er moet een database onder hangen en de toegang moet laagdrempe lig zijn. De provincie subsidieert het haalbaarheidsonderzoek met 26.000 euro. Het moet uiterlijk 31 maart 2016 klaar zijn. WOENSDAG 25 NOVEMBER 2015 worstelen met vmbo Guus Hagt, Mondia Scholengroep Chiel Temminck (15) uit Middelburg door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. Je hebt import- Zeeuwen, ex-Zeeuwen en boeme rang-Zeeuwen. De provincie heeft 26.000 euro over voor een Zeeuws Platform waarop ze digi taal zaken met elkaar kunnen doen. LIST IN LIJSTEnL jAS Biezelingsestraat 102A - Kapelle 0113-342383 www. lijstenmakerijgijzelnl Ö^TemmftK* Chiel Temminck (links) en Mart Stouten (beiden 15) zitten in de derde klas van het Vakcollege Walcheren, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31