Onze aap loopt zeker niet weg Drie dagen kunst in Hengstdijkse kerk m 6 ZEEUWS-VLAANDEREN Doe maar een wortel of vijftig X hart voor de zaak bijzondere winkeltjes in Zeeland In Sinterklaastijd besteedt de PZC aandacht aan leuke en bijzondere winkels. Ga voor meer winkeltjes naar www.pzc.nl door Gertie de Boeij Als 'die apenwinkel' staat Troepje bekend bij Terneuzenaren, met dank aan het grote go rillabeeld dat voor de deur staat. Volgens eigenaresse Tilly van Aar de is Troepje echter zoveel meer dan een 'apenwinkel' waar beeld jes verkocht worden. Zij noemt het liever een clubhuis. „Mijn winkelvrienden, ik noem ze geen klanten, komen hier voor liefde en vriendschap. Iedereen is hier welkom, onge acht huidskleur of geloof. Ieder een heeft het recht om zijn woordje te doen of een knuffel te krijgen. Behalve chagrijnige men sen, die gooi ik buiten." Achttien jaar geleden wees Van Aarde een pandje aan in de Lange Kerkstraat in Terneuzen en zei tegen haar man Cor: „Dat wordt ons winkeltje." Wat het precies moest worden, wist ze niet. „Ik deed van alles: tweede hands kleding verkopen, nagels lakken, zelfgemaakte juwelen en beelden verkopen. Langzaam be gon onze zaak te groeien. Men sen komen naar ons, omdat ze het ons gunnen. Alles wat we doen of zeggen, is gemeend. We houden ons niet alleen maar be zig met verkopen." Troepje verhuisde later naar de Noordstraat en houdt nog steeds het hoofd boven water. „Rijk word je er niet van. Maar als we onze boterham maar kun nen verdienen, is het goed. En het is leuk als je er ook beleg op hebt." De zaak heeft een grote, vaste klantenkring. Er komen veel verzamelaars van onder meer draken- en dolfijnenbeel- den. Ook keren er elk jaar toeris ten terug naar de winkel. „Als de vakantieperiode eraan komt, ben ik altijd heel blij. Ik weet wie wanneer komt en zet dan alvast zelfgemaakte taarten klaar. Met Halloween staat er een grote em mer snoep klaar voor de kinde ren die langs de deur komen en met kerst hebben we voedselpak ketten." Van Aarde maakt ook beelden, grafstukken of bruidsboeketten op aanvraag. En in een kamer bo ven de zaak geeft ze mediumrea- dings. „Ik vind het belangrijk om naar mensen te luisteren. Ik ben zelf ziek en kan moeilijk naar bui ten, daarom komen mijn winkel vrienden naar hier. Ik ben altijd graag onder de mensen en blij dat ik toch iets kan doen voor an deren, ondanks mijn ziekte." En de aap? „Die blijft voor al tijd staan. De mensen herkennen onze winkel aan hem. Toen de gorilla Bokito in 2007 ontsnapte uit Diergaarde Blijdorp, zei ik te gen mijn vrienden: 'nou, die van ons loopt niet weg hoor.'" HENGSTDIJK. Het Internationale Kunstweekend in Hengstdijk is toe aan de zestiende editie. Het evenement van het Kunstcomité Hengstdijk beleeft donderdag de officiële opening in de Catharina- kerk. Achttien deelnemers, van wie elf uit Zeeland en vijf uit Vlaanderen, laten hun werk zien. De kunstvormen zijn veelzijdig, met onder meer schilder- en beeldhouwwerk, juwelen en touwsierkunst. De tentoonstel ling is vrijdag tot en met zondag te bezoeken tussen 10.00 uur en 17.00 uur. Toegang is gratis. Om de kosten te dekken, worden kans- kaarten verkocht. Hiermee kan een kunstwerk van één van de ex posanten gewonnen worden. De trekking is zondag om 17.00 uur. Het Kunstweekend wordt don derdag om 20.00 