ZO DOEN 'mp*K 4 I HAR' £?ZII Gezond blijven, opvoeden: we zijn er elke dag mee bezig, ieder op zijn eigen manier. Welke lessen leerde u van het leven? Deze week Yolanda en Dennv Beerens uit Vlissingen. L)oe iets aan de afbraak Houd rekening met anderen Ik heb wel eens spijt van het varen, het heeft veel invloed op je relatie en je gezin. Je bent er te vaak niet Maak duidelijk watje van elkaar verwacht TEKST MARJAN DE KORT FOTO'S MECHTELD JANSEN Denny: „Individualisme, anarchie, graaiwerk, hoe we het dierenrijk af- knallen puur voor onze hebzucht en lol, het verschil tussen arm en rijk dat steeds groter wordt. Waar is ons sociale gezicht gebleven? De afbraak van onze maatschappij, ik vind het verschrikkelijk. Neem het onderwijs. Ik heb 21 jaar lesgege ven, aan de hogere zeevaartschool in Vlissingen en gaf gastcolleges aan de universiteiten van Antwer pen en Bradford. Ik zag de kwali teit achteruitgaan. De basiskennis is zo oppervlakkig tegenwoordig. Studenten leren vooral via internet en krijgen veel te vroeg nutteloze vakken. Ik maak me echt zorgen en weet niet hoe ik er iets aan kan doen. We zijn lid van een heleboel goede doelen zoals WNF, Green peace, noem maar op, want de poli tiek wil het belang van de natuur niet zien. Nee, dan de Engelse prins Harry, die gaat eigenhandig stro pers helpen vangen in Zuid-Afrika. Dat vermogen heb ik helaas niet, maar ik probeer wel zo milieube wust en gezond mogelijk te leven." Yolanda: „Daar zegje nogal wat." Denny: „Ja, inderdaad. Ik krijg hier regelmatig commentaar op, bij voorbeeld als ik weer eens dode bomen kap voor vrienden en buren. 'Kappen, zagen en stoken, je hebt er drie keer warmte van,' zeg ik al tijd. Het stoken van hout is natuur lijk helemaal niet milieubewust." Yolanda: „Ik vind gezond leven ook belangrijk. Ik tennis, fiets soms naar mijn werk en sport een keer per week in de infraroodcabine. Van mijn moeder leerde ik 'doe alles met mate'. Ze is nu 90 en op haar 80ste stond ze nog op de ski's in Oostenrijk. Zo wil ik ook oud worden. Verder vind ik vooral res pect belangrijk. Ik probeer reke ning te houden met anderen. Soms te veel, want ik ben nogal een zorg zaam type. Toen ik in een verpleeg tehuis en later in een ziekenhuis werkte, vond ik het al belangrijk om van mensen zelf te horen wat hun wensen en behoeften waren. Nu werk ik als remedial teacher in het onderwijs en maak ik me zor gen over de angst en agressie op school. School moet een veilige om geving zijn. Hoe veiliger de omge ving, hoe beter je leert." Denny: „Voor mij staat de kennis zelf voorop, voor Yolanda de kennis en de randvoorwaarden er omheen." Yolanda: „Klopt. Kijk naar muziek maken. Muziek brengt mensen samen zonder woorden. Ik heb niet altijd de rust om te oefenen, maar ik speel graag gitaar. En ieder mens kan zingen, vind ik, want zingen is zijn wie je bent." Denny: „Daar ben ik het niet mee eens. Ik ben amuzikaal, kan niet ■f fh y f DE FAMILIE maathouden en ik kan niet dan sen." Yolanda: „Als de buurvrouw piano speelt, dan hoor ik je even later wel in de tuin datzelfde deuntje fluiten of neuriën." Denny: „Oké, maar toch ben ik meer van muziek luisteren, van Pink Floyd tot Beethoven en alles daar tussenin. Samen naar concerten, in Torhout of de Kuip, dan geniet ik. Dat is ook mijn doel: genieten van het leven. En zonder de druk van een werkgever, bah! Ik heb vrijheid nodig. In het buitenleven kom ik het beste tot mijn recht." Yolanda: „Je zou ook graag op een boerderijtje wonen. Ik niet." Denny: „Het liefst geniet ik samen met Yo, gezellig thuis. Niet voor niets koos ik 30 jaar geleden voor haar." Yolanda: „Voor mij zijn de gezond heid en het geluk van onze drie jongens het belangrijkste. Omdat Den de helft van het jaar op zee zit, kwam veel van de zorg en de op voeding op mij neer. Soms was dat best moeilijk. Nu kan ik ze wat meer loslaten, want ze zijn nu 29, 27 en 23 en alleen de jongste woont nog thuis. Hoewel, ook die is sinds kort naar zee, net als zijn vader en zijn broers. Alleen zitten zij in de bagger, bij de luchtmacht en bij de marine, en hij bij de koopvaardij. Ik kan heel goed genieten van de dinsdag 24 november 2015 Een rondje boulevard doet wonderen «y 44 Denny Beerens (1953) is hoofdwerktuigkundige Yolanda Beerens (1958) is remedial teacher Yolanda Beertens stond er bij de opvoeding van de kinderen vaak al leen voor, omdat Denny veel op zee zat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48