t Hollande wil steun 50.000 grondtroepen nodig voor slag om Raqqa 4 NIEUWS TERREUR Fransen, Russen, Amerikanen, Iraniërs: allemaal willen ze vergelding voor burgerdoden die vielen bij aanslagen. IS slaat zich op de borst Eerste begrafenissen Van Rijn: meer jeugdwerk tegen radicalisering LONDEN. Islamitische Staat lijkt een hoge prijs te gaan betalen voor de export van zijn terreur. Russen en Fransen zijn uit op wraak. Een coalitie van super machten sluit de rijen om IS in het hart van het kalifaat te raken, met name in de zelf uitgeroepen hoofdstad Raqqa. Kopstukken van IS zouden Raqqa al hebben verlaten. Volgens bronnen in Syrië hebben de lei ders hun familieleden elders in veiligheid gebracht. De hoofdstad van het kalifaat wordt na de moord op 224 Russische vliegtuig passagiers (boven de Sinaï), 43 be- Territoria in Syrië woners van een Hezbollahwijk in Beiroet en 130 Parijse burgers steeds zwaarder bestookt. Rusland en Frankrijk gaan voor op in de vergelding. De Russen bombarderen dagelijks IS-doelen en maken volgens waarnemers veel burgerslachtoffers. Een Frans vliegdekschip met 26 gevechts vliegtuigen is zondag aangeko men voor de kust van Libanon. Dat het mede wordt begeleid door Russische oorlogsbodems is nog nooit vertoond. Ook Iran doet mee en schreeuwt om wraak voor de sjiiti- sche doden in Beiroet. De Verenig de Staten bombardeerden IS al in tensief sinds de onthoofdingen van Amerikaanse journalisten en hulpverleners. De Britse premier Cameron zei gisteren zijn parle ment groen licht te gaan vragen voor nog meer bommen op IS. Kortom, het kalifaat krijgt de re kening gepresenteerd. Dat het nieuwe Tand' beschikt over onuit puttelijke geldbronnen maakt het nog gevaarlijker. In de oorlogskas van IS zou 2 miljard aan oliedollar zitten. Het is een magneet voor ji- hadisten uit de hele wereld. IS heeft al-Qaeda ingehaald als be dreiging nummer t. Cameron omschreef Raqqa eens als de 'kop van de slang'. Voor de jihadisten heeft hun hoofdstad symbolische waarde. In de middeleeuwen organiseerden de laatste kaliefen vanuit Raqqa hun veroveringen. Naar schatting 50.000 grond troepen zijn nodig om het IS-bol- werk in te nemen, hebben Britse militaire experts inmiddels bere kend. IS is er klaar voor en heeft tal van bunker- en tunnelcom plexen gebouwd. De grondaanval kan het best worden geleid door een Arabische alliantie die zwaar leunt op de vuurkracht van de su permachten, denken politieke ana listen. Vooraf dient er een man daat van de Verenigde Naties te ko men en - ingewikkeld - een af stemming tussen de strijdkrach ten van de Koerden en het Syri sche leger van president Assad. De Koerden staan - gesteund door Amerikaanse vliegtuigen - al op 30 kilometer van de stad. De Russen zou een veel drasti scher strategie voor ogen staan: die van de verschroeide aarde. Dat zou uitdraaien op een slachting want volgens bronnen in Syrië hebben strijders van de terreur groep honderden burgers gegij zeld rond hun legerkampen. Vrou wen en kinderen zouden dienen als menselijk schild. De eerste Franse gevechtsvliegtui gen stegen gisteren op vanaf het vliegdekschip in de Middellandse Zee richting Syrië. De toestellen voeren verkennings- en aanvals- vluchten uit op posities van IS. In totaal staan 26 jagers klaar op het Franse schip Charles de Gaulle, dat in de Middellandse Zee vaart. Tot nu toe voerde Frank rijk alleen aanvallen op Syrië uit met de twaalf gevechtsvliegtuigen die in Jordanië en de Verenigde Arabische Emiraten zijn gestatio neerd. „We gaan harder toeslaan en we kiezen onze doelen zodanig dat we zoveel mogelijk schade toe brengen aan dat terroristische le ger", zei president Hollande in Pa rijs. Hij had daar een ontmoeting met de Britse premier David Ca- IS heeft een nieuwe video gepu bliceerd waarin de aanslagen in Parijs worden verheerlijkt. Dat meldt de Belgische Syriëkenner Pieter Van Ostaeyen. IS uit via Twitter trots over de terreurdrei ging en veiligheidsmaatregelen in Parijs en Brussel. „Een van de belangrijkste IS-Twitteraccounts meldde met trots dat ze erin ge slaagd waren twee Europese gro te steden volledig te verlam men", zegt Van Ostaeyen. Daar naast publiceerde IS een filmpje waarin Syriëstrijders worden geïnterviewd. „Het gaat om een Tadzjiek, twee Algerijnen en een tot voor kort onbekende Belg, Abu Qatada al-Beljiki." Teams met hulpverleners uit ver schillende disciplines kunnen er toe bijdragen dat jongeren niet radicaliseren. Bovendien moeten jongeren veel meer worden be trokken bij het beleid. Dat zei staatssecretaris Martin van Rijn (Jeugdzorg) gisteren in Brussel na overleg met zijn Euro pese collega's. Als 'integrale jeugdteams' snip pers informatie uit de hoek van jeugdzorg, onderwijs en werk bundelen verhoogt dit de kans om vroegtijdig te kunnen ingrij pen, denkt hij. Het Nederlandse voorzitterschap van de Europese Unie gaat vanaf januari prioriteit geven aan het helpen tegengaan van radicalise ring door meer samenwerking op het gebied van jeugdwerk, jeugdzorg en onderwijs. „Dat moet hoger op de agenda," zegt de staatssecretaris. „Van groot belang is natuurlijk de economische situatie", ver wees Van Rijn naar de hoge jeugdwerkloosheid in bijvoor beeld Brussel. „Het blijft natuur lijk heel moeilijk." Wat werkt in het ene land kun je in andere landen ook invoe ren, zei de staatssecretaris. Dat hoeft overigens niet te beteke nen dat het Nederlandse model als voorbeeld voor alle landen moet dienen. Coalitie wil IS in hart raken door Bob van Huët TURK JE o Aleppo oHama oHoms Palmy SYRIË Abu Kamal LIBANON Damascus Golanhoogten JORDANIË Syrische leger IRAK 50 km 241115 I JG I BRON: REUTERS IS Jabhat Syrische IS, JN en Koerdische al-Nusra rebellen rebellen troepen door Frank Renout PARIJS. De Franse president Hollan de probeert deze week een interna tionale coalitie te vormen die IS moet uitschakelen. Maar dat is nog geen gelopen race. BRUSSEL BLOIS. Vrienden en familie rouwen als de kisten met de lichamen van Anna (26) en Marion (30) Petard-Lieffrig naar de kerk in Blois (West-Frankrijk) worden ge bracht. De zussen werden gedood in restaurant Le petit Cambodge in Parijs. Ook elders in Frankrijk werden slachtoffers begraven, foto Guillaume Souvant/AFP BRUSSEL Britse premier Cameron (rechts) en Franse president Hollande herdenken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4