Amazone Dinja van Liere staat nu op eigen benen Erekoord voor heldendaad 7 ton voor restauratie Slot Oostende Toerisme groeit bovengemiddeld Het toerisme groeit bovengemiddeld hard in Zeeland. Opvallend is dat vooral veel meer Belgen voor Zeeland kiezen. 'i WOENSDRECHT. Trots toont Bart de Smet, korporaal eerste klas uit Biervliet, het erekoord om zijn schouder dat hij sinds gisteren mag dragen. Het militaire erekoord wordt slechts enkele keren per jaar uitgereikt voor 'kordaat optreden, onder bijzondere omstandigheden'. En dat is wat de Zeeuws-Vlaming, actief bij de luchtmachtbrandweer op de vliegbasis Woensdrecht, deed toen hij op 7 april een man het leven redde door hem op tijd te reanime ren. De Smet was die dag in Biervliet op weg naar de voetbaltraining, toen hij bij de tennisbaan een tennisser zag die onwel was geworden. Samen met een vriend reanimeerde hij de man totdat de ambulance arriveer de. „Ik ben brandweerman. Dat doe je gewoon", aldus De Smet. „Je zet direct een knop om, want dat is wat je doet: mensen helpen." MIDDELBURG. De Vlaamse tongval is steeds vaker te horen op de Zeeuwse stranden, in vakantiepar ken en op de terrassen. Sinds 2012 is het aantal overnachtingen dat door Belgen is geboekt spectacu lair gestegen. Bijna één op de tien vakantiegasten komt inmiddels uit België, zo blijkt uit cijfers van de VW Zeeland. Tussen 2012 en 2014 steeg het aantal 'Belgische' overnachtingen in Zeeland met 45,6 procent tot in totaal 936.000. Dat is fors boven het landelijke gemiddelde van 19,5 procent. Zeeland scoort overigens niet al leen bovengemiddeld wat de Bel gische vakantiegangers betreft. Volgens de VW Zeeland steeg het aantal overnachtingen in 2013 en 2014 met in totaal 21,4 procent. De in absolute aantallen veel be langrijkere binnenlandse markt kende ook een plus. Zeeland no teerde in de periode 2012-2014 een groei van 14,2 procent, terwijl het aantal binnenlandse overnachtin gen in Nederland gemiddeld met bijna 6 procent daalde. Ook de Duitsers boekten in Zeeland meer overnachtingen: plus 26,4 procent. Directeur Patrick Polie van de VW Zeeland heeft nog geen cij fers over dit jaar, maar hij is opti mistisch: „De toeristische sector stond enkele jaren flink onder druk. Sinds 2013 zien we een mooie groei, die zich ook in 2015 lijkt door te zetten. De toeris tische sector is bijna de enige sec tor die in tijden van economische krimp een groei laat zien." Campagne Het succes is de recreatiesector niet aan komen waaien. De VVV Zeeland heeft de afgelopen jaren veel geld gestoken in promotie. Er werd 2,5 miljoen euro besteed aan onder meer een tv-campagne in Nederland en Vlaanderen, online-campagnes en campagnes in het buitenland in samenwer king met het Nederlands Bureau voor Toerisme en Congressen. Dat geld kwam van de provincie Zee land (1,8 miljoen euro) en van ge meenten en ondernemers (samen 700.000 euro). VW-directeur Polie: „Hoewel er altijd meerdere factoren zijn die dit bepalen, ben ik er van over tuigd dat de campagne hier een be langrijk aandeel in heeft gehad om Zeeland weer boven aan het verlanglijstje te krijgen bij een gro te groep potentiële gasten." Provinciaal bestuurder Carla Schönknecht is uiteraard zeer te vreden over de jongste cijfers van de VW Zeeland. „Het aantal overnachtingen liet al een paar jaar een forse achteruit gang zien. Met de campagne heb ben we dit tij kunnen keren. Goed nieuws, omdat de vrijetijdsecono- mie erg van belang is voor onze provincie. Zo zorgde het in 2014 voor 1,8 miljard euro aan bestedin gen in Zeeland en 9,4 procent van de Zeeuwse werkgelegenheid", al dus de gedeputeerde. MIDDELBURG, De provincie steekt 730.000 euro in de restauratie van Slot Oostende in Goes. Het pand bij het centrum van de stad, aan de Singelstraat, wordt opgeknapt en er komt een horecagelegenheid in. De BV Jacoba van Beieren van Yamina Abdoun en Anita Maas koopt het slot aan van de gemeen te Goes om er een brasserie en een bierbrouwerij in te vestigen. Voorwaarde is het monumentale pand op te knappen en een open baar toegankelijke verbinding te maken tussen de parkeergarages en de binnenstad van Goes. Daar voor moet een pand in de Wijn gaardstraat gesloopt worden voor een nieuw poortgebouw. De monumentale delen van het slot - de ridderzaal, de gewel ven en de kasteeltuin - worden ge restaureerd. De investering in het gehele complex is een veelvoud van de subsidie die de provincie toekent. Volgens het dagelijks pro vinciebestuur draagt de restaura tie van het slot bij aan de aantrek kelijkheid van Goes. www.pzc.nl walcheren@pzc.nl WOENSDAG 25 november 2015 Zeeland Belg weet Zeeland te vinden I door Theo Giele 45,6 In 2012 waren de Belgen goed voor 643.000 overnachtingen in Zeeland, in 2014 was dat aantal 936.000. Een stijging van 45,6 procent. Dit jaar wordt een verdere groei verwacht. foto Mediacentrum Defensie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29