Dezelfde tattoo als je vriendin Redder Bart krijgt militair erekoord Ramp 1953 had nog erger kunnen zijn Timo gaal nog wél naar het vmbo X S0EEH Straaljager neergehaald Het is Ruslands eigen schuld dat een gevechtsvliegtuig is neerge haald boven Turkije, zegt NAVO. •ïTN All you can watch I Netflix, HBO, KPN Play en Videoland: zoek de verschillen BRUSSEL. De NAVO heeft Rusland herhaaldelijk gewaarschuwd voor de risico's die het land loopt wan neer het dicht in de buurt van de NAVO-grenzen komt. Dat zei se cretaris-generaal Jens Stoltenberg gisteren. Dat de Russen, anders dan ze zelf beweren, het Turkse luchtruim hebben geschonden, staat voor hem vast. Na het incident waarbij twee Russische piloten sneuvelden, kwamen de 28 NAVO-ambassa- NAVO-baas Stoltenberg roept op tot 'kalmte en diplomatie' om verdere escalatie te voorkomen. deurs gisteren voor een speciale vergadering bijeen in Brussel, op verzoek van Turkije. De Russische president Poetin beschuldigde de Turken ervan met 'terroristen' te heulen. De Turkse president Erdo- gan verdedigde in Ankara het recht van zijn land om zijn gren zen te verdedigen. Volgens de Turkse generale staf naderden twee Russische Soe- choi-24 straaljagers het Turkse luchtruim. Binnen vijf minuten werden ze tien keer gewaar schuwd dat ze rechtsomkeert moesten maken. Toen ze niet rea geerden, schoot een Turkse F-16 het toestel neer. De twee piloten wisten zich met hun schietstoel te bevrijden en probeerden met hun parachute in pro-Assadterrein te recht te komen. Ze werden vanaf de grond beschoten door Turk meense rebellen, maakte een van hun commandanten bekend. Geen van beide piloten overleefde die beschieting. Met spierballentaal en een op roep tot een toerismeboycot van Uirkije heeft Poetin zijn woede geuit over het neerschieten van het gevechtsvliegtuig. Stoltenberg is niet onder de indruk. „De gegevens van diverse bond genoten sporen met die van Tur kije", aldus de NAVO-leider na spoedberaad van de NAVO-raad, het hoogste orgaan van het bond genootschap. Volgens Stoltenberg zijn 'kalm te en diplomatie' vereist om tot de-escalatie te komen. Hij juicht toe dat er al contacten zijn ge weest tussen Moskou en Ankara en hoopt dat die niet alleen over dit incident gaan, maar ook over mechanismen om herhaling te voorkomen. Hij noemde de situa tie 'ernstig'. Net als veel westerse landen twijfelt Stoltenberg aan de bedoe lingen van de Russische interven ties in Syrië. Rusland is er op ge brand om bondgenoot Assad aan de macht te houden. Stoltenberg: „Onze gemeenschappelijke vijand is IS, maar het merendeel van de Russische aanvallen was op gebie den waar IS niet zit." Auteur Koos Hage (Stavenisse, 1947) bundelt in de atlas de luchtfo to's van de 95 dijkgaten, die Rijks waterstaat op 7 en 9 februari 1953 liet maken. In het hoofdstuk over de stormvloed laat hij K. Postma, hoofdmeteoroloog KNMI aan het woord. Die vertelt: „Het had overi gens nog best erger kunnen zijn. Want bijvoorbeeld de afvoer van de rivieren was minder groot dan nor maal en het was een Taag' springtij. Dus het water had nog wel een paar decimeters hoger kunnen zijn." Nu waren er door de watersnood 1836 dodelijke slachtoffers te betreuren. In de Atlas wordt duidelijk dat de dijken vlak voor de Ramp in slechte staat verkeerden: 'te laag, te smal en ook te steil'. Hage schrijft: „Sommi ge zijn maar 1,5 meter breed, 'katten- ruggen' genoemd. 'Wanneer je met hoog water over zo'n dijk liep, voel de je ze bewegen'." Volgens Hage heeft de extreme en langdurige noordnoordwester- storm voor extreem hoogwater ge zorgd. Met ook nog eens hoge gol ven. Het waterpeil had dus nog be duidend hoger kunnen zijn. Hoe dichter de maan bij de aarde staat, hoe sterker de aantrekkingskracht en hoe hoger het waterpeil. Op 1 fe bruari 1953 stond de maan op maxi male afstand van de aarde (405.500 kilometer). Daardoor bleef het wa terpeil enkele decimeters lager dan wanneer de maan op het dichtst mogelijke punt bij de aarde had ge staan, op ruim 363.000 kilometer. Timo Surenbroek (15) uit Vlissingen gaat naar het vmbo. Hij zit in het derde jaar op het vakcollege Walcheren. „Techniek is leuk, omdat je veel met je handen doet", vindt hij. „Ik wil later lasser worden, op een groot schip." Timo is een uitzondering, want het vmbo krijgt de komen de vijftien jaar veel minder leerlingen. Omdat er minder kinderen zijn in Zee land, en omdat steeds meer jongeren liever naar de havo willen. PAGINA 9 www.pzc.nl Editie WALCHEREN WOENSDAG 25 november 2015 257e jaargang nr. 278 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,11 0° Talrijke buien NAVO: Rusland zat fout door onze correspondent Frans Boogaard pagina 3: Spanning Rusland-Turkije loopt op na schietincident door Jan van Damme OUWERKERK. De watersnood van 1 februari 1953 had nog veel erger kunnen uitvallen. Dat staat te lezen in de Atlas van de Watersnood 1953, die vrijdag in het Waters noodmuseum in Ouwerkerk wordt gepresenteerd. Koos Hage Zeeland 8 en 9: Alle dijkgaten van 1953 komen in beeld 8 711688 555530 ZEELAND 2 3 oto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1