1 1 9 Omstreden filmbiografie volgende week in Nederlandse bioscopen 25 Ed Sheeran in 'Bridget Jones' Voorstelling over Dietrich en Piaf Kate Winslet is vrijwel onherkenbaar als assistente van Steve Jobs in film over zijn leven. „Hij was een ingewikkeld mens." Show Entertainment Popster Ed Sheeran (foto) heeft een rol gescoord in de nieuwe Bridget Jones-film. Dat heeft de zanger verklapt via Instagram. De opnames zijn vorige maand in Londen begonnen. De film is in september 2016 te zien. Mariene Dietrich (1901-1992) en Edith Piaf (1915-1963) staan centraal in de voorstelling In bed met Edith en Mariene van Daniël Cohen. Die is vanaf 6 mei te zien in theater Het Zonnehuis in Amsterdam. De zangeressen behoren tot de beroemdste vrouwen uit de 20e eeuw. Kate Winslet vraagt het zich hardop af. „Was Steve Jobs een slechte vader?" Ze speelt in Steve Jobs, een filmbiogra fie over de oprichter van het Ap ple-concern, de rol van diens assis tent Joanna Hoffman. In de film, die in Amerika veel ophef veroor zaakte vanwege de vermenging van feiten en fictie, komt vooral zijn gecompliceerde en gestoorde verhouding met zijn dochter ter sprake. „In elk geval was Jobs geen voorbeeldige vader", vervolgt Winslet. „Hij heeft een heel merk waardige verhouding met haar. Hij stoot haar af, en dat stuit te gen de principes van Joanna die hem voor het blok zet: 'Doe nor maal, of ik stap op'. Joanna heeft zonder meer een grote invloed ge had op het leven van Jobs. Zij is het typische voorbeeld van een vrouw op de achtergrond die me debepalend is voor het succes van deze visionaire man op wie zij vol gens mij wel verliefd was." Winslet noemt hem 'een inge wikkeld mens vol obsessies'. „Maar daarin was hij niet uniek", voegt ze daar meteen aan toe. Ik heb in de filmwereld tal van figu ren ontmoet die net zo'n obsessief karakter hadden. Namen? Die noem ik liever niet." Zelfheeft Winslet, die vorige maand haar 40e verjaardag vierde, haar privéleven beter voor elkaar. Op dit moment is zij getrouwd met Ned Rocknroll (geboorte- naam: Ned Abel Smith) die werkt voor het ruimteproject Virgin Galactic van multimiljonair Ri chard Branson, zijn oom. Het is haar derde huwelijk. Het paar 'Ik dacht echt dat mijn borsten veel te groot waren voor deze rol. Joanna is heel anders gebouwd dan ik' heeft een zoontje van bijna twee. Ook van twee van haar vorige echtgenoten (James Bond-regis- seur Sam Mendes en filmmaker Jim Threapleton) heeft Winslet een kind van respectievelijk 11 en 15 jaar. Het klinkt tamelijk ingewik keld om met zoveel verschillende mensen familiebijeenkomsten te organiseren, maar dat valt reuze mee, bezweert Winslet. „Het gro te voordeel is dat iedereen uitste kend met elkaar kan opschieten. En waarom zou ik ingewikkeld doen? Niemand hoeft zich ergens voor te schamen, toch? Ik doe het in elk geval niet." Aanvankelijk was zelfs een ac trice van het kaliber Kate Winslet bang om niet in aanmerking te ko men voor een door haar felbegeer de filmrol. Dat was het geval met de rol van Joanna Hoffman, naast assistent ook de vertrouwelinge van Steve Jobs (1955-2011). Alleen klinkt de reden voor haar twijfel tamelijk ongewoon. Nadat Winslet een foto van de echte Hoffman ('Een iel vrouwtje van Pools-Armeense komaf') had gezien sloeg de twijfel bij haar toe. „Ik wilde haar dolgraag spe len, maar lijk in geen velden of we gen op Joanna", zegt Winslet in Londen aan de vooravond van de première van de film. Ze moet er nog steeds om la chen. „Ik dacht echt dat mijn bor sten veel te groot waren voor deze rol. Joanna is heel anders ge bouwd dan ik. Ik heb een nogal weelderig lijf. Bovendien heb ik geen donker haar zoals Joanna. Maar dat is natuurlijk geen pro bleem, want daarvoor zijn prui ken uitgevonden." De actrice zond haar echtge noot erop uit om de pruiken te ko pen die zij bij de auditie wilde ge bruiken. „Ik had afbeeldingen van Joanna met enige moeite op inter net opgezocht en wist dus een beetje hoe zij eruitzag. Vervolgens heb ik een foto van mijzelf ge maakt met pruik maar zonder ma- ke-up en die naar de producent van de film opgestuurd. „Binnen de kortste keren stond Danny Boyle (de regisseur, onder meer bekend van Trainspotting, red) voor mijn neus. Later heb ik de echte Joanna ontmoet. Daar 'Ze was medebepalend voor het succes van Steve Jobs, op wie zij volgens mij wel verliefd was' heb ik veel baat van gehad. Vooral om vast te stellen hoe zij formu leert." Winslet is onherkenbaar in de film. Hoffman lijkt in eerste in stantie op een onderdanig muisje, maar is, zoals al snel in de film blijkt, een veerkrachtige vrouw die de grillen van de enigszins au tistisch lijkende Jobs jarenlang pa reert. Vooral diens moeizame ver houding met zijn dochter is voor haar een bron van ergernis. Voor dit soort zware rollen draait de Oscarwinnares (voor haar rol in The Reader) haar hand niet om. Sinds haar doorbraakrol in Heaven ly Creatures van regisseur Peter Jackson, waarvoor zij als 17-jarige het Internationale Filmfestival van Rotterdam bezocht, heeft Winslet bewezen tegen een stoot je te kunnen. De gekte die vervolgens los barstte na het immense succes van Titanic (1997) heeft zij al die ja ren met opvallende nuchterheid ondergaan. „Ik was destijds totaal verbijsterd dat zoveel mensen naar die film zijn gegaan. Het lief desverhaal dat Leonardo en ik kon den spelen raakte kennelijk een snaar. Zelfben ik nog altijd trots op die film, vooral omdat het er aanvankelijk niet naar uitzag dat Titanic een succes zou worden." Voor de rol in Titanic kreeg zo wel DiCaprio als Winslet geen Os car. Wellicht komt Winslet in aan merking voor haar aandeel in de Steve Jobs-film. De actrice (zes keer genomineerd, één keer win naar) zegt: „Ik ben daar helemaal niet mee bezig. Totdat je uiteraard in dat Oscarcircus moet optreden. Dan wil je winnen. Maar het is voor mij meer een bonus, geen must." WOENSDAG 25 NOVEMBER 2015 Cultuur Ik wilde fcfcr 7 - deze rol 'mf dolgraag Kate Winslet in de film Steve Jobs. foto Francois Duhamel door Ab Zagt Steve Jobs gaat op 3 december in Ne derland in première.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25