Afscheid van Schmidt Ook Marokkanen uit het Rifgebergte jagen op de Europese droom 8 NIEUWS Jonge, werkloze Berbers trekken naar Turkije en daarna richting Nederland of Duitsland. 'Niemand ziet het verschil.' ZEGHANGHANE. Honderden, ver moedelijk zelfs duizenden Marok kanen uit het noorden van het land zijn de afgelopen maanden op het vliegtuig naar Turkije ge stapt om van daaruit over te ste ken naar Griekenland. „Het is gaande sinds Merkel be gin september tegen vluchtelin gen zei: 'wees welkom", zegt Omar Naji van de AMDH in Na- dor, de grootste mensenrechtenor ganisatie van Marokko. Op Face- book en YouTube duiken video's op van jonge mannen die in een bootje naar Griekenland zitten, of die al in Duitsland zijn aangeko men. Een van hen geeft een gede tailleerde uitleg over de route en de kosten, ongeveer 4.000 euro voor de hele reis. In de koffiehui zen van Nador gaat het nergens anders over. Hoeveel mensen pre cies op weg zijn is onduidelijk: vliegmaatschappijen reageren niet of weigeren hun gegevens te over leggen, de Marokkaanse autoritei ten zwijgen. De Griekse politie kan ondanks herhaald verzoek geen cijfers overleggen. Maar bij veel reisbureaus in Nador is het druk. Hassan Laaroussi van Alsace Voyages verkoopt normaal zo'n vijf vluchten per dag naar Turkije, zegt hij. Sinds een maand of twee ligt het cijfer tussen de 250 en 300 per maand. Ook andere reisbu reaus melden een stijging van twintig tot 25 procent van het aan tal verkochte tickets naar Turkije, de afgelopen twee maanden. Tick etprijzen zijn omhoog gegaan van normaal zo'n 400 euro tot inmid dels 800 euro. Op het terras van La Toscana in Zeghanghane, een stadje aan de rand van de Marokkaanse Rif, kent iedereen wel iemand die ge bruik heeft gemaakt van de Tur- kijeroute. „Alleen al uit dit café zijn twee jongens vertrokken", ver tellen drie oudere mannen bij een kopje thee. Een ober van La Tosca ne bevestigt: twee collega's van hem zijn zo'n drie weken geleden op het vliegtuig gestapt naar Tur kije. Net als honderden, wellicht duizenden anderen uit Nador en omgeving. Sinds een maand of twee kampen Nador en de omlig gende dorpen met een kleine leeg loop. Jongeren pakken de trein naar Casablanca en vliegen van daaruit naar Istanbul - een visum is niet nodig. Via Izmir steken ze in de slipstream van de vluchtelin gen over naar Griekenland. Van daaruit reizen ze naar vooral Duitsland, maar ook naar Neder land en België. Sommigen doen zich voor als Syriër. „De reden? De Europese droom", zegt men senrechtenactivist Chakib el Kha- yari in Nador. Twee weken gele den vertrok een neef van hem, na dat die 30.000 dirham (zo'n 2.800 euro) bij elkaar had gesprokkeld. Hij zit nu bij familie in Duitsland. „Ze zien hoe makkelijk je nu kunt oversteken, en grensbewakers zien geen verschil tussen een Ma rokkaan en een Syriër. Pas als ze echt asiel aanvragen, worden ze er uit gepikt, en dat doen de mees ten niet. Ze hopen op een regulari- satie, of hopen te trouwen met een Europeaan. Of ze duiken de il legaliteit in." Onder jongeren gaat een handgetekende schematisch weergave van de reis rond: via Istanbul, Athene en Servië uitein delijk naar Duitsland. Aan het ein de staat een juichend mannetje ge tekend. Lokale media melden dat in middels 15.000 mensen alleen al uit Nador en omgeving zouden zijn vertrokken. Dat cijfer lijkt overdreven, maar er zijn legio voorbeelden van 'vertrekkers', zegt de lokale journalist Tarik Cha- mi. Een café-eigenaar vroeg zich af waar zijn zes man sterke mid- dagploeg bleef; die bleek inmid dels op weg naar Istanbul. Twee andere jongens verkochten een huurauto en kochten van de op brengst twee tickets. Chami: „Weer een ander verkocht stie kem de juwelen van zijn moeder om te kunnen gaan." Volgens Naji is de reden dat nu zo veel mensen vertrekken vooral economisch. „Er zijn behoorlijk wat gediplo meerde werkozen hier." Maar het zijn niet alleen werklozen die gaan, benadrukt hij. „Veel mensen hebben al familie in Europa, voor al in Duitsland. Ze volgen die voet sporen." Twee andere jongens verkochten een huurauto en kochten van de opbrengst twee tickets HAMBURG. Henry Kissinger, de vroegere minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, spreekt op de uitvaart van de vroegere Duitse bondskanselier Helmut Schmidt. Diens kist, in de Sint Michaeliskerk in Hamburg, is bedekt met de Duitse vlag. Naast Kissinger ((95), waren ook de vroegere Franse president Valéry Giscard d'Estaing (89) en andere kopstukken uit de jaren dat Schmidt bondskanselier was, aanwezig in Ham burg. Schmidt overleed op 10 november op 96-ja- rige leeftijd. Hij werd gezien als een van de grond leggers van de moderne Europese Unie. foto Christian Charisius/EPA In het spoor van de Syriërs 241115 I JG Istanboel Izmir oNador Casablanca door Rik Coverde •i<W. V- üciir-- Jongeren trekken massaal weg uit Nador. foto Rik Goverde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8