I 5 Brozer van epilepsiepil ©FEIT Polsbandje in de maak om zus thuis te brengen LEESTIPS Studeren geeft je gereedschap Zorgprijs 2015 Dankzij het polsbandje klinkt bij hun kamer hun favoriete liedje en gaat de deur open HPK"1" i,. kleine dingen, dus niet alleen van feestdagen, maar gewoon elke dag. Verder houd ik van reizen, ontdek ken, andere culturen. Ik wil graag weten hoe andere mensen leven, wat hun gewoontes zijn, zodat ik daar rekening mee kan houden. Maar steeds meer hoop ik ook dat anderen rekening houden met mij. Maak duidelijk watje van elkaar verwacht via taal, muziek of wat dan ook!" Yolanda: „Door Den z'n werk was en ben ik veel alleen. Nu bellen we vaak, vroeger kon dat niet. Bij ver drietige dingen stond ik er vaak al leen voor en nog wel, en ook hij fijne. Toch geeft het varen ons ook mooie dingen. Soms kan ik mee, naar de mooiste plekken van de wereld. Zoals die keer naar Alaska. Ik ging daar whale watchen en ineens dook er naast ons schip een grote buitrug met kalf op. Hij keek me recht aan! Dat was zo'n ongelo felijk indrukwekkende ervaring." Denny: „In de loop van de jaren ben ik erachter gekomen dat mannen wel van Mars komen, maar vrou wen niet van Venus maar van Jupi ter, nog veel verder weg. Tuurlijk, Yo en ik houden veel van elkaar, maar af en toe begrijpen we elkaar echt niet. Soms denk ik zelfs wei eens dat ze meer waardering heeft voor haar vrienden dan voor mij." Yolanda: „Omdat jij veel weg bent, trek ik nu eenmaal veel op met m'n vrienden. Ik mediteer graag, jij hebt daar weinig mee, maar ik kan me op die manier even losmaken van alle hectiek en prikkels." Denny: „Sommige vrienden van Yo doen aan chakradansen of leggen een steen onder hun kussen. Dat vind ik maar flauwekul. Ik zoek echte oplossingen, ga van A naar B, rechtstreeks. Dat doe ik op zee, in het onderwijs en in het leven." Yolanda: „Alleen heb je die oplossin gen niet altijd in de hand..." Denny: „Dit is nou echt een groot verschil tussen Yo en mij. Als ik niet lekker ben, neem ik een pille tje, Yolanda zoekt andere oplossin gen. Soms lopen de spanningen wel eens op." Yolanda: „Dan ga ik even een rondje over de boulevard, dan zakt het. Den staat op een hele andere ma nier in het leven en al ben je nog zo lang samen, je blijft verschillende personen." Denny: „Ik heb wel eens spijt van het varen, het heeft veel invloed op je relatie en je gezin. Je bent er te vaak niet." Yolanda: „Ja, je groeit op een be paalde manier uit elkaar." Denny: „Toch ben ik heel trots op m'n nautische studie en mijn an dere universitaire diploma's, ze zijn mijn gereedschap. Al is er nog zo veel in de wereld wat ik niet be grijp, er valt nog zó veel te leren." Bijwerking medicatie Pupil reageert op muziek Mensen met dementie hebben soms moeite om hun kamerdeur te vinden. Van het prijs winnende polsbandje dat een deur helpt herkennen, ontwikkelt mantelzorger Nel Wagner een prototype. Wagner (68) ziet het om zich heen in het Leidse verpleeghuis van haar zieke zus: veel mensen met dementie zijn hun oriënta tie kwijt. Voor hen zien alle deuren er hetzelfde uit. De eigen kamer kunnen ze niet vinden, noch helpt de vermelding van een num mer op de deur. Waarom ontwikkelen we niet een thuiskomertje, be dacht Wagner. „Dat is een polshandje met een chip erin. Naderen ze hun eigen deur, dan klinkt steeds iets luider een oud, favoriet liedje. Bij de deur aangeko men verschijnt op een scherm een foto van bij voorbeeld de partner, een kind of een huisdier. Ze herkennen die, lopen niet meer verder en de deur gaat open," aldus Wagner. „Dit systeem kan veel rust op de afdelingen geven." Al in meer zorgcentra dragen bewoners een bandje-met-chip. Het wordt gebruikt om sturing te geven waar bewoners naar binnen mogen, zoals gemeenschappelijke ka mers, liften en de eigen woonkamer. Andere deu ren blijven gesloten. De persoonlijke toevoeging was voor zorgverzekeraar ONVZ reden om het thuis komertje onlangs uit te roepen tot Het Beste Zorgi dee van 2015. Met de uitge reikte cheque van 10.000 euro gaat Wagner een pro totype ontwikkelen, samen met teammanager Mi chelle Langeveld van het Leidse verzorgingshuis. Jezelf restylen, jezelf verliezen, jezelf activeren: diverse auteurs wijzen de lezer erop hoe je dat doet. En allemaal vanuit een andere invalshoek. dinsdag 24 november 2015 Ook vertellen over uw levenslessen? Stuur een mail naar redactie@pzc.nl. Langdurig gebruik van medica tie tegen epileptische aanval len leidt tot een verhoogd risico op botontkalking en bot breuken. Dat blijkt uit promotieonder zoek van neuroloog Kim Beer- horst. Ruim tweehonderd mensen met epilepsie en een verstandelijke beperking werk ten eraan mee, tijdens hun ver blijf in het Centrum voor Epilepsie Woonzorg van Kem- penhaeghe in Heeze. „Spontane botbreuken tijdens eenvoudige handelingen gaven aanleiding voor het onder zoek,"zegt Beerhorst. „We hebben de botdichtheid van de deelnemers gemeten. Bij liefst 80 procent bleek die verlaagd te zijn. Bij iets minder dan de helft hiervan waren botten al heel broos." Beerhorst verricht ook onder zoek bij poliklinische patiënten met epilepsie. Voorlopig lijkt het erop dat ook bij deze men sen een verhoogde kans be staat op botontkalking. Haar advies: „Tijdig screenen, een goede diagnose en behande ling dragen bij aan de veilig heid van patiënten die medicatie innemen tegen epi lepsie." &ARNOUDKLUITERS Je pupillen reageren op muziek. Dat hebben weten schappers van de universi teit van Wenen vastgesteld. Opwindende, snelle num mers geven grotere pupillen dan rustige, ontspannende pianomuziek. De reactie is het sterkst bij mensen voor wie muziek belangrijk is. Bekend was al dat pupillen groter worden van minder licht, expliciete seksfoto's en lastige puzzels oplossen. {5= PETER DE JAEGER Een chip in een polsbandje die je voordeur opent, is onlangs gekozen tot beste zorgidee. i?ARNOUDKLUITERS IAisjp«rt bttici af sus I vHif-st DE KLEINE COACH VOOR CHARISMA In dit boek leert Jo De Poor ter je hoe stijl en charme succes afdwingen in liefde, leven, werk en zelfs in nood. Hij keek dat af van o.a. Maxima, Lady Gaga en Mandela. Lannoo, 14,99 ALS JE EEN BROER OF ZUS VERLIEST Minke Weggemans belicht deze vorm van rouw. Verlies je een broer of zus met wie je van kinds af aan verbonden was, dan verlies je een deel van jezelf. Kok, 19,99 DE TWEEDE HELFT De Brusselse politica Assita Kanko roept vrou wen - met een blik op hun rol en situatie in de wereld - op tot nieuw feminisme. Ze moeten politiek en de onderwijs hervormen. Lannoo, 22,50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49