België blijft nog in de greep van terreuralarm Vader probeert bange zoon te laten zien hoe veilig het is in de Belgische hoofdstad NIEUWS 3 TERREUR Nederlandse Jitske: vechten tegen de angst Brussel is gespannen door de terreurdreiging. Matteo is angstig en slaapt slecht. Zijn school is dicht dus hij gaat voetballen met zijn vader. BRUSSEL. Ze kwam acht jaar ge leden van Heerde op de Velu- we naar Brussel voor haar stu die psychologie en Jitske IJpma (29) werd verliefd op de stad. „Vanwege de lichte anarchie, de chronische ongeorganiseerd heid." Ze werkt als serveerster in een brasserie. Sinds zaterda gochtend posten soldaten en agenten onophoudelijk voor de zaak. „Toen we net hoorden dat we de zaak zaterdag om 6 uur 's avonds moesten sluiten kwam er een donkere vent met een baard binnen. Ik deins de terug en daar baal ik van." IJpma heeft niet het gevoel dat de inwoners van Brussel zich schamen of schuldig voelen. „En waarom zouden ze ook? We hebben het hier over een klein groepje jongeren. Ik heb als psychologe gewerkt en ge woond in Molenbeek, waar een aantal van de aanslagple gers in Parijs vandaan komen. Dat is geen getto. Sommige jon geren daar worden achterge steld en een klein aantal radica liseert. Ik ben bang dat door de ze situatie de stad verder pola riseert. Rechts gaat harder schreeuwen, waardoor meer jongeren van buitenlandse af komst zich tegen de westerse maatschappij gaan afzetten. Ik vraag me af of we die vicieuze cirkel kunnen doorbreken.' Mis schien zit die voortvluchtige aanslagpleger Saleh al lang en breed in Syrië, gierend van de lach omdat hij heel Brussel da genlang lam kan leggen. Laten we alsjeblieft vechten tegen de angst." Opeens begint hij te vertellen; Matteo van 9, uit Brussel. Over angst voor de terroristen. Over wakker liggen door de helikopters boven zijn huis. Over tanks, zombies en voetballen in het park met zijn vader. „Ik ben zo bang, maar ik mag er niet aan toegeven." Matteo (9) rilt. Niet van de kou, daarvoor is hij te warm gekleed en schijnt de zon te uitbundig op het plein voor de Beurs in Brussel. Matteo krijgt de bibbers van een schel geluid, dat steeds dichterbij komt. De sirene van een politieauto. Nerveus wrijft hij de handschoen aan zijn rechterhand over de tiental len sproetjes op zijn neus. „Nu ik dat hoor, ga ik direct weer denken. Pak ken ze ergens terroristen op? Is er een aanval? Wordt er geschoten? Staan we hier wel veilig op straat?" Ze zijn op de fiets, Matteo en zijn vader Christophe Devriendt (38). Aan het stuur van Christophe's mountainbike hangt een doorzichti ge plastic tas met een Adidasvoetbal. Die gaat straks rollen in het Warande park. Een onverwacht vader-zoonmo- ment, nu alle scholen in Brussel en omgeving dicht zijn door de terreur dreiging. Matteo: „Aan de ene kant 'Ik had het ook niet erg gevonden om op school te zitten, want daar zijn de deuren dikker dan thuis' vind ik dat fijn, want zo vaak komt het niet voor dat ik vrije tijd heb met mijn papa. Maar ik had het ook niet erg gevonden om nu op school te zit ten, want daar voel ik me veilig. Daar zijn de deuren dikker dan thuis." Christophe: „Hij is zo angstig, daar om fietsen we nu ook door de stad. Ik wil hem laten zien wat er aan de hand is. En het is zulk prachtig weer en we zijn nu toch vrij. Ik ben zzp'er, ik heb er voor ons een vrije dag van gemaakt. Wat ben ik blij dat ik dat kan met mijn werk, dat is voor veel ouders die in loondienst werken veel lastiger." Matteo: „Ik wil de tanks zien en de soldaten. Ik heb er al negen geteld, met zware wapens voor hun borst. Ei genlijk vind ik dat een beetje overdre ven, dat ze allemaal zulke grote gewe ren hebben." Christophe: „Hij slaapt 's nachts ook slecht. Zaterdag heb ik hem naar mijn ouders gebracht, die buiten de stad wonen." Matteo: „Daar sliep ik beter dan afgelopen nacht, toen ik weer thuis was. Ik hoorde een heli kopter boven ons huis vliegen en dan ga ik in mijn bedje liggen peinzen. Over wat er buiten allemaal gebeurt, wat de terroristen allemaal uitrich ten." Christophe: „Ik wil hem