Kabelbelasting lucratiever Maatwerk motiveert scholieren Dagbladbezorger FZC Twee oude noodpompen van het waterschap gaan naar Niger BEVELANDEN en THOLEN 7 GEZOCHT Volgens Wim van de Kreeke hebben de rijstboeren in Afrika niets aan moderne pompen, vol met elektronica. OPZOEK Twee oude noodpompen van het Waterschap Schel- destromen verhuizen bin nenkort naar het Afri kaanse land Niger, waar ze ge bruikt zullen worden door rijstte- lers. Gisteren werden ze getest op de loswal in Wemeldinge. „Ze doen het prima", stelde Wim van de Kreeke vast. Voor de oorsprong van het ini tiatief moeten we terug naar 2008. In dat jaar legde Bert Sandee van de Werkgroep Niger van de ZLTO een verzoek neer bij het water schap om een techneut naar het Afrikaanse land te sturen voor een technische missie ten behoeve van de natte rijstteelt. De telers in Niger halen hun water uit de ri vier, maar kampten met techni sche problemen aan hun pompen. Op kosten van Agriterra, een boerenorganisatie die tegen ar- moede strijdt, reisden water schapsmedewerkers Wim van de Kreeke en Jaap van Belzen af naar Afrika. Ze trokken de hele Ni- ger-vallei door om de pompen te controleren. Hun conclusie: het zijn veel te dure en ingewikkelde exemplaren. Volgens Van de Kreeke zijn ze veelal neergezet door westerse landen, die er daar na niet meer naar omkeken. „Maar de mensen in Niger hebben de kennis niet om deze pompen, die vol zitten met elektronica, te repa reren of te onderhouden. Als er iets aan kapot gaat, worden ze niet meer gebruikt. Het is pure kapi taalvernietiging." Van de Kreeke - inmiddels met de vut - en zijn collega kwamen tot de conclusie dat de boeren in Niger behoefte hebben aan simpe le 'rechttoe rechtaan' pompen. En dat zijn de pompen die het water schap nu ter beschikking heeft ge steld. Het gaat om noodpompen die weliswaar oud zijn, maar nog in prima conditie verkeren. „Ze hebben weinig tot geen uren ge draaid", weet Van de Kreeke. Het schap heeft vijf pompen ter beschikking gesteld. De twee beste daarvan zijn door het bedrijf Potappel Techniek uit Yerseke zo danig aangepast dat de rijstboeren in Afrika er goed mee moeten kun nen werken. De drie andere pom pen zijn uit elkaar gehaald. Som mige onderdelen, zoals de motor en leidingen, gaan mee naar Niger als reserveonderdelen. De rest wordt geschonken aan de stich ting Go for Africa, die er een goe de bestemming voor heeft in Gam bia en Senegal. De pompen gaan binnenkort met de container naar Niger. Van uit Nederland gaat er niemand mee mee, onder meer omdat het te gevaarlijk is in het land. Om het de Afrikaanse rijstboeren wat gemakkelijker te maken zijn giste ren, bij het in elkaar zetten en tes ten van de pompen, veel foto's ge maakt. „Die gaan mee naar Afrika als een soort instructies", vertelt Van de Kreeke. „Het heeft niet zo veel zin om een geschreven hand leiding mee te geven, want veel mensen kunnen daar niet lezen. Het zijn vrij eenvoudige pompen, dus met die foto's erbij, moeten ze eruit kunnen komen." Dat blijkt uit onderzoek dat de ge meente heeft gedaan naar de in voering van de heffing. Zo goed als alle Zeeuwse gemeenten wil len bedrijven als Evides en Delta laten betalen voor de leidingen die zij in de grond hebben liggen, om op die manier de lagere winstuitkering van die bedrijven te compenseren. Veel gemeenten vinden de precarioheffing eigen lijk onzin, vanwege het 'vest zak-broekzakgehalte' ervan. De bedrijven willen de heffing name lijk weer bij de burger neerleggen, gemeenten zullen dat vervolgens weer compenseren. Meedoen