Debat op kousenvoeten over WD-leider Senaat NIEUWS 9 Klijnsma: meer keuze tussen vast of flexibel pensioen Besneeuwde Muur CDA: subsidie voor jager Brief fiscus blijft mogelijk hollands nieuwe. hollandsnieuwe.nl/pzc Mensen krijgen straks meer keuze in de manier waarop zij hun opgebouwde pensioen la ten uitkeren. Ze kunnen dan tot aan hun pensioendatum kie zen of zij daarna een vast pen sioen of een flexibel pensioen uitgekeerd krijgen. Het gaat om een bepaalde groep die nu ver plicht is op de pensioneringsda tum een vast pensioen te kie zen tegen de rente op dat mo ment. Dit zijn ongeveer 1 mil joen mensen, die een pensioen opbouwen via een premie- of kapitaalovereenkomst. Deze groep groeit de laatste jaren snel. Omdat de rentestand nu historisch laag is, krijgen dege nen met zo'n regeling die nu met pensioen gaan, de rest van hun leven ook een lager pen sioen. Staatssecretaris Jetta Klijnsma (Sociale Zaken) wil dat veranderen, zodat mensen zelf kunnen kiezen tussen een vast, een variabel pensioen of een combinatie daarvan. Ze diende gisteren een wetsvoor stel in bij de Tweede Kamer. Jagers in Nederland moeten voortaan betaald krijgen om overtollig wild af te schieten. Volgens CDA-Europarlementa- riër Annie Schreijer-Pierik zou dat hun nuttige functie in het natuurbeheer onderstrepen. Jagers zorgen net zo goed voor evenwicht in de natuur als mi lieuverenigingen, maar in het overleg met overheden staan zij op achterstand omdat ze niet worden gesubsidieerd, vindt Schreijer. Met belasting voordeel, subsidies en fondsen moet die in haar ogen scheve si tuatie worden rechtgetrokken. Haar voorstel komt volgende maand in stemming. Wie geen computer of internet heeft, digibeet is en geen vrien den of familie heeft om te hel pen, kan toch nog een papieren briefin een echte blauwe enve lop van de Belastingdienst krij gen. Staatssecretaris Eric Wie bes van Financiën komt daar mee tegemoet aan grote zorgen van ouderenbonden over zijn plannen om alle communicatie met de fiscus te digitaliseren. Ouderenbonden en partijen als het CDA en de Christenunie waarschuwen voor de gevolgen voor vooral ouderen. De Natio nale ombudsman overweegt een onderzoek, naar aanleiding van zo'n 300 klachten. 'Drinkwater in gevaar door gif Ultima' Straten en stoepen mogen straks niet meer worden schoongemaakt met het omstreden bestrij dingsmiddel Roundup, maar het alternatief is ook niet veilig. Het mid del Ultima kan ook een gevaar zijn voor het drinkwater, zegt vereniging van drinkwaterbedrij ven Vewin. Bijna 40 procent van Ne derland krijgt drink water uit oppervlak tewater. Oekraïense president naar Nederland De Oekraïense presi dent Petro Porosjen- ko brengt deze week een twee daags bezoek aan Nederland. Donder dag en vrijdag zal hij onder meer een ontmoeting hebben met koning Wil lem-Alexander, pre mier Mark Rutte en de voorzitters van de Eerste en Twee de Kamer. Het is de eerste keer dat de president sinds zijn aantreden in 2014 Nederland bezoekt. 'Ontsnapte man pleegt zedenmisdrijf Een 44-jarige man die vorige week ont snapte uit een ggz-instelling wordt ervan ver dacht dat hij een oudere vrouw heeft beroofd en mis bruikt. Dat maakte het OM gisteren be kend. De man mocht niet zonder begeleiding naar buiten. Hij liep weg in de nacht van don derdag op vrijdag en werd op vrijdag ochtend weer aange houden. Vanochtend vanaf tien uur worden alle senato ren gehoord over de vraag aan welke eisen de nieuwe senaatsfractievoorzit ter moet voldoen. In deze zogehe ten biechtstoelprocedure mogen Eerste Kamerleden hun gedach ten de vrije loop laten. De