223.000 Meeste bijstandsgezinnen in grote steden en gebieden waar inwonertal daalt Een groeiend aantal kinderen leeft in armoede. De sociale gevolgen zijn 'afschuwelijk'. 14 NIEUWS 9% -i w ROTTERDAM. Zelf vindt ze het 'niet zo erg' dat haar ouders moe ten rondkomen van een uitkering, zegt de 14-jarige Jhathavi Selliya aan de telefoon. „Ik krijg soms zak geld en heb laatst nog nieuwe schoenen gehad." Haar moeder schetst een ander beeld, eerder die middag op de bank in hun kleine, volle flat in de Rotterdamse wijk Katendrecht. Binnen is het schemerig. On danks de donkere regenwolken die buiten overtrekken, brandt in de woonkamer geen licht. „Het is moeilijk. De kinderen hebben veel vragen", zegt Yasotha Selliya. „Waarom gaan wij nooit op vakan tie? Waarom kunnen we onze zie ke oma in Sri Lanka niet bezoe ken? Waarom krijg ik die merk- schoenen niet en mijn klasgenoot jes wel?" Discussies die regelmatig ontaarden in ruzies. Jhathavi en haar zusje Washna- vi (10) delen een slaapkamer. Aan de muur hangen posters van tiene ridolen Selena Gomez en Ariana Grande. In het kamertje passen net twee bedden, een uitpuilende kast en één bureautje. Eigenlijk kan het zo niet langer, zegt hun moeder. Ook de jongste krijgt nu huiswerk. Zij moet daar voor uitwijken naar de huiska mer, waar vader voor de tv zit. En de oudste wil langer opblijven. Dat zorgt voor spanningen. „Hope lijk komen we snel in aanmerking voor een vierkamerappartement." Vorig jaar leefden 223.000 kin deren in Nederland in een bij standsgezin, 6,5 procent van het totaal. In 2009 was dat nog 'maar' 5,2 procent. „Het aantal volwassenen in de bijstand stijgt al een paar jaar. Dat zien we dus terug bij hun kinde ren", verklaart Jan Latten, hoofdde mograaf van het Centraal Bureau voor de Statistiek en hoogleraar Sociale Demografie aan de Univer siteit van Amsterdam. Rotterdam spant de kroon: daar groeit bijna een op de vijf kinde ren op in een bijstandsgezin. In de grote steden wonen naar verhou ding meer gescheiden moeders die alleen moeten rondkomen, ver klaart Latten. Bovendien zijn er meer niet-westerse allochtonen dan in andere delen van het land. Zij zijn vaker werkloos. Navagswaran Selliya raakte in 2007 werkloos. „Bij een ongeluk brak ik m'n rug en benen. Ik repa reerde caravans, maar nu kan ik niet meer zo lang staan", verklaart hij. Yasotha werkte jarenlang als schoonmaakster in een hotel. Maar dat zware werk kan ze door een nekhernia niet meer aan, ver telt ze. „Lichter werk, bijvoor beeld achter de computer, kunnen we niet vinden. We komen uit Sri Lanka. Daar hebben we nooit een diploma gehaald." Ook aan de randen van Neder land, in de krimpgebieden in het noorden en zuiden, groeien kinde ren relatief vaak op in armoede. Zo wonen veel bijstandskinderen in Heerlen, Groningen, Kerkrade, Enschede, Appingedam en Pekela. In die gebieden is weinig werk. Maar armoede komt overal voor, benadrukt directeur Jocelyn Nas- senstein-Brouwer van de Linda Foundation, die extraatjes regelt voor kinderen in gezinnen die het financieel zwaar hebben. Zelfs in het Gooi. „Denk aan moeders die achterblijven met schulden nadat vader met de noorderzon is ver trokken. Ze hebben weliswaar een dak boven hun hoofd en eten op tafel, maar daar is alles mee ge zegd. In zulke gezinnen heerst per manente stress. Is er nog wel ge noeg geld voor de boodschappen? Kinderen kunnen zelf geen ver jaardagsfeestje geven, dus worden ze ook niet uitgenodigd door ande re kinderen. Of ze gaan niet om dat ze geen geld hebben om een cadeautje te kopen. Ze worden va ker gepest, omdat er geen geld is voor leuke nieuwe kleren. Dat maakt ze erg kwetsbaar. Arm zijn is met veel schaamte omgeven. De sociale gevolgen van opgroeien in armoede zijn afschuwelijk." In veel gemeenten zijn speciale potjes voor sport, cultuur en schoolreisjes. Die moeten ook kin- 'Armoede is met veel schaamte omgeven. Het maakt kinderen kwetsbaar' deren in arme gezinnen de kans geven om mee te doen, zodat ze zich sociaal kunnen ontwikkelen. Zo kan de 10-jarige Washnavi dankzij zulke fondsen turnen en naar muziekles. Haar oudste dochter is meer op zichzelf, zegt Yasotha. „Meestal zit ze op haar kamer, met haar tele foon te spelen, muziek te luiste ren of te studeren. Op school doet ze het goed; ze zit in 3 havo en wil graag huisarts worden." De Selliya's kregen onlangs, net als 6.000 andere gezinnen in Rot terdam, via de gemeente 250 euro per kind om kleren, schoolspullen of sportmaterialen te kopen. De Linda Foundation besteedt het geld van donateurs aan vergelijkba re cadeaubonnen. Die kunnen ar me gezinnen uitgeven bij vier winkelketens die het initiatief sponsoren. Haar dochters waren uiteraard blij met het extra budget, vertelt Yasotha. Maar: „De bon was alleen te besteden bij V&D en Daka, rela tief dure winkels. Bij de Primark had Jhathavi veel meer kleren kun nen kopen in haar stijl." Jhathavi zelf kan niet wachten tot ze 15 is. „Dan neem ik een baantje in de supermarkt en kan ik zelf sparen voor dingen die ik leuk vind." "A '04 '06 '08 '10 '12 '14 door Annemieke van Dongen Vorig jaar leefden 223.000 kinderen in een gezin dat moest leven van een bijstandsuitkering. Jocelyn Nassenstein-Brouwer directeur Linda Foundation Steeds meer eren ening Moeder Yasotha, Washnavi (10) en vader Navagswaran Selliya. foto Marco de Swart Bijstandskinderen van het totaalaantal minderjarigen Per gemeente, 2014 3% 3 - 6% 6-9% Landelijk 251115 I JG I BRON: ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14