f m 1 9 i Een warme douche is het lekkerst als je het verdient 8 I HARTS? Britten vinden nieuwe soa 0 SPORTEN IN WEER EN WIND Adrie Bal (32) uit 's--Gravenpolder was huisvader. Toen het werkende leven weer lonkte kocht hij met zijn vrouw Silvia (51) een online zonnebril lenwinkel tekst sharon van oost Het is wennen, een online winkel. Je hebt niet altijd grip op hoe dingen lopen, de post bijvoorbeeld Britse onderzoe kers hebben een nieuwe seksueel overdraagbare aan doening (soa) ont dekt. Zolang klachten uitblijven, is behandelen niet nodig. Circa 1 procent van de Britten tussen 16 en 44 jaar draagt Myco plasma Genitalium (MG), een bacterie waarvan het bestaan in de jaren '80 is aan getoond. Uit nieuw onderzoek van de Uni versity College London blijkt dat MG ook via seksueel contact kan worden overgebracht. Klachten Mensen die in het af gelopen jaar meer sekspartners hadden en geen condoom ge bruikten, hebben meer kans dit op te lopen. Dit sterkt het vermoe den dat de bacterie seksueel overdraag baar is. Vrouwen die de bacterie dragen, hebben meer kans op bloedverlies na het vrijen. Mannen erva ren pijn in de teelbal. Veruit de meeste men sen die MG hebben, ervaren geen klachten. In dat geval is behan delen ook niet zinvol, zegt arts infectieziek- tebestrijding Hanna Bos (Soa Aids Neder land). „Erop testen is dan niet nodig." n 1987 verhuisden we van 's- Gravenpolder naar Amster- dam. We waren beiden ambitieus en daar was veel werk te vinden. Daarnaast trok het bruisende stadsleven ons. In 1998 raakte Silvia in verwach ting en besloten we na lang wikken en wegen terug te gaan naar Zee land. Daar had ik het eerst moeilijk mee, maar het wende snel. Uitein delijk vond ik het fijn, want in de stad was alles veel gehaaster. Een tijdje nadat onze zoon geboren was, vond Silvia een baan als com mercieel directeur bij Rabobank. Ik bleef in eerste instantie bij mijn oude werkgever en reisde het hele land door, ik was vaak niet voor half tien 's avonds thuis. Dat hield ik zeven jaar vol en toen besloot ik te stoppen en me volledig op het vaderschap te storten. Intussen hadden we twee kinderen die ik nauwelijks zag. Doordat ik stopte met werken hadden de kinderen meer rust, met niet meer elke keer een andere oppas. Ook kregen ze de kans om meer buitenschoolse activiteiten te doen, ik kon ze daar immers naartoe brengen. Ik ver veelde me niet. Ik werd actief in het verenigingsleven en volgde een cursus Spaans." Slagerij „Maar op een gegeven moment werden de kinderen zelfstandiger en hadden ze mijn hulp minder nodig. Ik had veel nagedacht en ontdekte dat ik wilde ondernemen. Mijn vader was ook ondernemer, had lange tijd een succesvolle sla gerij in Goes. Ik wist dus wat het was. Samen met Silvia ging ik op zoek en liep tegen Sebastiaan Smits aan, een student met een startend bedrijfje in houten zonnebrillen: Wooden Made. Wij kochten het van hem en zijn nu precies een jaar ei genaar. Inmiddels verkopen we goed via de webshop, ook uit Bel gië, Frankrijk, Duitsland en Ame rika krijgen we orders. In Zeeland liggen onze zonnebrillen ook in verschillende winkels. Het is wennen, een online winkel, je hebt niet altijd grip op hoe din gen lopen. Als er iets verkeerd gaat met de post bijvoorbeeld. Maar ge lukkig hebben we tot nu toe nog geen problemen gehad die we niet konden oplossen. We ontwerpen nu een model dat geschikt is voor cor rectieglazen. Niet alleen jongeren vinden zo'n houten montuur mooi. Zelf vind ik het fantastisch omdat het een natuurproduct is. Geen bril is helemaal hetzelfde. Ook Silvia is onlangs gestart met haar eigen bedrijfje: Ascenso. Ze adviseert organisaties en coacht managers en directeuren. We inspi reren elkaar, krijgen energie van wat we doen. Dat voelt heel fijn." De wind raast door de bomen en de regen klettert tegen de ramen. Zes redenen om toch te gaan hardlopen. tfARNOUDKLUITERS m dinsdag 24 november 2015 -4Adrie en Silvia inspireren elkaar. FOTO MARCELLE DAVIDSE ADRIE BAL b Was ICT-consultant Is nu eigenaar van Wooden Made zonnebrillen 'Ik krijg energie van ondernemen' 44 IHet is altijd even een drempel over, om je hardloopkleding aan te trekken als de bank en de buis lokken. Maar sta je buiten dan voel je je gek genoeg vooral trots. Jij staat daar, bikkel, terwijl je buren, gezin en vrien den zappend voor de buis hangen. 2Natregenen maakt je koud en chagrij nig. Maar draai het om. Hoe vaak gebeurt het je nog, dat de regen over je gezicht stroomt? Dat je van plas naar plas springt en je kleding kunt uitwrin gen? Is dat erg? Eenmaal in beweging voel je er veel minder van dan je vanaf de bank vermoedt. 3 Train niet in je een tje, maar bij een club of met een groep. Zo trek je elkaar gemakkelijker over de streep en is het naast sporten ook nog een ge zellige avond. 4 Het is niet bewe zen, maar hardlo pers roepen altijd onder elkaar: met regen zit er meer zuurstof in de lucht. Geloof het maar ge woon, je loopt alleen daar door al harder. 5 Op straat is het aangenaam rustiger als het regent. Je hebt dus alle ruimte op de stoep. Voel de vrijheid en bedenk dat iedere auto mobilist denkt: 'Zo die is goed bezig.' 6 Een douche en zacht bed is het lekkerst als je het hebt verdiend. Met soppende schoenen kom je terug, applaus van je huisgenoten en je mag vervolgens ge nieten van het warme water en je bed. Wat zul je lekker slapen. &SANNEVAN DER KOLK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 52