<k PZC traint mee HUGO BORST OVER DE BAND TUSSEN MOEDER EN ZOON 18 SPORT Ineens snap ik hoe een boter ham in een tosti-ijzer zich voelt. Ik heb zoveel bescher mende kledingstukken aan, dat ik word geplet. Mijn benen zijn verpakt in een soort scheenbe schermers (maat XXXXXXXL) die legguards heten, om mijn schoe nen zitten kisten, over mijn edele delen een tok, daaroverheen een broek met dikke platen, om mijn torso een body protector, om mijn handen joekels van handschoenen en op mijn hoofd een helm met tralies ervoor. Maar het is nodig. Teddybeer Ik train vanavond mee met de keepers van het Nederlands hock eyteam, Jaap Stockmann en Pir- min Blaak. We worden onder han den genomen door keeperstrainer Simon Zijp. Hij ziet eruit als een grote teddybeer, maar dan wel eentje met sadistische neigingen. Hij gooit en slaat een avond lang ballen op ons af - en lacht heel vi lein bij iedere fout die ik maak. Maar dat hoort erbij, volgens hem. Daar word ik groot van. Groot zijn: dat is geen overbodi ge luxe als hockeydoelman. Jaap en Pirmin zijn allebei dik 1 meter 90: zet ze in een hockeydoel en je hebt de indruk dat er kleerkasten onder de lat staan. Vergeleken bij hen ben ik hooguit een keuken kastje. Bewegen in een tosti-ijzer blijkt zo moeilijk als het klinkt. Rennen met legguards aan is te ver gelijken met salsadansen op klom pen: het gaat allemaal nogal lomp. Als ik op de grond lig, moet er een bij de ballen in de hoek zijn voet balkeepers beter. Die zijn gewend om naar een hoek te zweven, dat doen wij niet of nauwelijks: een hockeydoel is veel kleiner." Maar hoe ingewikkeld het ook is om dat kleine balletje uit het doel te houden met een tosti-ijzer aan: na een uurtje begint het te wennen. Althans, dat gevoel heb ik. Ik krijg het idee dat ik niet al leen een stick en een paar hand schoenen aan heb voor de sier: er komt af en toe zowaar een bal te genaan. Volgens Stockmann ben ik er klaar voor. 'Er', dat is een ros sig, geblokt kereltje dat net het veld op is komen lopen. Mink van der Weerden heet hij - de beste strafcornerspecialist van de pla neet. Volgens Jaap pusht hij „een kilometertje of 120, 130 per uur". Het kan ook 140 zijn, want Jaap heeft het nooit gemeten. Spijt Van der Weerden rost een paar ballen op het doel als war- ming-up en vraagt me dan hoe veel ik er stop als hij tien strafcor- ners neemt. Ik zet eerst in op drie, maar laat me vervolgens door Stockmann opjutten om de lat naar vier te tillen. Dat moet toch lukken? Zo groot is dat hockey doel toch niet? En die Mink is ook geen onfeilbare robot, toch? Na de eerste strafcorner heb ik al spijt. Ik zie de bal pas als 'ie in de boven hoek naast me hangt. De tweede hoor ik alleen maar. Daarna begint Van der Weer den ook nog schijnbewegingen door zijn slag te mixen: hij doet alsof hij naar rechts pusht - maar zodra ik een stap die kant op maak, vuurt hij 'm links in de hoek. En als ik denk dat hij één schijnbeweging in zijn push legt, maakt hij er doodleuk een dubbe le van: ik kom niet eens in de buurt van de bal. Het is alsof ik vliegen uit de lucht moet slaan met een satéprikker. Van de tien stop ik er precies nul. Ik krab op mijn achterhoofd, staar naar de ballen die naast el kaar in het doel liggen. Met een mond vol tanden trek ik alle be schermende kleding uit en lever ik mijn stick weer in. Als ik even later onder de douche sta, kan ik Mink van der Weerden nog horen lachen. hijskraan aan te pas komen om me weer op mijn benen te krij gen. Die tijd krijg ik niet. Bij iede re bal die ik niet meteen naar de zijkant of over de achterlijn werk, roept Zijp: „Rebound'.'.'." - het te ken dat de bal vrij is en dat Stock mann en Blaak zich er ook op mo gen storten. De ballen komen overal van daan: links, rechts, boven, onder en via speciaal daarvoor opgestel de balkjes. Sommige oefeningen zijn zo onmogelijk dat ik ze in geen honderd jaar onder de knie zou krijgen. Voorbeeld: hooghou den met één bal op je ene hand schoen, en dan een andere bal die op het doel gegooid wordt stop pen met je andere hand. Vrijwel iedere trainingsvorm draait om reageren, niet om antici peren. Zomaar een hoek induiken omdat je dénkt dat de bal daar komt, dat doe je maar bij voetbal. Met je handen op je knieën wach ten op de bal ook. Jaap Stockmann trainde een tijdje geleden mee met de keepers van AZ. „Dan zie je dat er overeenkomsten zijn, maar ook grote verschillen. Bij de ballen dichtbij reageer ik sneller, 'Sommige oefeningen zijn zo onmogelijk, dat ik ze in geen honderd jaar onder de knie krijg' en de impact van dementie VUL DE BON IN OF BESTEL VIA PZC.NL/HUGOBORST Keepen in een tosti-ijzer <iiAih Sportjournalist Thijs Zonne veld traint de komende maan den mee bij verschillende sporters en teams. Vandaag deel 3: op bezoek bij de keepers van het Nederlands hockeyteam. Thijs Zonneveld wordt in zijn 'to sti-ijzer' gehesen. foto Koen Verheijden Op ontroerende en vaak geestige wijze vertelt Hugo Borst over de ingrijpende gevolgen van zijn moeders aftakelende geest. Ook beschrijft hij hoe de onvermijdelijke verhuizing naar een verpleeghuis verloopt. Intussen haalt hij herinneringen op aan zijn jeugd en aan zijn moeder in betere tijden. Ma is een liefdevol portret over de band tussen moeder en zoon en een indringend verhaal over de impact van dementie. Bestel Ma nu zonder verzendkosten! 224 pagina's I Prijs: 17,50 Ook verkrijgbaar in de boekhandel. IK BESTELAANTAL BOEKEN VOOR 17,50 P/ST. ma hugo borst ZONDER VERZENDKOSTEN. artikelnr:00350wnm Geslacht: Man Vrouw Naam: Straat nr.: Woonplaats: Postcode: Telefoon: E-mail: Ik machtig Buckaroo Payment Services in opdracht van Wegener Media eenmalig het verschuldigde bedrag te incasseren van: IBAN: NI Handtekening Stuur deze bon in een ongefrankeerde envelop naar: Webwinkel lezersservice, Antwoordnummer 10008,5680 VB Best BPjJ Vragen? Bel 0900 - 2021352 (45 cent p.g.) Let op: verwerking van een bon order duurt tot 10 werkdagen na ontvangst betaling. Lees de overige voorwaarden op pzc.nl/hugoborst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18