helpen, natuurlijk wil ik hem helpen. Laten zien dat we juist heel veilig zijn hier, dankzij al die soldaten en politieagen ten op straat." Matteo: „Maar net reden er wel drie politieauto's met enorme snel heid voorbij. Dat was ook alweer zo overdreven. Ik ben niet alleen door de terreurdreiging zo bang, ik heb ook nog een film over zombies ge zien, The Maze Runner." Christophe: „Tja, dat was ook niet zo slim. Maar komaan jongen, we gaan naar het park fietsen. Lekker voetballen." Matteo: „Ja, dat moeten we doen. Gewoon doorgaan, ook al ben ik heel bang. We mogen er niet aan toegeven. Dat is heel belangrijk." Christophe: „Je hebt helemaal gelijk. Echt, volkomen." De potentiële aanslagplegers die Brussel al drie dagen lam leggen, inclusief de 26-jarige Salah Abdes- lam, zijn immers nog steeds op vrije voeten. Bomgordel De Franse politie meldde gistera vond de vondst van een bomgor del in een vuilcontainer in Mont- rouge, een voorstad ten zuiden van Parijs. Salah Abdeslam is daar de avond van de aanslagen in de buurt geweest. Dat zou blijken uit telefoongegevens die de Franse po litie in handen heeft. Opvallend is dat Montrouge de woonplaats was van Amédy Coulibaly, de man die de klanten van de koosjere super markt Hyper Cacher gijzelde. Hij schoot eerder in zijn woonplaats een parkeeragente dood. De Belgische premier Charles Michel zei gisteren het zekere voor het onzekere te nemen: „We hebben allemaal gezien wat er in Parijs is gebeurd. Wij riskeren het zelfde." Zondagavond laat leek het tij even gekeerd, maar de golf van arrestaties in zes Brusselse ge meenten en Charleroi heeft uitein delijk maar één terreurverdachte opgeleverd. De overige vijftien zijn vrijgelaten. Van nog eens vijf personen die maandagmorgen werden aangehouden zijn er drie ook alweer vrij. Toch is Michel zeer tevreden over het optreden van leger, politie en inlichtingen diensten. Dankzij hen, zo sugge reerde hij gisteravond op de Frans talige tv, is Brussel al aan een aan- De Franse politie meldde gisteravond de vondst van een bomgordel in Montrouge, even ten zuiden van Parijs slag ontsnapt. „Zij hebben voorko men dat potentiële aanslagplegers tot de daad zijn overgegaan." Ondanks de onverminderd ernsti ge dreiging wil de Belgische rege ring proberen langzaamaan wel stapjes terug naar het normale le ven te zetten. De meeste scholen in het gewest Brussel gaan mor gen weer open, ook de metro gaat vanaf woensdag langzaam maar zeker weer rijden. Maar grote eve nementen en meer in het alge meen concentraties van veel men sen op één plaats blijven taboe of worden op z'n minst ontraden. Winkelcentra en winkelstraten die weer klanten willen verwelko men, krijgen extra leger en politie in de buurt. Uitputtingsslag De handhaving van het hoogste dreigingsniveau (en het één na hoogste in de rest van België) ver wordt daarmee tot een uitput tingsslag. Alleen in Brussel lopen al 1.000 militairen rond. Gisteren liepen ook op scholen buiten Brus sel voor het eerst ordebewakers met het wapen in de aanslag rond. Die extra inzet blijft gehandhaafd zolang als dat nodig is. „Terroris ten kennen geen grenzen, en al he lemaal niet binnen een land", al dus minister van binnenlandse za ken Jan Jambon. De terroristen waarmee België te maken heeft zijn volgens hem waarschijnlijk getraind in Syrië en daarmee een tegenstander van formaat. „Dat zijn echte militairen." De speurtocht naar Abdeslam gaat in België intussen onverminderd voort. Minister van binnenlandse zaken Jambon zei gisteren dat de terrorist in België goede steunpun ten moet hebben. „Anders is het onmogelijk zo lang onvindbaar te blijven." DINSDAG 24 NOVEMBER 2015 door Jeroen Schmale Matteo inwoner Brussel Matteo (9) bibbert bij elke sirene Matteo en zijn vader Christophe in het Brus selse Warandepark. foto Sander de Wilde door Frans Boogaard BRUSSEL. België handhaaft het hoogste dreigingsniveau voor het Brusselse gewest zeker tot komen de maandag. De Belgische hoofd stad blijft nog deze hele week in de greep van de terreur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3