uur officieel geo pend door wethouder Frank van Driessche. Klezmerband Mayn Shtetl uit Sas van Gent treedt op. In de regio Wachten op de liefde in het Ledeltheater Fred Delfgaauw staat vrijdag in het Ledeltheater in Oostburg met zijn solovoorstelling 'In de wacht kamer van de liefde.' Het stuk gaat over kleurrijke personages die allemaal een eigen verhaal hebben over hun zoektocht naar de liefde én de reden van hun be staan. Delfgaauw, die al 35 jaar op de planken staat, maakt gebruik van poppen om het verhaal te ver tellen. De voorstelling begint om 20.15 uur en een kaartje kost 15,50 euro. Jo-Annes de Bat is te gast in De Halle De dit jaar aangetreden dagelijks provinciebestuurder Jo-Annes de Bat, voormalig CDA-wethouder in Goes, vertelt woensdagavond in cultureel centrum De Halle aan de Rooseveltlaan in Axel over zijn ervaringen als gedeputeerde. Ook gaat hij in op de economi sche agenda van de provincie Zee land. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De organisatie is in handen van de afdeling Terneu zen van het CDA. Lezing Roy Martina bij Qi Biotaria Roy Martina spreekt donderdag bij Qi Biotaria in Breskens. Marti na is holistisch arts en ontwikke laar van alternatieve therapieën. Van 18.00 tot 19.30 uur geeft hij een workshop over stressvrij le ven en van 20.00 tot 21.30 uur de workshop 'Leven vanuit je hart; praktische spiritualiteit.' Entree voor beide lezingen bedraagt 25 euro. Meer informatie over de avond en een plek reserveren kan via www.qi-breskens.com. Mijn dorp, mijn stad AXEL. De Halle, 13.30 uur: Strijk- hulp; De Vurssche, 14.30 uur: Sinterklaasbin go; CLINGE. Malper- tuus, 13.00 uur: KBO biljarten; GRAAUW. Dorps huis, 13.00 uur: KBO jokeren; HEIKANT. Brasserie Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HOEK. De Loven- hoek, 9.30 uur: Bil jarten, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten; Dorpshuis, 19.30 uur: Dorpsraad; HULST. De Lieve, 9.00 uur: Biljarten; 10.00 uur: Volks dansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten, com puteren; De Serre, 12.00 uur: Samen koken; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwer ken; 10.00 uur: Ge heugentraining; Curamus Zoute- straat 28,14.00 uur: Schildersclub; 19.00 uur: Bingo; KLOOSTERZANDE. WZC Antonius, 14.00 uur: Biljar ten, sjoelen; De Binnendeur, 13.00 uur: KBO bil jarten, Het Rode Kruis, teken- en schilderclub; uur: KBO biljarten; 13.30 uur: Sjoelen; 14.00 uur: Jeu de boules; SLUISKIL. 'tMeulen- gat, 10.00 uur: Wandelen actieve senioren; 13.30 uur: KBO kaarten; TERNEUZEN. De Ves te, 10.00 uur: Gym nastiek; 12.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bridge, handwer ken, soos; De Kameleon, 19.15 uur: Bewonersbij eenkomst Trini teit, Lievenspolder, Oude Vaart en Driewegen; Rivierenhuis, 13.30 uur: Bloemschik ken Groei en Bloei; VOGELWAARDE, 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; IJZENDIJKE. Maurits- hof, 19.30 uur: Info- bijeenkomst water schap over nieuw watersysteem West-Zeeuws- Vlaanderen. OOSTBURC 771 Leerlingen van het Zwin College in Oostburg hebben met een markt en een fuif 771 euro opgehaald voor Dance4life. De leerlingen zamelen geld in voor leeftijdsgenoten met hiv en aids in Afrika. De school is al weken bezig met acties, de teller staat intussen op 1825 euro. AXEL BRESKENS CLINCE