De grootste overnames aller tijden 'Pechtold kennen Klagende artsen UMC Utrecht 'met verlof Voortaan grootste formatiebedrijf ter wereld Botox-maker Allergan neemt Viagra-producent Pfizer over voor 150 miljard euro. 6 NIEUWS ^KOOPJEDEAL.NL) DAGAANBIEDINGEN VAN 24 NOVEMBER ^ll ■73°/o De overname van Pfizer door Aller gan is de grootste in de farmaceu tische industrie ooit. En sowieso een van de grootste overnames in de geschiedenis. Door de fusie ont staat het grootste farmaciebedrijf ter wereld. Allergan en Pfizer voeren als ar gument aan dat ze op jaarbasis 2 miljard euro aan kosten kunnen besparen. Een ander belangrijk ar gument is dat door de krachten bundeling meer geld beschikbaar komt voor de ontwikkeling van nieuwe medicijnen. Officieel neemt het kleinere Ier se Allergan het Amerikaanse Pfi zer over. Het hoofdkantoor van de farmaceutische reus komt daar door in Dublin in plaats van in de Verenigde Staten. De winstbelas ting in Ierland is 12,5 procent, te gen 35 procent in de VS. Pfizer heeft voor 120 miljard euro aan winst buiten de VS staan. De ver huizing naar Ierland scheelt het bedrijf 27 miljard euro aan belas tingen. In de medische en universitaire wereld wordt gereserveerd gerea geerd. Kilian McCarthy, universi tair hoofddocent aan de universi teit Groningen, is zelfs uiterst kri tisch. McCarthy onderzoekt al tien jaar de effecten van fusies en overnames in de farmaceutische sector en die vallen in de praktijk vaak tegen. Het argument dat de twee bedrijven beter in staat zijn nieuwe medicijnen te ontwikke len, vindt McCarthy 'een kulargu- ment'. „Voor de ontwikkeling van nieuwe medicijnen kun je ook sa menwerken. Daar is een fusie niet voor nodig." Hij vermoedt een heel andere reden. „Het is eten of gegeten worden in de farmaceu tische industrie. Topmannen zijn jagers. 80 procent van de overna mes vindt plaats om het ego van de topman te strelen, niet om de waarde van het bedrijf op te vijze len." De Nederlandse patiëntenfe deratie NPCF vreest dat de fusie de prijs van medicijnen eerder op drijft dan goedkoper maakt. „Er komen minder medicijnen tegen een hogere prijs. De steeds groter wordende bedrijven drukken de concurrentie van de markt en be palen zo de prijs. Bovendien inves teren ze alleen nog in medicijnen die maximale winst opleveren", vreest de NPCF. De fusie betekent volgens Mc Carthy ook slecht nieuws voor de patiënten van plastisch chirurgen. Allergan produceert naast Botox ook borstimplantaten. McCarthy acht de kans op hogere prijzen ook reëel. „Hoe groter het bedrijf, hoe minder innovatief. Kennis ko pen ze door kleinere bedrijven over te nemen. Soms gebruiken ze die kennis om nieuwe medicijnen te maken. Soms om te voorkomen dat zo'n bedrijf een concurrerend medicijn op de markt brengt." Het jaar 2015 gaat de boe ken in als een van de be tere jaren voor finan cieel gooi- en smijtwerk. Maar ook in het verle den waren bedrijven niet te beroerd de porte monnee te trekken voor overnames. De acht grootste deals in de ge schiedenis. 1 Het Britse telecombe- drijf Vodafone staat al 16 jaar bovenaan met de koop van het Duitse tele- combedrijf van Mannes man voor 180 miljard dollar. 2. In 2000 koopt Time Warner de Amerikaanse internetprovider AOL voor 165 miljard dollar. 3 De overname van Al lergan door Pfizer voor 160 miljard dollar. 4. Bierbrouwer AB Inbev biedt 103 miljard dollar voor SAB Miller. 5. In 2007 wordt ABN Amro voor 98 miljard dollar overgenomen door een bankentrio. 