aan de precarioheffing is echter onver mijdelijk, want geen gemeente wil zijn burgers laten betalen voor de rekening van een ander. Goes rekent 1,57 per strekkende meter kabel en dat levert 1,1 mil- Heffing op kabels en leidingen levert Goes bijna drie keer meer op dan verwacht, maar de gemeente wil zich nog niet rijk rekenen. joen op (338.000 van Evides en 753.000 van Delta). Toch wil de ge meente dat bedrag nog niet in de begroting opnemen, maar het eerst nog even een jaar aanzien. Er is volgens B en W namelijk een groot risico dat de precario op kabels en leidingen voor nutsbe drijven in de toekomst weer komt te vervallen, mogelijk al vanaf 2017. Wat de heffing voor inwo ners betekent, is afhankelijk van het feit of die kan worden doorbe rekend. In tegenstelling tot Evides is Delta in elk geval afhankelijk van aanpassing van landelijk be leid, maar dat zal nog niet in 2026 zijn. Komend jaar zal vooralsnog alleen Evides de heffing doorbere kenen. Dat bleek gisteren tijdens het scho lierencongres van het Landelijk Ak- tie Komitee Scholieren (LAKS) in de Statenzaal in Middelburg. Zo'n twintig leerlingen van onder meer de CSW in Middelburg, het Pontes Goese Lyceum, het Edudelta Colle ge en het Ostrea Lyceum in Goes en het Zeldenrust-Steelant College in Terneuzen deden daaraan mee. Het onderwerp van de dag: Hoe kunnen scholen talent het beste benutten? De scholieren discussieerden onder meer over het zogeheten maatwerkdiploma. Een havo- scho lier krijgt dan bijvoorbeeld de kans om in bepaalde vakken examen te doen op vwo-niveau. „Ik heb veel interesse in technische vakken. Als ik een paar vakken op een lager ni veau zou kunnen volgen, dan zou ik meer tijd in de techniek kunnen 'Als ik vakken op een lager niveau kan volgen, dan kan ik meer tijd in techniek steken' steken", zei Jordi Bot (16) uit klas vwo 5 van het Ostrea Lyceum.Hij stelde ook dat scholieren harder gaan werken om een vak op een hoger niveau te volgen, als ze daar mee meer kans maken om toegela ten te worden tot een vervolgoplei ding. Maaike de Schipper (16) uit vwo 5 van het Ostrea Lyceum vindt dat het maatwerkdiploma er niet toe moet leiden dat vervolgop leidingen extra eisen stellen. Sommige scholieren vrezen dat scholieren minder uitgedaagd wor den als ze vakken ook op een lager niveau mogen volgen. De Onderwijsraad adviseerde on langs negatief over de invoering van het maatwerkdiploma aan staatssecretaris Sander Dekker. De PZC is op zoek naar dagbladbezorgers* die 's ochtends voor 07.00 uur de krant willen bezorgen in 's GRAVENPOLDER, ELLEWOUTSDIJK, OUDELANDE of 's HEER-ABTSKERKE DINSDAG 24 NOVEMBER 2015 'Simpele pomp werkt het best' door Rob Paardekam Wim van de Kreeke tijdens het testen van de pompen, gisteren in Wemeldinge. foto Johan van der Heijden door Luc Oggel GOES. De belasting op kabels en leidingen die Goes per 1 januari wil invoeren, levert de gemeente kas geen vier ton op, maar bijna het driedubbele: 1,1 miljoen euro. door Cornelleke Blok MIDDELBURG. Zeeuwse middelba- rescholieren zouden gemotiveer der zijn om te presteren op school als ze sommige vakken op een hoger niveau of juist een la ger niveau konden volgen. Jordi Bot, Ostrea Lyceum WGGGNGR Media Wat staat er tegenover? Een prima vergoeding Gratis de PZC, AD, Trouw of de Volkskrant lezen Uitstekend te combineren met andere bezigheden Ga naar www.bezorgers.nl voor meer informatie Direct aanmelden? Ga naar www.bezorgers.nl *min. leeftijd 15 jaar Meer bereiken. Met Wegener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67