Drempels maken de Kadetweg veiliger Casten welkom op failliet Waterpark Zeeuws Archief ontsluit eerst bevolkingsregisters Koudekerke van 1826 tot 1900 WALCHEREN 7 Het Zeeuws Archief in Middelburg zoekt mensen die willen meewerken aan het project Wonen op Walcheren. de registers getrokken bij 1900, omdat alles daarna te gevoelig kan liggen in verband met de privacy van mensen. Je kunt niet zomaar recente gegevens publiceren." Als alle gegevens van Koudeker ke beschikbaar zijn, is het gemak kelijker om een beeld te krijgen van wie er in het dorp woonden in de negentiende eeuw, om schrijft Obbink het belang van het project. „Wie woonde waar? Waar woonden de rijken, waar de ar men? Welke beroepen werden in een dorp beoefend en hoe ontwik kelde dat zich door de jaren heen? Zo komen de rangen en standen van Walcheren in beeld." Aan de persoonsgegevens wor den scans van de registers gekop peld. Daarop kun je zien in welke straat en eventueel in welk huis ie mand woonde. Woon je in een oud huis in Koudekerke, dan kun je met wat 'creatief zoekwerk' straks dus uitzoeken wie er voor jou tussen 1826 en 1900 in je huis hebben gewoond. Al zal dat soms niet meevallen, waarschuwt Obbink. „Oude adres sen zijn soms alleen een wijknum- mer. Het is maar de vraag of je 'We hebben de grens getrokken bij 1900, omdat alles daarna te gevoelig kan liggen in verband met de privacy van mensen' dan weet waar dat precies was. En de Middelburgse wijk 't Zand, bij voorbeeld, hoorde vroeger bij Kou dekerke." Obbink verwacht dat in het voorjaar van 2016 de bevolkingsre gisters van Koudekerke uit de ne gentiende eeuw zijn verwerkt. Dan pas komen ze op internet ook beschikbaar via onder meer Zeeuwen Gezocht. En als Koude kerke klaar is, volgen meer plaat sen op Walcheren. Koudekerke in de ne gentiende eeuw. Wie woonden er? Waar waren ze ge boren? En welk be roep hadden ze? Het project Wonen op Walcheren van het Zeeuws Archief gaat de be volkingsregisters van het dorp op internet toegankelijk maken. Of beter gezegd: vrijwilligers gaan dat doen. Iedereen die dat leuk vindt, mag vanaf vandaag hel pen met het invoeren van gege vens uit de bevolkingsregisters tussen 2826 en 2900 van de voor malige gemeente Koudekerke. Door herindelingen maakt die oude gemeente nu deel uit van het huidige Middelburg, Veere en Vlissingen. Via het platform Vele Handen kunnen belangstellenden zich aan melden. Ze krijgen dan een scan van een pagina uit het register en moeten de gegevens daaruit invoe ren in een digitaal bestand: naam, voornaam, tussenvoegsel, geboor teplaats, geboortedatum, beroep. In totaal moeten drieduizend scans worden verwerkt. „Je krijgt steeds een nieuwe scan. Het zal ongeveer drie maan den duren voordat die allemaal zijn ingevoerd", verwacht project leider Daniël Obbink van het Zeeuws Archief. Koudekerke is de eerste plaats op Walcheren waarvan de bevol kingsregisters worden ingevoerd. „We hebben voor dit dorp geko zen, omdat het qua ligging interes sant is, tussen Middelburg en Vlis singen. We hebben de grens voor Volgens de gemeente Veere blijkt dat er op die parallelweg vaak te hard wordt gereden door vooral automobilisten. Naar aan leiding van klachten van fietsers zijn er snelheidsmetingen uitge voerd en daaruit bleek dat nogal wat bestuurders zich niet aan de snelheidlimiet houden van zes tig kilometer per uur. De gemeente is ook van plan op andere plaatsen ervoor te zor- Op parallelweg worden verkeersdrempels aangelegd, zodat er minder hard gereden kan worden door auto's. gen dat het veiliger wordt voor fietsers. De onveilige situaties zijn samen met de bewoners, dorpsraden, ondernemers, Veilig Verkeer Nederland en de fietsers bond in kaart gebracht. Het gaat om zo'n vijftig plaatsen waar vol gens fietsers wel iets mis is met de veiligheid. De gemeente laat weten dat het waterschap en de provincie verantwoordelijk zijn voor een deel van die locaties. Wethouder Jaap Melse heeft be loofd dat de beide instanties in geseind worden over die klach ten, zodat zij daar ook iets aan kunnen doen. Zes bedrijven die betrokken zijn bij het project Waterpark Veerse Meer kregen vanwege financiële problemen uitstel van betaling. De rechtbank stelde Benne van Leeuwen van Van Leeuwen en De Waard Advocaten in Goes aan als curator. Volgens Van Leeuwen is de surseance voor de zes bedrijven vrijdag omgezet in faillissementen. Van Leeuwen voert nu over leg over een doorstart voor Wa terpark Veerse Meer en de daar aan verbonden bedrijven. Het gaat om zes BV's van eige naar Piet Oomen van De Witte Raaf. De bedrijven zijn de cam ping zelf, Waterpark Veerse Meer, Recreatiecentrum Brugge- hof, Energiecentrale Waterpark Veerse Meer, Centrumgebouw Arnemuiden en P&P Manage ment. De Verweij Holding uit Zierik- zee bereikte eerder dit jaar een overeenkomst over overname van alle aandelen. Uiteindelijk ging de verkoop niet door, om dat eigenaar Piet Oomen zijn handtekening niet zette. Of Ver weij Holding nog in beeld is voor een doorstart van de BV's, is niet bekend. Meer nieuws zie: www.pzc.nl DINSDAG 24 NOVEMBER 2015 Wie woonden op Walcheren? Daniël Obbink van het Zeeuws Archief in Middelburg bekijkt enkele papieren bevolkingsregisters van Koudekerke uit de jaren 1826 tot 1900. „We zoeken vrijwilligers die deze registers willen digitaliseren." foto Lex de Meester Daniël Obbink, Zeeuws Archief Aanmelden als vrijwilliger kan via www.velehanden.nl door Maurits Sep door Emile Calon SEROOSKERKE. De Kadetweg wordt veiliger voor fietsers. Van daag worden in opdracht van de gemeente Veere twee verkeers drempels aangelegd op deze pa rallelweg van de N57 bij Seroos- kerke. Ook komen er lichtmasten te staan, zodat automobilisten en andere gebruikers, die drempels kunnen zien. door Maurits Sep ARNEMUIDEN. Waterpark Veerse Meer en camping De Witte Raaf in Arnemuiden zijn failliet ver klaard. Voor de gasten van cam ping en bungalows betekent dat vooralsnog niets. Zij kunnen blij ven en vrijdag worden op de wis seldag ook weer nieuwe gasten verwacht. In het bezit van een diploma Verzorgende 3IC of Verpleegkundige? Wij hebben vacatures in de thuiszorg en op onze locaties. Bel 0118 - 684 000 of kijk op www.zorgstroom.nl Dichtbij mensen Zorqstroom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35