Middelburg wil wél regie op beeldende kunst IJssculpturenfestival Brugge staat in het teken van de sterren van Studio 100 ZEELAND 11 Vlaamse kinderhelden van Studio 100 in ijs vereeuwigd. Althans, zolang de koeling aanstaat. Hoewel Gert je sa men met zijn hond Samson een prima uitzicht heeft op de drie dames van K3, blijft hij er ijskoud onder. Gert je houdt zich koel, net als de andere sterren uit zijn Studio 100-stal. Piet Piraat, Bumba, Kabouter Plop, K3, Samson en Gert, Mega Mindy en alle andere bekende ge zichten uit de Vlaamse pretfa- briek zijn, in ijs uitgevoerd, te zien op het Stationsplein in Brug ge, waar voor de vijftiende keer het ijssculptuurfestival plaats vindt. De kou slaat in je gezicht wan neer je de expositieruimte be treedt. Om de ijskunstwerken tot 3 januari te kunnen tonen, wordt de temperatuur op -6 graden ge houden. Maja de Bij en haar vriendje Willy begroeten de be zoekers. Jawel, ook Maja is alweer een paar jaar in dienst van Studio 100. De ijssculptuurexpo in Brugge heet dit jaar Wanagogo, naar de ge lijknamige app van Studio 100. Sandy Bogaerts van de organisatie legt uit: „In de app Wanagogo wordt de gebruiker verkleind naar de grootte van een insect. Iets der gelijk proberen we hier ook te doen." Een internationaal gezelschap van een dertigtal ijskunstenaars maakte de expositie. Het resultaat is een fraai uitgelicht, dromerig landschap in een enorme frigo. Lijkt het nu met zes graden vorst koud, de ijshouwers deden hun werk bij veel lagere temperaturen. Volgens Bogaerts om de blokken ijs sneller aan elkaar te laten vrie zen. Tijdens de ongebruikelijk ho- 'We krijgen telefoontjes met de vraag of de expositie nog wel doorgaat' ge temperaturen van de afgelopen weken betekende het een flinke stroomrekening voor de organisa tie. Daarnaast werden veel bou wers ziek door de grote tempera tuurverschillen. De vorige editie waarin karak ters uit The Hobbit de ijswereld bevolkten, trok 120.000 bezoekers. Bogaerts denkt en hoopt dit jaar op eenzelfde aantal uit te komen. Mits de angst voor terrorisme niet voor een domper zorgt. „We zien de laatste dagen dat vooral Franse en Engels bussen af haken vanwege de angst voor ter rorisme. We hebben het over groe pen van wel honderd mensen." Dat Brugge niet hetzelfde is als Brussel zit er bij sommigen nog niet in, lijkt wel. „We krijgen tele foontjes met de vraag of de exposi tie nog wel doorgaat." Van enige terroristische drei- Het resultaat is een fraai uitgelicht, dromerig landschap in een enorme frigo. ging is in de ijswereld niets te merken. Mega Mindy staat fier naast haar Mega Toby en Kabou ter Plop scharrelt onverstoord la chend rond in zijn melkherberg. Plopmelk is er niet te krijgen maar dat geeft niet. Ploppertjes die het koud hebben gekregen kunnen plaatsnemen aan de ijsbar waar ijskoude shotjes worden ge schonken waar je het snel weer warm van krijgt. Dat zegt wethouder Saskia Szara- finski (PvdA, cultuur). Ze wil dat de instellingen medio 2016 weten waar ze aan toe zijn. Daarmee verschaft de gemeen te enige duidelijkheid aan met na me de Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM, die onder meer verantwoordelijk is voor de exposities in De Vleeshal), het Centrum voor Beeldende Kunst (CBK) Zeeland en de galerie voor hedendaagse kunst Caesuur. Enke le weken geleden besloot de ge meenteraad dat deze drie instellin gen voor beeldende kunst vanaf 2017 samen ruim 45.000 euro moe ten inleveren. Ze moeten geza menlijk zien hoe de pijn wordt verdeeld. Er is bewust niet voor ge kozen ze elk eenzelfde percentage te laten bezuinigen, aldus Szara- finski. „Dan hadden we dat wel in 'Het is een beetje een zwaktebod als de politiek zou zeggen: zoek het zelf maar uit' het voorstel gezet. We zijn uitge gaan van één bedrag voor de beel dende kunst." Dat is in totaal 375.607 euro. Bij De Vleeshal, Caesuur en CBK Zee land bestaat onduidelijkheid hoe ze dat onderling moeten verdelen. „Ik kan me nauwelijks voorstellen dat wij daar met zijn drieën over moeten gaan bakkeleien", zegt di recteur Roos Gortzak van de SBKM. „Het zou onwijs slecht zijn als de bedoeling is ons uit elkaar te spelen", voegt directeur Ka- thrin Ginsberg van CBK Zeeland daaraan toe. „Ik geloof dat niet. Ik zie het meer als een stimulerings middel om met elkaar rond de ta fel te gaan zitten." Willy van Hou tum van Caesuur stelt: „Het is een beetje een zwaktebod van de poli tiek als ze zouden zeggen: zoek het zelf maar uit." Dat is ook niet de bedoeling, be nadrukt Szarafinski. De gemeente neemt het initiatief. Eerst voor een bijeenkomst met alle culture le organisaties - die zijn begin de ze maand ook al bij elkaar geweest - en dan met die voor beeldende kunst. „In overleg met die organi saties gaan we kijken of er ergens overlap is en of we combinaties kunnen maken." Daar wil ze ook 'In overleg gaan we kijken of er ergens overlap is en of we combinaties kunnen maken' een visie neerleggen van wat er op het gebied van beeldende kunst wel en niet gewenst is. Daar zit vooral Gortzak op te wachten. De voorgenomen bezui niging gaat af van de subsidies die de instellingen volgend jaar nog van Middelburg krijgen. Voor Cae suur is dat 6700 euro, voor het CBK Zeeland 40.000 en voor de SBKM/Vleeshal 374.000 euro. Gortzak: „Dat is een ton minder dan twee jaar geleden, maar ik heb nog hetzelfde team en dezelf de prestatie-eisen. Ik wil zo spoe dig mogelijk met de gemeente om tafel om eerst daarover te praten." Dat is hard nodig, erkent ook Szarafinski. „We hebben ver zuimd dat de afgelopen jaren goed te doen." DINSDAG 24 NOVEMBER 2015 Antwerpen Mega Mindy en K 3 in de frigo door Guido van der Heijden In een expositie met de sterren van Studio 100 mag K3 niet ontbreken, foto Peter Nicolai Sandy Bogaerts, Wanagogo De ijssculptuurexpositie Wanagogo is tot en met 3 januari te bezoeken op het Sationsplein in Brugge. De toe gang voor volwassenen is 15 euro. www.ijssculptuur.be door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. De gemeente Middel burg gaat alle instellingen op het gebied van kunst en cultuur uitno digen om te onderzoeken hoe kan worden bezuinigd door beter sa men te werken. Als ze er niet uitko men, hakt de gemeente de knoop door. Willy van Houtum, Caesuur Saskia Szarafinski, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39