Vogelexpositie Vogelvereniging De Vlaamse Gaai in Clinge houdt van vrijdag tot en met zondag haar jaarlijkse expositie in café Joreka. De leden stellen enkele honder den vogels van diverse pluimage tentoon. De vogels worden vooraf gekeurd op onder meer houding, vorm, kleur en conditie. De expositie begint vrij dag om 19.30 uur. Za terdag zijn de vogels vanaf 12.00 uur en zondag vanaf 10.00 uur te bezichtigen. TERNEUZEN Taxatiemiddag Kunstuitleen Terneu zen houdt zaterdag haar eigen versie van 'Tussen Kunst en Kitsch', maar dan geti teld 'Kijk op kunst, an tiek en brocante.' Taxa teur en veilingmeester Ben Witte geeft infor matie over antiek, bro cante en kunst. Bezoe kers mogen maximaal drie te taxeren voor werpen meebrengen en zij betalen daarvoor 7,50 euro. Wie niets te taxeren heeft, is ook welkom. De taxa tiemiddag wordt ge houden aan Bel- lamystraat 26a in Ter- neuzen en duurt van 13.00 tot 16.00 uur. Aanmelden voor taxa tie is verplicht en kan tot en met morgen via kunstuitleen@temeuzen. nl of 0115-455940. LAMSWAARDE Najaarsconcert Fanfare Vrijheid Een dracht in Lamswaarde houdt zaterdag een na jaarsconcert in ge meenschapscentrum De Luifel. De muzikan ten spelen met hun re pertoire in op oorlog in heden en verleden. De muziek wordt met bijpassende filmbeel den omlijst. Het jeugd orkest van de fanfare en popkoor 2Gether (foto) verlenen hun muzikale medewer king. Gastspreker Car lo Buijsrogge praat de avond aan elkaar met oorlogsverhalen. Het concert begint om 19.30 uur. OOSTBURG Een héél grote zak met wortels duwt Wim met z'n kruiwagen de generatietuin bij Oostburg in. De twee tuinbewo- ners, een stel varkens, zijn er erg blij mee. Regen, wind en modder konden Wim (links) en de andere Tra gel-cliënten Mark en Lilian niet te genhouden tijdens hun eerste mid dag werken in de generatietuin. Sterker nog: onder aanvoering van Jos Willemsen (Stichting Buitenge woon, rechts) genoten ze met vol le teugen. De drie zijn dan ook bui tenmensen, vertelt Hetty Cornelis van Tragel Zorg (derde van links). „Ze hebben zelf aangegeven dat ze buiten bezig willen zijn, in de tuin of met dieren. Dat kan hier." De Tragel-cliënten gingen afgelo pen week voor het eerst de tuin in. Dat doen ze voortaan elke don derdag. De generatietuin, tussen Oudestad en de Frederik Hendrik straat, is een initiatief van Tragel Zorg, kindercentrum Kidz, zorgin stelling Warmande en Stichting Buitengewoon, die zorgorganisa ties bij elkaar brengt en nieuwe ini tiatieven ontplooit. De tuin past daar goed bij, vertelt Tosca Ver- vaet van Buitengewoon én Kidz. „Die varkens en de kippen bijvoor beeld, die worden door zowel cliën ten van Tragel als door kinderen van Kidz gevoerd." De betrokken partijen wisselen op meer manie ren mensen en diensten uit. Zo helpt sinds een poosje een cliënt van Tragel Kidz met het doen van de was. De ontwikkeling van de tuin zit nu in de eerste fase, vertelt Vervaet. „De varkens moeten hun werk doen en de tuin vruchtbaar ma ken." Daarna kan een moestuin worden ingericht en komen er mo gelijk nog meer dieren en speelmo- gelijkheden. foto Peter Nicolai DINSDAG SINT JANSTEEN. De Warande, 13.00 Tilly van Aarde van Troepje: „Mijn winkelvrienden, ik noem ze geen klan ten, komen hier voor liefde en vriendschap." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 70