6. Pfizer neemt in 2000 het farmaciebedrijf War ner Lambert over voor 90 miljard dollar. 7. In 1999 neemt oliecon cern Exxon branchege noot Mobil over voor 79 miljard dollar. 8. In 2000 neemt farma ciebedrijf Glaxo concur rent SmithKline over voor 76 miljard dollar. °<v, 74,95 73% 55,- NU slechts €19,95 NU slechts 19,95 Zoveel toewijding zie je zelden: drie meisjes uit groep 8 die zelfs een da mesblad lezen om goed beslagen ten ijs te komen. Maar de Margriet van een paar weken geleden is dan ook een speciale, stellen Amy, Aniek en Karlijn van basisschool De Telgenkamp. Mark Rutte drukte er als gast- hoofdredacteur persoonlijk zijn stempel op. „Zo konden we ons in de trein vanuit Hengelo goed voorbereiden op de persconferen tie van vandaag", vertelt Karlijn. En het heeft gewerkt: „We zijn tevreden met de antwoorden", zegt ze. Dat hoor je 'echte' jour nalisten nou niet zo vaak zeg gen. De vraag die ze hadden voor bereid is welk advies Rutte voor hen heeft als hij een dagje voor hun klas zou staan. „Altijd huis werk maken", maant de premier quasi-streng. „En luisteren naar je ouders en naar de leraar." Maar, zegt Rutte, misschien nog wel het leukste van school is de vrienden die je er ontmoet. „Mijn twee beste vrienden ken ik nog van die tijd. Die zijn voor het leven." Vinden politici het doorgaans UTRECHT. Het hoofd van de af deling kno en een chirurg van het Universitair Medisch Cen trum (UMC) in Utrecht zijn 'met verlof, bevestigt een woord voerder van het ziekenhuis. De medici waren begin deze maand het middelpunt van een uitzending van televisieprogram ma Zembla waarin voormalig art sen van de kno-afdeling klaag den over misstanden daar. Vol gens het UMC blijven de twee gewoon in dienst en heeft het verlof geen enkele relatie met de lopende onderzoeken in het zie kenhuis naar de affaire. „Ze heb ben het een en ander voor hun kiezen gehad. Je wilt dat ze daar ook van herstellen. Als ze terug komen van hun verlof, pakken ze hun normale werk weer op", aldus een woordvoerder. Anonieme bronnen en voor malig artsen klaagden tegen Zem bla over een angstcultuur op de afdeling keel-, neus- en oorheel kunde. Bovendien zou de chi rurg tijdens een operatie een halsslagader hebben doorgesne den, waardoor de patiënt later overleed. Dat laatste werd boven dien door de calamiteitencom missie niet gezien als waard om te melden bij de inspectie voor de gezondheidszorg. Fusie Botox en Viagra 'streelt ego topman' door Peet Vogels pURACELL (kort/ng 48 Duracell Industrial batterijen - Nieuw! v* Gaan tot wel 5 keer langer mee dan gewone batterijen Altijd handig om in huis te hebben Keuze uit: 48 x AA, 48 x AAA of 24 x AA 24 x AAA v Profiteer mee van FLINKE korting! Adviesprijs Korting U bespaart Luxe Bureaustoel met allure Mooi voor thuis, maar ook voor op kantoor Met houten poot en armleuningen Lederen bekleding In hoogte verstelbaar Ergonomisch zit- en ruggedeelte Ruggedeelte voorzien van kantelmechanisme Adviesprijs Korting U bespaart 74,95 73% 55,- BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen (^TkEUR ÉP DPD'^ ^gj) N.ET TEV.EDEH7 GELD TERUGi) door Laurens Kok Een heuse persconferentie met de minister-president, dat was de beloning voor de winnaars van het Project Schoolkrant. En zo vroegen 24 jonge, aanstormende Kuifjes gisteren Mark Rutte het hemd van zijn lijf. Ze staken er nog wat van op ook: 'Weten jullie wie paperclips verzamelt?' door Roeland Franck

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6