dertien- koppige fractie gaat in gesprek met partijvoorzitter Henri Keizer en vice-fractievoorzitter Helmi Huijbregts-Schiedon. Maidenspeech De vraag ligt op tafel of de voorzit ter vooral politiek behendig moet zijn, of iemand die met meer af stand kijkt naar de wetsvoorstel len. Een deel van de huidige frac tie vindt dat de recent teruggetre den Loek Hermans wel heel veel begrip had voor de eigen premier. Senator Fred Kappen vindt dat er een goede balans moet zijn tussen de politieke afweging en kijken naar de kwaliteit van wetgeving: „Slaat het te veel door naar de poli tieke kant, dan loop je het risico op groepsdenken." Oud-minister en oud-burge meester van Almere Jorritsma houdt vandaag haar maiden speech. Een aantal senatoren heeft geen zin te worden aangevoerd door iemand die nog maar net lid is van de Eerste Kamer. „Boven dien heeft mevrouw Jorritsma het verschil tussen de Eerste en Twee de Kamer nog niet helemaal in haar vingers", zegt een van haar collega's. Van wanten Jorritsma zou een fractievoorzit ter zijn die politiek van wanten weet. Jan Anthonie Bruijn zegt 'niks te melden' te hebben over een eventuele kandidatuur. „Eerst gaat het erom welk profiel de frac tie wil. Dan moeten mensen na gaan of zij daarin in passen. Kijk, als er gevraagd zou worden naar veel politieke ervaring, dan zou ik niet meteen aan mijzelf denken." Waarmee Bruijn suggereert dat als gezocht wordt naar een neut ralere fractievoorzitter, hij bereid is tot die rol. Andere senatoren brengen weer als bezwaar tegen Bruijn in dat hij een druk bezet hoogleraar is en bovendien auteur van het verkiezingsprogramma van de par tij. De veel genoemde en politiek zeer ervaren oud-minister van De fensie Frank de Grave zegt niet be schikbaar te zijn voor de post. Hij zou geen trek hebben in het debat over de combinatie van neven functies en het fractievoorzitter schap. Uit de biechtstoelprocedure van vandaag kan ook een nieuwe kandidaat tevoorschijn komen. Mocht er te weinig steun zijn voor één kandidaat, dan kan ook nog vi ce-fractievoorzitter Huij bregts-Schiedon worden gevraagd het een jaar te doen en dan op nieuw te kijken. iPhone 5s 200 MB/MIN/SMS extra voor slechts 1,- DINSDAG 24 NOVEMBER 2015 DEN HAAG ijtr. PEKING Chinese toeristen houden zich goed vast terwijl ze over de Chinese Muur lopen. Sneeuw en ijs maken de trappen van de be zienswaardigheid erg glibberig. In de Chinese hoofdstad Peking en het noordelijke deel van het land viel sinds het weekend flink wat winterse neerslag, foto Kevin Frayer/Getty Images BRUSSEL DEN HAAG UTRECHT DEN HAAG HEILOO door Jan Hoedeman en Laurens Kok Oud-minister Annemarie Jorritsma en wetenschapper Jan Anthonie Bruijn zouden overwegen zich kan didaat te stellen voor het voorzit terschap van de WD-fractie in de Senaat. De strijd om het leider schap wordt op kousenvoeten ge voerd, zo blijkt uit een rondgang in de fractie. zou zijn Helmi Huijbregts-Schiedon zou als tussenpaus kunnen fungeren als de stemmen in de fractie staken Loek Hermans moest aftreden vanwege een vernieti gend rapport over toezicht op Meavita Annemarie Jorritsma moet volgens sommigen eerst verschil leren tussen beide kamers Jan Anthonie Bruijn neutrale voorzitter kunnen totaal per maand Laat je ook blij verrassen en internet, bel en SMS zoals jij het wilt. Kijk voor dit en meer op: Toestel t.w.v. 504,- i.c.m. 2-jarig contract. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van 30,-. Aan deze uiting kunnen geen rechten worden ontleend. Actie geldig tot ten minste 15 december a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9